REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Vectra B: wymiana świec zapłonowych

Robert Kuśpiel
Wymiana świec zapłonowych w Oplu Vectrze B. Fot.Newspress
Wymiana świec zapłonowych w Oplu Vectrze B. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Świece zapłonowe powinny być regularnie wymieniane w każdym aucie. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać okresowej wymiany świec zapłonowych w Oplu Vectra B.

Świece zapłonowe w Oplu Vectrze B to kolejny punkt kontrolny w naszym samochodzie, który musimy regularnie poddawać serwisowaniu. W Vectrach B z silnikami benzynowymi taki przegląd przewidziany jest, co 4 lata lub co 60 000km. Koszt zakupu nowej świecy nie jest duży ok. 20zł. Dlatego można sobie pozwolić na taki wydatek raz na 4 lata.

REKLAMA

Do przeprowadzenia całej operacji będzie nam potrzebny klucz do świec, szczypce do zdejmowania nasadek świec oraz zestaw 4 lub 6 świec. Wszystko jest uzależnione od liczby cylindrów w naszym aucie. Pamiętajmy, że dla każdego modelu jest inny zestaw świec. Kod naszego silnika, pojemność, rok produkcji to podstawowe informacje dla sprzedawcy w sklepie w celu ustalenie odpowiedniego rodzaju świec.

Zobacz też: Jak badać zmiany zużycia paliwa po przeprowadzeniu różnego rodzaju regulacji gaźnika i zapłonu?

REKLAMA

Świece zapłonowe wymieniamy przy zimnym silniku lub gdy ma taką temperaturę, która umożliwia nam swobodne dotykanie go ręką. Demontaż przy gorącym silniku może nieść za sobą ryzyko uszkodzenia gwintu w głowicy. Na przewodach znajdują się oznaczenia w postaci cyfr więc nie powinno być problemów z pomyleniem przyporządkowania do danego cylindra.

W poradniku tym przedstawimy sposób postępowania dla danych grup silników, w których metoda działania jest taka sama. Zaczniemy od silnika OHC 1.6 (X16SZR). Na początku zdejmujemy nasadki z świec zapłonowych. Pamiętajmy, żeby nie ciągnąć za przewody. Teraz za pomocą sprężonego powietrza przedmuchujemy okolice świec. Możemy to również zrobić wykorzystując odkurzacz, ważne żeby okolica była czysta. Teraz możemy wykręcić świece kluczem nasadowym 16. Pamiętajmy, żeby prowadzić go prosto, nie ukośnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto sprawdzić wygląd wykręconych świec. Mając pewną wiedzę, można odczytać z nich jaki jest faktyczny stan silnika. Poniżej krótki rozkład:

  • Jasnoszare – zbyt uboga mieszanka
  • Zaolejone – przerwy w pracy świecy ewentualnie zużyte pierścienie tłokowe
  • Stalowoszare – prawidłowa praca
  • Czarne – za bogata mieszanka

Przechodzimy do montażu świec. Wkładamy po kolei każdą razem z kluczem i dokręcamy ręcznie do momentu aż dotknie głowicy cylindrów. Przykręcamy ją momentem 25Nm. W przypadku braku klucza dynamometrycznego musimy zrobić to na wyczucie. Tutaj jednak potrzebne jest pewne doświadczenie. Na koniec nakładamy nasadki świec pilnując oznaczeń na przewodach, żeby nie pomylić kolejności.

Zobacz też: Opel Vectra B: wymiana żarówek

REKLAMA

Przechodzimy do silników DOHC 1.6, 1.8 i 2.0 (X16XEL, X18XE1, X18XE, X20XEV). W silniku X16XEL i X18XE1 najpierw odkręcamy osłonę silnika. Teraz wykręcamy śruby modułu zapłonowego. Kolejny krok to wyjęcie modułu zapłonowego do góry. W tym celu zalecamy wkręcić odpowiednio długie śruby w celu prawidłowego złapania. Niedopuszczalne jest skośne ustawienie podczas demontażu, może dojść do uszkodzenia nasadek.

Natomiast w modelach X18XE, X20XEV) odkręcamy osłonę przewodów wysokiego napięcia. Kolejne czynności są identyczne dla X16XEL, X18XE1, X18XE, X20XEV. Ściągamy nasadki za pomocą przyrządu, który jest zaciśnięty na jednej z nasadek. Wykręcamy świece i sprawdzamy ich stan jak to miało miejsce w silniku X16SZR.

Przechodzimy do montażu świec. Wkładamy po kolei każdą razem z kluczem i dokręcamy ręcznie do momentu aż dotknie głowicy cylindrów. Przykręcamy ją momentem 25Nm. W przypadku braku klucza dynamometrycznego musimy zrobić to na wyczucie. Tutaj jednak potrzebne jest pewne doświadczenie. Na koniec nakładamy nasadki świec pilnując oznaczeń na przewodach, żeby nie pomylić kolejności. Dodatkowe elementy, które zostały wymontowane, składamy w odwrotnej kolejności.

Teraz przedstawimy wymianę świec w silniku 6 cylindrowym. Na początku odłączamy ujemną klemę akumulatora. Kolejny krok to zmniejszenie ciśnienia paliwa w całym obwodzie. W tym celu musimy wymontować przekaźnik pompy paliwa. Znajduje się on w skrzynce obok zbiorniczka płynu hamulcowego. W silniku 2.5 jest to ten dolny po lewej stronie stojąc przodem do auta.

Zajmiemy się teraz demontażem przewodu dolotowego tylnego rzędu cylindrów. Na początku odkręcamy przewód: podciśnienia od wspomagania hamulców, zaworu recyrkulacji spalin, regulacyjny biegu jałowego. Zdejmujemy opaski mocujące z przewodu dolotowego a następnie odkręcamy śruby mocujące do wspornika i wyjmujemy przewód. Na końcu demontujemy przewody cieczy chłodzącej ze wspornika i obudowy.

Zobacz też: Opel Vectra B: kontrola skrzyni biegów

Przechodzimy do wymontowania przewodu dolotowego przedniego rzędu cylindrów. Odpinamy złącza wielo-stykowe od zaworów elektromagnetycznych przesłon przełączanych. Następnie wyjmujemy akumulator z samochodu. Zdejmujemy opaski mocujące z przewodu dolotowego a następnie odkręcamy śruby mocujące do wspornika i wyjmujemy przewód. Teraz demontujemy łącznik zaworu recyrkulacji spalin.

W tym momencie zdejmujemy nasadki świec zapłonowych za pomocą przyrządu, który jest na jednej z trzech nasadek. Teraz wykręcamy wszystkie świece odpowiednim kluczem do świec. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

W 2024 r. 457 fotoradarów zarejestrowało 691,3 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej dochodziło do naruszenia przepisów? Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2024 r.? Poniżej prezentujemy 5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

5 miejsc, gdzie najczęściej dostaniesz mandat za naruszenie prędkości

W 2024 r. 62 urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały 366,2 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej kierowcy przekraczali prędkość? Poniżej prezentujemy listę 5 miejsc, w których urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały największą liczbę naruszeń w 2024 r.

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty. W 2024 r. 45 urządzeń RedLight działających na skrzyżowaniach, zarejestrowało 62 tys. wykroczeń. Które lokalizacje zarejestrowały największą liczbę naruszeń? Co z systemem RedLight na przejazdach kolejowo-drogowych?

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

REKLAMA

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

REKLAMA