REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiat 500: ikona lat sześćdziesiątych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominik Sowiński
Fiat 500 odniósł wielki sukces jaki mały samochód do użytku codzienngeo.
Fiat 500 odniósł wielki sukces jaki mały samochód do użytku codzienngeo.

REKLAMA

REKLAMA

Fiat 500 był produkowany w latach 1957-1975. W ciągu 18 lat produkcji Fiat 500 znalazł blisko 4 miliony nabywców na całym świecie. Dziś Fiat 500 to klasyczne auto zabytkowe cenione nie tylko przez fanów włoskiej marki.

Historia „Pięćsetki”

REKLAMA

REKLAMA

Po raz pierwszy w salonach sprzedaży można było zobaczyć Fiata 500 w 1957 roku. Był to samochód, który miał zastąpić przedwojenny model 500, potocznie nazywany Topolino (po włosku Mysz). Nazwa jaką producent obdarzył swoje najnowsze dziecko wzięła się z pojemności skokowej jaką miał silnik auta. Zaprojektowany przez Dantego Giacoso Fiat miał być konkurencją dla... skutera, dlatego na samym początku mieścił tylko 2 osoby i 70 kilogramów bagażu. Rynek podbiła jednak dopiero wersja czteroosobowa z lepszym wyposażeniem.

W ciągu 18 lat produkcji Fiat przeszedł szereg różnych modyfikacji. W 1958 została zaprezentowana wersja nosząca miano Sport w, której pojemność skokowa silnika została zwiększona z 479 do 499 centymetrów sześciennych. Dwa lata później producent chciał dogodzić również tym którzy cenią sobie przestrzeń i duży bagażnik, dlatego w 1960 roku została wprowadzona wersja kombi nosząca nazwę Giardiniera 500. Ciekawostka: najwięcej egzemplarzy zostało sprzedanych w 1970 roku. Do rąk klientów trafiły wtedy 351 477 sztuk małego auta. Następcą 500-tki został model 126, znany w Polsce pod pseudonimem Maluch. Ostatni samochód tego modelu zjechał z taśm produkcyjnych w 1975 roku.

Zobacz też: Fiat 500 by Gucci

Fiat 500 jak nietrudno się domyśleć był wyposażony w silnik o pojemności pół litra i mocy wynoszącej 13,5 KM. Późniejsze wersje silnikowe generowały moc rzędu 15 KM. Najmocniejsza jednostka napędowa miała 22 konie mechaniczne. Silnik został umieszczony za tylną osią i napędzał koła tylne. Prędkość maksymalną jaką można było osiągnąć wynosiła 95km/h. Pamiętajmy, że 50 lat temu taka prędkość była uważana za wysoką. Za przeniesienie napędu z dwucylindrowego silnika odpowiadała czterostopniowa manualna skrzynia biegów. Za atut włoskiego auta można uznać jego bardzo małą masę  wynoszącą w zależności od wersji jedyne 470 lub 520 kilogramów. Dlaczego tak mało? Sekret tkwi w wyposażeniu wewnętrznym, a raczej... w jego braku. W samochodach z tamtych czasów na próżno szukać takich udogodnień jak klimatyzacja czy urządzenia elektryczne. Nawet  ręcznie opuszczane szyby zostały nie zostały wprowadzone w pierwszym modelu. Jednak mimo braku w wyposażeniu samochód dzięki swojej stylistyce stał się kultowy, dlatego w 2007 roku do salonów trafiła nowa wersja Fiata 500. Wersja z lat sześćdziesiątych dzisiaj nadal budzi zainteresowanie na ulicy jako pojazd zabytkowy. Samochód jest też ceniony w kręgach koneserów marki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Fiat 600 trafił do Muzeum Techniki

Fiat 500 stał sie flagowym modelem włoskiego koncernu.
Fiat 500 ma silnik umieszczony za tylną osią.
Fiat 500 rozpędzał sie do 95km/h.
Silnik Fiata 500 w najmocniejszej wersji dysponował mocą 22 KM.
Fiat 500 był idealny do krótkich podrózy.
Fiat 500 dzisiaj również ma duże grono sympatyków.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA