REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiat 500: ikona lat sześćdziesiątych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominik Sowiński
Fiat 500 odniósł wielki sukces jaki mały samochód do użytku codzienngeo.
Fiat 500 odniósł wielki sukces jaki mały samochód do użytku codzienngeo.

REKLAMA

REKLAMA

Fiat 500 był produkowany w latach 1957-1975. W ciągu 18 lat produkcji Fiat 500 znalazł blisko 4 miliony nabywców na całym świecie. Dziś Fiat 500 to klasyczne auto zabytkowe cenione nie tylko przez fanów włoskiej marki.

Historia „Pięćsetki”

REKLAMA

REKLAMA

Po raz pierwszy w salonach sprzedaży można było zobaczyć Fiata 500 w 1957 roku. Był to samochód, który miał zastąpić przedwojenny model 500, potocznie nazywany Topolino (po włosku Mysz). Nazwa jaką producent obdarzył swoje najnowsze dziecko wzięła się z pojemności skokowej jaką miał silnik auta. Zaprojektowany przez Dantego Giacoso Fiat miał być konkurencją dla... skutera, dlatego na samym początku mieścił tylko 2 osoby i 70 kilogramów bagażu. Rynek podbiła jednak dopiero wersja czteroosobowa z lepszym wyposażeniem.

W ciągu 18 lat produkcji Fiat przeszedł szereg różnych modyfikacji. W 1958 została zaprezentowana wersja nosząca miano Sport w, której pojemność skokowa silnika została zwiększona z 479 do 499 centymetrów sześciennych. Dwa lata później producent chciał dogodzić również tym którzy cenią sobie przestrzeń i duży bagażnik, dlatego w 1960 roku została wprowadzona wersja kombi nosząca nazwę Giardiniera 500. Ciekawostka: najwięcej egzemplarzy zostało sprzedanych w 1970 roku. Do rąk klientów trafiły wtedy 351 477 sztuk małego auta. Następcą 500-tki został model 126, znany w Polsce pod pseudonimem Maluch. Ostatni samochód tego modelu zjechał z taśm produkcyjnych w 1975 roku.

Zobacz też: Fiat 500 by Gucci

Fiat 500 jak nietrudno się domyśleć był wyposażony w silnik o pojemności pół litra i mocy wynoszącej 13,5 KM. Późniejsze wersje silnikowe generowały moc rzędu 15 KM. Najmocniejsza jednostka napędowa miała 22 konie mechaniczne. Silnik został umieszczony za tylną osią i napędzał koła tylne. Prędkość maksymalną jaką można było osiągnąć wynosiła 95km/h. Pamiętajmy, że 50 lat temu taka prędkość była uważana za wysoką. Za przeniesienie napędu z dwucylindrowego silnika odpowiadała czterostopniowa manualna skrzynia biegów. Za atut włoskiego auta można uznać jego bardzo małą masę  wynoszącą w zależności od wersji jedyne 470 lub 520 kilogramów. Dlaczego tak mało? Sekret tkwi w wyposażeniu wewnętrznym, a raczej... w jego braku. W samochodach z tamtych czasów na próżno szukać takich udogodnień jak klimatyzacja czy urządzenia elektryczne. Nawet  ręcznie opuszczane szyby zostały nie zostały wprowadzone w pierwszym modelu. Jednak mimo braku w wyposażeniu samochód dzięki swojej stylistyce stał się kultowy, dlatego w 2007 roku do salonów trafiła nowa wersja Fiata 500. Wersja z lat sześćdziesiątych dzisiaj nadal budzi zainteresowanie na ulicy jako pojazd zabytkowy. Samochód jest też ceniony w kręgach koneserów marki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Fiat 600 trafił do Muzeum Techniki

Fiat 500 stał sie flagowym modelem włoskiego koncernu.
Fiat 500 ma silnik umieszczony za tylną osią.
Fiat 500 rozpędzał sie do 95km/h.
Silnik Fiata 500 w najmocniejszej wersji dysponował mocą 22 KM.
Fiat 500 był idealny do krótkich podrózy.
Fiat 500 dzisiaj również ma duże grono sympatyków.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

REKLAMA

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA