REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy warto zaślepić EGR? Co to daje?

Czy zawór układu recyrkulacji spalin (EGR) może być odcięty bez konsekwencji? Dlaczego zaślepia się EGR i jakie skutki ma to dla silnika? Czy można pozbyć się zaworu EGR z układu dolotowego? Dlaczego kierowcy nie wymieniają zaworu EGR na nowy?

Jak rozpoznać jakość części zamiennych?

Jakość kupionych przez nas zamienników czasem znacząco odbiega od tego, czego oczekiwaliśmy. Wybieramy części na podstawie ceny, sprawiając sobie niemiłą niespodziankę. Są jednak kategorie, dzięki którym możemy rozpoznać, czy część jest zgodna z normami jakościowymi. Jak rozpoznać jakość danego podzespołu?

Jazda zimą

Jeżdżenie samochodem zimą wymaga od kierowcy szczególnych umiejętności. Nawet najlepsze opony zimowe nie są w stanie naprawić błędów w technice jazdy. Porady odnoszące się do zimowej techniki jazdy samochodem zgromadziliśmy w jednym z działów serwisu Technika jazdy.

Historia motoryzacji: początki angielskiej motoryzacji

Choć bez wątpienia najbardziej znaną i prestiżową marką brytyjską jest Rolls-Royce, to jednak nie ten producent najbardziej przyczynił się do rozwoju brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego i w ogóle do rozwoju motoryzacji po drugiej stronie kanału La Manche.

REKLAMA

Opel Vectra B: wymiana świec zapłonowych

Świece zapłonowe powinny być regularnie wymieniane w każdym aucie. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać okresowej wymiany świec zapłonowych w Oplu Vectra B.

Samochodem na Słowację

Słowacja to nie tylko Mekka polskich narciarzy i snowboardzistów. Nasi południowi sąsiedzi cieszą się również sympatią polskich turystów jeśli chodzi o weekendowe wypady czy majówkę. Niewątpliwie każdy kierowca powinien znać przepisy obowiązujące na Słowacji bo oprócz kierunku turystycznego, drogi tego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, są bardzo często wybierane w drodze na południe Europy.

Samochodem do Niemiec

Niemcy - nasi zachodni sąsiedzi to kraj słynący z jednej z najlepszych sieci drogowych na świecie. Słynne niemieckie, bezpłatne autostrady kuszą kierowców z całego świata swoim stanem i brakiem limitów prędkości. Należy jednak pamiętać, że na niemieckich drogach nie można czuć się bezkarnym. Podróż samochodem do Niemiec wiąże się z koniecznością zapoznania się z podstawowymi przepisami i zasadami panującymi na drogach tego 82-milionowego kraju.

Historia motoryzacji: pierwsza duża fabryka samochodów w USA

Chociaż postęp w konstrukcjach silników i samochodów już w ostatnich latach XIX wieku był bardzo szybki, to pierwsze lata dwudziestego stulecia przyniosły prawdziwą motoryzacyjną rewolucję. Jak grzyby po deszczu pojawiały się kolejne wytwórnie pojazdów, przy czym były to zarówno niewielkie zakłady, produkujące po kilka aut rocznie, jak i całkiem spore koncerny, z produkcją liczoną w setkach, a nawet w tysiącach sztuk.

REKLAMA

Historia motoryzacji: udoskonalenia pierwszych samochodów

W pierwszych pojazdach samobieżnych napęd był przenoszony z silnika na koła za pomocą jednostopniowej przekładni. Okazało się to niewystarczające. Silniki parowe były mało elastyczne, a moc użyteczną uzyskiwały dopiero przy wyższych obrotach.

Historia motoryzacji: trudne początki silnika spalinowego

Mniej więcej w tym samym czasie co Austriak Siegfried Marcus, nad podobnymi konstrukcjami pracowali niezależnie dwaj niemieccy inżynierowie, Gottlieb Daimler i Carl Benz. Aż trudno uwierzyć, że ich prymitywne pojazdy nieprzypominające samochodów dały początek jednej z najbardziej znanych światowych marek. Ale na to przyszło poczekać kilka dziesięcioleci. Tymczasem w 1885 roku Benz wyjechał swoim trójkołowym wehikułem poza swoje podwórko i przejechał nim aż 24 kilometry.

Eksploatacja opon - kompendium

Kiedy zmienić opony samochodowe z letnich na zimowe oraz z zimowych na letnie? Kiedy opona nie nadaje się do użytku? Czy opony obowiązuje data ważności?

Fiat 124 Spider: dla miłośników wiatru we włosach

Fiat 124 Spider to dwumiejscowy roadster klasy średniej produkowany w latach 1966-1985. Fiat 124 Spider dzisiaj nie cieszy się wielką popularnością, ale nadal można go spotkać na zlotach samochodów zabytkowych.

Fiat 500: ikona lat sześćdziesiątych

Fiat 500 był produkowany w latach 1957-1975. W ciągu 18 lat produkcji Fiat 500 znalazł blisko 4 miliony nabywców na całym świecie. Dziś Fiat 500 to klasyczne auto zabytkowe cenione nie tylko przez fanów włoskiej marki.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Belgii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Belgii?

Volkswagen Golf IV/Bora: kontrola układu hamulcowego

W każdym samochodzie układ hamulcowy powinien być bez jakichkolwiek usterek. Poniżej znajduje się opis jak sprawdzić układ hamulcowy w samochodzie Volkswagen Golf IV i Bora.

Volkswagen Golf IV/Bora: kontrola układu chłodzenia

Usterki układu chłodzenia mogą doprowadzić do przegrzania i w rezultacie zatarcia silnika. W poradniku tym pokażemy jak dokonać kontroli układu chłodzenia w dwóch modelach Volkswagena – Golf IV i Bora.

Volkswagen Golf IV/Bora: pomiar ciśnienia sprężania

Wykonując pomiar ciśnienia sprężania można przekonać się, w jakiej kondycji jest silnik w naszym Golfie lub Borze. W poradniku tym dowiesz się, jakie są poprawne wartości ciśnienia i jak wykonać pomiar w Volkswagenie Bora i Golf IV.

Volkswagen Golf IV/Bora: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu przeprowadzić wymianę oleju w modelu Golf IV/Bora. Poniżej znajduje się opis przedstawiający wymianę oleju silnikowego w tych modelach Volkswagena.

Opel Vectra B: kontrola układu hamulcowego

O tym jak ważne są sprawne hamulce wie każdy kierowca. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać sprawdzenia układu hamulcowego w modelu Opel Vectra B.

Opel Vectra B: wymiana żarówek

Wymiana żarówek w Oplu Vectrze B na trasie w nocy może okazać się problematyczna jeśli nie mamy latarki. Znając jednak sposób na wymontowanie poszczególnych żarówek w Oplu Vectra B możemy znacznie ułatwić sobie takie zadanie

Opel Vectra B: kontrola skrzyni biegów

W poradniku tym pokażemy jak samemu przeprowadzić kontrolę skrzyni biegów w modelu Vectra B. Cała operacja jest do wykonania bez konieczności wizyty w serwisie.

Opel Vectra B: wymiana filtra paliwa

Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna. W poradniku tym pokażemy jak szybko i sprawnie wymienić filtr paliwa w Oplu Vectra B.

Jak podłączyć poprawnie amperomierz i woltomierz w samochodzie?

Użytkownicy samochodów rozpoczynający swoją przygodę z diagnostyką pojazdów, stają czasem przed zadaniem sprawdzenia natężenia prądu lub wielkości napięcia w obwodach elektrycznych swojego samochodu. Poniżej dowiemy się, jak używać zakresów miernika i co oznacza, że miernik należy podpiąć równolegle lub szeregowo.

Jak działa samoregenerujący się lakier Scratch Shield?

Czy to możliwe, żeby lakier sam naprawiał zarysowania? W jaki sposób odbywa się jego samoregeneracja? Jak działa lakier z powłoką Scratch Shield? Czy rzeczywiście rysy znikają same?

Kultowy zabytkowy roadster, czyli Alfa Romeo Spider

Spider to dwumiejscowy roadster z napędem na tylne koła firmy Alfa Romeo. Pierwsza generacja Alfy Romeo Spider była produkowana w latach 1966-1969. Dziś Alfę Romeo Spider możemy spotkać na zlotach samochodów zabytkowych.

Lancia Stratos: prosto ze stratosfery

Lancia Stratos to jeden z wyścigowych modeli Lancii. Produkowany był w latach 1972-1974. Stratos obecnie jest uważany za ikonę rajdów samochodowych.

Fiat 500 "Topolino"

Fiat 500 „Topolino” to jeden z małolitrażowych modeli Fiata. „Topolino” czyli „Mała Mysz” był produkowany w latach 1936-1954. Do dziś pozostaje jednym z kultowych przedwojennych modeli Fiata.

Jak jeździć autami z silnikiem benzynowym i diesla: jakie są różnice?

Wielu początkujących kierowców zadaje sobie zapewne pytanie czy samochody z silnikiem diesla i benzynowym wymagają specjalnej techniki jazdy? Otóż współcześnie podział ten jest dość sztuczny – we współczesnych konstrukcjach większe znaczenie ma to czy prowadzimy auto z silnikiem doładowanym, czy wolnossącym.

Opel Vectra B: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy w Oplu Vectra B. Cała operacja nie jest trudna i bez trudności wykonamy ją we własnym zakresie.

Tuning mechaniczny i chip-tuning: na czym polega, czy daje przyrost mocy?

Serce naszego auta jest bardzo podatne na wszelkiego rodzaju modyfikacje. A modyfikacji, tych mniej lub bardziej skomplikowanych jest masa. Począwszy od prostych zmian oprogramowania silnika czyli chip-tuningu, przez bardziej skomplikowane modyfikacje mechaniczne, aż po fanaberię jaką jest system podtlenku azotu (NOS).

Samochodem na Węgry

Węgry mimo braku dostępu do morza cieszą się sporą popularnością wśród polskich turystów. Miejsca takie jak Balaton czy stolica Węgier - Budapeszt, to najczęściej wybierane kierunki. Z podróżą przez Węgry wiążą się również dalsze wypady na południe Europy. Dlatego warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi na Węgrzech i być zaopatrzonym w niezbędne informację o tym kraju.

Przepisy drogowe w Europie

Przepisy drogowe w krajach europejskich co do ogólnych zasad są zunifikowane. Jednak w każdym kraju – także w obrębie Wspólnoty Europejskiej – obowiązują różnego rodzaju rozbieżności odnośnie obowiązkowego wyposażenia pojazdu, dopuszczalnych prędkości na drogach, czy dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi kierowcy. W dziale Przepisy drogowe w Europie zgromadziliśmy szereg artykułów opisujących przepisy drogowe w krajach europejskich.

Samochodem do Francji

Francja to coraz częściej wybierany przez Polaków kierunek podróży. Wyjazdy wakacyjne i narciarskie do Francji zyskują na popularności. Warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi we Francji i zabrać w podróż parę istotnych informacji o tym kraju.

Historia motoryzacji: omnibusy i silniki parowe

Wśród historyków nie ma zgody co do tego, kiedy powstał pierwszy pojazd napędzany zamontowanym na nim silnikiem cieplnym. W archiwach zachowały się pochodzące z 1740 roku rysunki działa samobieżnego, również napędzanego energią pary wodnej. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek je zbudowano, czy też były to tylko niezrealizowane projekty prawie już w historii motoryzacji zapomniane.

Uciekający prąd w samochodzie: gdzie szukać?

Kiedy okazuje się, że akumulator w naszym samochodzie jest rozładowany, podłączamy go pod prostownik i kiedy instalujemy z powrotem w samochodzie, auto bez problemu uruchamiamy. Jednak, kiedy przychodzimy następnego dnia rano, historia z słabym akumulatorem się powtarza... Cenny do rozruchu prąd gdzieś „ucieka”. Co należy zrobić? Czy to awaria akumulatora?

Historia motoryzacji: od starożytności do XVII wieku

Pierwszym krokiem na drodze do narodzin motoryzacji było, nie inaczej, wynalezienie koła. Najprawdopodobniej koło wymyślili mieszkańcy Mezopotamii, od 4000 do 3500 lat przed naszą erą, zatem na długo przed oficjalnym rozpoczęciem historii motoryzacji.

Samochód sam powiadomi służby ratownicze o wypadku. System eCall obowiązkowy już od 2014 roku?

Obecnie nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów czuwają aktywne i pasywne systemy bezpieczeństwa. Z inicjatywy władz europejskich pojawi się jeszcze jeden, elektroniczny stróż: eCall, jako część wspólnotowej inicjatywy eSafety.

Czy da się jeździć bez sprzęgła? Jak to zrobić? W jakich sytuacjach może być przydatne?

Niewielu kierowców o tym wie, ale manualna zmiana biegów wcale nie musi oznaczać używania sprzęgła. Zmiana biegów „na ostro” bez sprzęgła nie jest zadaniem łatwym, wymaga wiele wprawy i wyczucia. Warto jednak nauczyć się tej sztuki, żeby wiedzieć jak się zachować gdy sprzęgło nagle podczas jazdy odmówi posłuszeństwa.

Volkswagen Golf MK2: obsługa gaźnika Pierburg 2EE

W poradniku tym przedstawimy całą charakterystykę i obsługę gaźnika Pierburg 2EE w Volkswagenie MK2. Poniżej znajduje się opis poszczególnych czynności serwisowych w gaźniku Golfa drugiej generacji.

Ford Sierra: sprawdzenie ciśnienia sprężania

Kontrola ciśnienia sprężania pozwoli nam na ocenę faktycznego stanu silnika naszej Sierry. Sprawdzenie ciśnienia sprężania nie jest trudne i bez problemu wykonamy je we własnym zakresie.

Ford Sierra: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy w Fordzie Sierra. Cała operacja nie jest trudna i bez problemu sami dokonamy wymiany oleju w Fordzie Sierra.

Ford Sierra: kontrola skrzyni biegów

Kontrola skrzyni biegów w Fordzie Sierra jest bardzo ważna jeśli chcemy zapewnić przekładni odpowiednie warunki pracy. Poniżej znajduje się opis jak dokonać sprawdzenia skrzyni biegów w Fordzie Sierra.

Volkswagen Golf MK2: obsługa gaźnika Keihin

W poradniku tym przedstawimy całą charakterystykę i obsługę gaźnika Keihin w Volkswagenie Golfie MK2. Poniżej znajduje się opis poszczególnych czynności serwisowych w gaźniku Volkswagena Golfa drugiej generacji.

Ford Sierra: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia

W poradniku tym pokażemy jak sprawnie przeprowadzić kontrolę układu kierowniczego i zawieszenia w Fordzie Sierra. Cała operacja jest bardzo łatwa i nie potrzebujemy do niej specjalnych narzędzi.

Volkswagen Golf MK2: wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju silnikowego w Volkswagenie Golfie Mk2 to kolejna czynność, którą możemy wykonać we własnym zakresie. Poniżej znajduje się opis jak wymienić olej silnikowy w samochodzie Volkswagen Golf MK2.

Volkswagen Golf MK2: sprawdzanie ciśnienia sprężania

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać pomiaru ciśnienia sprężania w Volkswagenie Golf MK2. Znając ciśnienie sprężania możemy ocenić stan techniczny silnika naszego Volkswagena Golfa Mk2.

Tanie zamienniki ksenonów: czy warto je kupować? Ekspert ITS radzi

Czy warto kupować tanie reflektory ksenonowe, pozbawione homologacji i atestów, nie spełniające wymogów jakości? Okazuje się, że nie. Dlaczego? Zachęcamy do zapoznania się z opinią eksperta z Instytutu Transportu Samochodowego.

Volkswagen Golf MK2: kontrola układu chłodzenia

W poradniku tym pokażemy jak prawidłowo dokonać sprawdzenia układu chłodzenia w Volkswagenie Golfie MK2. Cała operacja nie jest trudna i bez problemu sami przeprowadzimy kontrolę systemu chłodzenia w naszym Volkswagenie Golfie „dwójce”.

Volkswagen Golf MK2: kontrola rozdzielacza zapłonu

Kontrola rozdzielacza zapłonu w Volkswagenie Golfie Mk2 jest bardzo ważna. Jest to element odpowiedzialny za doprowadzanie napięcia do świec. Poniżej opis przeprowadzenia kontroli w Golfie MK2.

Volkswagen Golf MK2: obsługa gaźnika Pierburg 2E2

W poradniku tym przedstawimy całą charakterystykę i obsługę gaźnika Pierburg 2E2 w Volkswagenie MK2. Poniżej znajduje się opis poszczególnych czynności serwisowych w gaźniku Volkswagena Golfa drugiej generacji.

REKLAMA