Jak podłączyć poprawnie amperomierz i woltomierz w samochodzie?
REKLAMA
REKLAMA
Zanim przystąpimy do mierzenia czegokolwiek, zapoznajmy się z zakresami i ich oznaczeniem. Jest to o tyle ważne, że jeżeli wybierzemy zbyt niski zakres, może okazać się, że nasz miernik posłuży nam tylko ten jedyny raz. Jeżeli jego konstrukcja jest przyzwoitej jakości, w układzie znajdziemy bezpiecznik, który zapobiegnie przepaleniu układów.
REKLAMA
Zobacz też: Dlaczego żarówki szybko się przepalają?
Jaki zakres wybrać?
W przypadku pomiarów nieznanych wartości, powinniśmy wybrać zawsze najwyższy zakres. W samochodzie mierząc napięcie w sprawnych obwodach zasilanych z akumulatora nie powinniśmy spodziewać się wartości większych, niż 14,5 [V], tak więc wybieramy zakres 20. Jeżeli podejrzewamy jednak usterkę alternatora, który miałby generować wyższe napięcie (normalnie generuje nieco powyżej 14 [V]), możemy rozpocząć pomiar na zakresie 200. W samochodzie mamy do czynienia z prądem stałym i taki też tryb wybieramy w naszym mierniku.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Mierząc natężenie prądu uważajmy przy wyborze zakresu jeszcze bardziej. Prosty miernik uniwersalny pozwala nam na mierzenie wartości maksymalnie do 10 lub 20 [A]. To oznacza, że możemy zmierzyć nim właściwie tylko prąd przepływający w samochodzie przy wyłączonych wszystkich urządzeniach. Sprawa wybrania poprawnego zakresu może być również utrudniona, jeżeli pobór prądu nie jest stały. Kiedy ustawimy od razu zakres miernika na 200 [mA], może okazać się, że bezpiecznik zostanie przepalony, ponieważ w obwodzie występują chwilowe pobory prądu rzędu 1 [A]. Stąd zawsze zaczynajmy pomiar od zakresu 10 (lub 20) i obserwujmy, czy wartość wskazywanego natężenia prądu jest stała, czy na przykład spada z pewnej wysokiej wartości. Jeżeli tak właśnie jest, może się okazać, że należy przed dalszymi pomiarami odłączyć radio lub alarm, które mogą być powodem takiego stanu.
Woltomierz podpinamy równolegle
Równoległe wpięcie miernika do obwodu oznacza, że nie przerywamy układu elektrycznego. W przypadku pomiaru napięcia na akumulatorze, czerwoną sondę miernika przykładamy do plusowej klemy lub bolca na akumulatorze, natomiast czarną sondę przykładamy do minusowej klemy lub bolca akumulatora. Mierząc napięcie alternatora czerwoną sondę przykładamy do plusowego złącza na alternatorze, a czarną do tzw. masy, czyli na przykład podłużnicy, bloku silnika, czy obudowy skrzyni biegów.
Amperomierz wpinamy szeregowo
REKLAMA
Szeregowe wpięcie oznacza, że amperomierz staje się częścią obwodu (jednym z urządzeń obwodu). Musimy wtedy odpiąć na przykład klemę plusową od akumulatora i czarną sondę przyłożyć do tej klemy, a czerwoną sondę przyłożyć do plusowego bolca na akumulatorze.
W przypadku nowych samochodów rozłączenie obwodu może spowodować zresetowanie niektórych ustawień, a także potrzebę ponownego podania kodu radia samochodowego. Aby do tego nie doszło, warsztaty przeprowadzają pomiary natężenia miernikiem cęgowym. Zakresy miernika cęgowego pozwalają także na pomiary prądów z włączonym silnikiem i odbiornikami.
REKLAMA
REKLAMA