REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Vectra B: wymiana świec zapłonowych

Robert Kuśpiel
Wymiana świec zapłonowych w Oplu Vectrze B. Fot.Newspress
Wymiana świec zapłonowych w Oplu Vectrze B. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Świece zapłonowe powinny być regularnie wymieniane w każdym aucie. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać okresowej wymiany świec zapłonowych w Oplu Vectra B.

Świece zapłonowe w Oplu Vectrze B to kolejny punkt kontrolny w naszym samochodzie, który musimy regularnie poddawać serwisowaniu. W Vectrach B z silnikami benzynowymi taki przegląd przewidziany jest, co 4 lata lub co 60 000km. Koszt zakupu nowej świecy nie jest duży ok. 20zł. Dlatego można sobie pozwolić na taki wydatek raz na 4 lata.

REKLAMA

Do przeprowadzenia całej operacji będzie nam potrzebny klucz do świec, szczypce do zdejmowania nasadek świec oraz zestaw 4 lub 6 świec. Wszystko jest uzależnione od liczby cylindrów w naszym aucie. Pamiętajmy, że dla każdego modelu jest inny zestaw świec. Kod naszego silnika, pojemność, rok produkcji to podstawowe informacje dla sprzedawcy w sklepie w celu ustalenie odpowiedniego rodzaju świec.

Zobacz też: Jak badać zmiany zużycia paliwa po przeprowadzeniu różnego rodzaju regulacji gaźnika i zapłonu?

REKLAMA

Świece zapłonowe wymieniamy przy zimnym silniku lub gdy ma taką temperaturę, która umożliwia nam swobodne dotykanie go ręką. Demontaż przy gorącym silniku może nieść za sobą ryzyko uszkodzenia gwintu w głowicy. Na przewodach znajdują się oznaczenia w postaci cyfr więc nie powinno być problemów z pomyleniem przyporządkowania do danego cylindra.

W poradniku tym przedstawimy sposób postępowania dla danych grup silników, w których metoda działania jest taka sama. Zaczniemy od silnika OHC 1.6 (X16SZR). Na początku zdejmujemy nasadki z świec zapłonowych. Pamiętajmy, żeby nie ciągnąć za przewody. Teraz za pomocą sprężonego powietrza przedmuchujemy okolice świec. Możemy to również zrobić wykorzystując odkurzacz, ważne żeby okolica była czysta. Teraz możemy wykręcić świece kluczem nasadowym 16. Pamiętajmy, żeby prowadzić go prosto, nie ukośnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto sprawdzić wygląd wykręconych świec. Mając pewną wiedzę, można odczytać z nich jaki jest faktyczny stan silnika. Poniżej krótki rozkład:

  • Jasnoszare – zbyt uboga mieszanka
  • Zaolejone – przerwy w pracy świecy ewentualnie zużyte pierścienie tłokowe
  • Stalowoszare – prawidłowa praca
  • Czarne – za bogata mieszanka

Przechodzimy do montażu świec. Wkładamy po kolei każdą razem z kluczem i dokręcamy ręcznie do momentu aż dotknie głowicy cylindrów. Przykręcamy ją momentem 25Nm. W przypadku braku klucza dynamometrycznego musimy zrobić to na wyczucie. Tutaj jednak potrzebne jest pewne doświadczenie. Na koniec nakładamy nasadki świec pilnując oznaczeń na przewodach, żeby nie pomylić kolejności.

Zobacz też: Opel Vectra B: wymiana żarówek

REKLAMA

Przechodzimy do silników DOHC 1.6, 1.8 i 2.0 (X16XEL, X18XE1, X18XE, X20XEV). W silniku X16XEL i X18XE1 najpierw odkręcamy osłonę silnika. Teraz wykręcamy śruby modułu zapłonowego. Kolejny krok to wyjęcie modułu zapłonowego do góry. W tym celu zalecamy wkręcić odpowiednio długie śruby w celu prawidłowego złapania. Niedopuszczalne jest skośne ustawienie podczas demontażu, może dojść do uszkodzenia nasadek.

Natomiast w modelach X18XE, X20XEV) odkręcamy osłonę przewodów wysokiego napięcia. Kolejne czynności są identyczne dla X16XEL, X18XE1, X18XE, X20XEV. Ściągamy nasadki za pomocą przyrządu, który jest zaciśnięty na jednej z nasadek. Wykręcamy świece i sprawdzamy ich stan jak to miało miejsce w silniku X16SZR.

Przechodzimy do montażu świec. Wkładamy po kolei każdą razem z kluczem i dokręcamy ręcznie do momentu aż dotknie głowicy cylindrów. Przykręcamy ją momentem 25Nm. W przypadku braku klucza dynamometrycznego musimy zrobić to na wyczucie. Tutaj jednak potrzebne jest pewne doświadczenie. Na koniec nakładamy nasadki świec pilnując oznaczeń na przewodach, żeby nie pomylić kolejności. Dodatkowe elementy, które zostały wymontowane, składamy w odwrotnej kolejności.

Teraz przedstawimy wymianę świec w silniku 6 cylindrowym. Na początku odłączamy ujemną klemę akumulatora. Kolejny krok to zmniejszenie ciśnienia paliwa w całym obwodzie. W tym celu musimy wymontować przekaźnik pompy paliwa. Znajduje się on w skrzynce obok zbiorniczka płynu hamulcowego. W silniku 2.5 jest to ten dolny po lewej stronie stojąc przodem do auta.

Zajmiemy się teraz demontażem przewodu dolotowego tylnego rzędu cylindrów. Na początku odkręcamy przewód: podciśnienia od wspomagania hamulców, zaworu recyrkulacji spalin, regulacyjny biegu jałowego. Zdejmujemy opaski mocujące z przewodu dolotowego a następnie odkręcamy śruby mocujące do wspornika i wyjmujemy przewód. Na końcu demontujemy przewody cieczy chłodzącej ze wspornika i obudowy.

Zobacz też: Opel Vectra B: kontrola skrzyni biegów

Przechodzimy do wymontowania przewodu dolotowego przedniego rzędu cylindrów. Odpinamy złącza wielo-stykowe od zaworów elektromagnetycznych przesłon przełączanych. Następnie wyjmujemy akumulator z samochodu. Zdejmujemy opaski mocujące z przewodu dolotowego a następnie odkręcamy śruby mocujące do wspornika i wyjmujemy przewód. Teraz demontujemy łącznik zaworu recyrkulacji spalin.

W tym momencie zdejmujemy nasadki świec zapłonowych za pomocą przyrządu, który jest na jednej z trzech nasadek. Teraz wykręcamy wszystkie świece odpowiednim kluczem do świec. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA