REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Volkswagen Golf IV/Bora: przegląd układu kierowniczego

Robert Kuśpiel
Przegląd układu kierowniczego w Volkswagenie Bora. Fot.Newspress
Przegląd układu kierowniczego w Volkswagenie Bora. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Przegląd układu kierowniczego to jedna z większych i ważniejszych kontroli w modelu Golf IV i Bora. W poradniku tym pokażemy poszczególne kroki takiego przeglądu.

Układ kierowniczy pełni bardzo ważną rolę w każdym aucie. Jego nienaganny stan ma bardzo duże znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i komfortu jazdy. W poradniku tym będziemy przechodzić przez szereg punktów kontrolnych, które należy sprawdzić. Zalecamy przeprowadzić taką kontrolę co roku. Większość kierowców decyduje się na taki ruch dopiero gdy ich auto zachowuje się nieprawidłowo na drodze.

REKLAMA

Zaczynamy od sprawdzenia luzu w układzie kierowniczym. Test jaki przeprowadzimy jest bardzo łatwy. Ustawiamy samochód na równej powierzchni z kołami skierowanym na wprost do jazdy. Otwieramy szybę i zaczynamy poruszać kierownicą w każdą stronę. Efekt takiego działania powinien być taki, że koła muszą się od razu poruszać. Należy się dokładnie przyglądać, gdyż opona maskuje delikatne ruchy poprzez swoją elastyczność.

Zobacz też: Volkswagen Golf IV/Bora: kontrola i demontaż półosi

REKLAMA

Może być tak, że nie ma żadnego luzu jednak występuje zacinanie się całej przekładni przy wykonywaniu mocniejszych skrętów. W takim wypadku należy wymienić całą przekładnię. Pozostajemy dalej w temacie przekładni i przystępujemy do sprawdzania osłon zębatki. Jak się dokładnie przyjrzymy zobaczymy, że z obudowy wystaje zębatka. Ma ona osłony gumowe z każdej strony. Chronią one przed zanieczyszczeniami i wilgocią. Smar wraz z zanieczyszczeniami jest bardzo szkodliwy dla przekładni.

Do przeprowadzenia kontroli będzie nam potrzebna latarka. Na początku musimy oświetlić dokładnie każdą część osłony. Pofałdowana guma sprawia, że łatwo jest ominąć nawet najmniejsze uszkodzenie. Najlepiej poprosić o pomoc drugą osobę, która będzie obracać kierownicę raz w lewo raz w prawo. Osłona rozciągnie się wtedy dokładnie i mamy większe szanse na nie ominięcie ewentualnych pęknięć. Opaski zaciskowe powinny być dobrze zaciśnięte.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Volkswagen Golf IV/Bora: kontrola manualnej skrzyni biegów

Kolejny krok to sprawdzenie przegubów drążków kierowniczych wraz z osłonami. Łączą one drążki kierownicze do ramion zwrotnicy. Pamiętajmy, że luz w przegubach drążków kierowniczych lub uszkodzenie osłony powoduje natychmiastową wymianę danego elementu. Na początku sprawdzamy czy osłony przegubów nie są popękane lub uszkodzone. Teraz musimy sprawdzić czy nie ma żadnych luzów. Tutaj również przyda nam się pomoc drugiej osoby. Wjeżdżamy autem na kanał i druga osoba obraca kierownicą w lewo i prawo. Łapiąc ręką za przegub możemy wyczuć ewentualny luz.

Na końcu sprawdzamy łożyska. Unosimy samochód i staramy się poruszać kołem na boki. Jeżeli jest wyczuwalny luz to oznacza uszkodzenie łożyska. Można również zakręcić kołem, powinno być słychać specyficzne huczenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA