REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Vectra B: wymiana filtra paliwa

Robert Kuśpiel
Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna. Fot.Newspress
Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna. W poradniku tym pokażemy jak szybko i sprawnie wymienić filtr paliwa w Oplu Vectra B.

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić filtr paliwa w Oplu Vectrze B w silniku benzynowym i wysokoprężnym. Dodatkową czynnością, którą wykonamy będzie odwadniania (silnik Diesla). Taką operację należy przeprowadzić co 2 lata, jednak my zalecamy co roku. Zakup filtrów paliwa i powietrza to wydatek od 50 złotych w górę. Nie jest to wygórowana cena i możemy pozwolić sobie na co roczną wymianę.

REKLAMA

Zaczynamy od silnika Diesla. Tutaj nie będą nam potrzebne żadne specjalne narzędzia. Podczas całej pracy należy zachować szczególną ostrożność, żeby nie uszkodzić gumowych przewodów poprzez rozlewanie oleju napędowego. Najpierw pokażemy jak prawidłowo wykonać odwadnianie filtru paliwa. W silniku 1.7 wyjmujemy najpierw przewód odpływowy i wyjmujemy go z uchwytu. Znajduje się on po prawej stronie stojąc przodem do auta.

Zobacz też: Opel Vectra B: kontrola układu hamulcowego

REKLAMA

Podsuwamy puste naczynie pod przewód i luzujemy śrubę odpowietrzającą (po lewej stronie). Teraz luzujemy dolny zawór odwadniający i zlewamy ok. 0.1L paliwa do momentu aż zobaczymy, że wypływa czyste paliwo. W przypadku wymiany filtra zlewamy je w całości. Teraz dokręcamy zawór odwadniający wraz z śrubą odpowietrzającą, po czym wpinamy przewód odpływowy.

Przechodzimy do pozostałych silników wysokoprężnych. Na dole obudowy filtru znajduje się śruba, którą odkręcamy o jeden obrót. Teraz podstawiamy pod filtr puste naczynie i odkręcamy środkową śrubę na górnej pokrywie. Będzie nam do tego potrzebny Torx30. Podobnie jak to było wyżej opisane, zbieramy około 0.1L wody do momentu aż zacznie wypływać czyste paliwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechodzimy do wymiany filtra w silniku wysokoprężnym. Pierwsze kroki są takie sam jak podczas odwadniania filtru z tą różnicą, że trzeba zlać całe paliwo. Następnie odpinamy złącze czujnika temperatury i ogrzewania filtru, są one z boku filtra. Następnie odpinamy przewód paliwowy. Umiejscowiony jest na górnej pokrywie. Kolejne czynności będą przedstawione z osobna dla poszczególnych silników.

Zaczynamy od silnika 1.7 X17DT. Obok przewodu paliwa (na górze pokrywy) znajduje się śruba odpowietrzające (na lewo od niego). Musimy ją wykręcić. Następnie odkręcamy filtr i wyjmujemy go razem z osłoną. Teraz mocujemy go w imadle (bez osłony). Kolejny krok to demontaż śruby spustowej i przewodu odpływowego z wkładu filtru, oba elementy znajdują się na dole.

Zobacz też: Opel Vectra B: kontrola skrzyni biegów

REKLAMA

Odkręcamy wkład i wyjmujemy go z korpusu. Oczyszczamy powierzchnię montażu, zwilżamy nową uszczelkę olejem napędowym i dokręcamy ręcznie filtr. Teraz montujemy śrubę spustową i przewód odpływowy na wkładzie filtru. Następnie mocujemy filtr paliwa razem z osłoną i przykręcamy go do wspornika. Kolejny grok to zamocowanie przewodów paliwa wraz z nowymi uszczelkami. Potem wkręcamy śrubę odpowietrzającą i podpinamy złącze ogrzewania filtru oraz czujnika temperatury. Pozostaje nam wykonać jazdę próbną i po powrocie sprawdzić szczelność wszystkich połączeń

Przechodzimy do pozostałych silników wysokoprężnych. Pierwszy krok, jaki musimy wykonać to zdemontowanie obudowy filtru paliwa. Następnie odkręcamy jego obudowę. Teraz wyjmujemy dolną część obudowy. W tym momencie musimy mieć przy sobie puste naczynie i kilka szmatek do wytarcia paliwa, które będzie się wylewać podczas przeprowadzania tej pracy.

To co w niej pozostało, wylewamy do pustego naczynia. Pamiętajmy, że podczas pracy gromadzimy wszystkie płyny do jednego pojemnika i oddajemy go do punktu utylizacji. Wycieramy dolną i górną część obudowy filtru. Najlepiej zrobić to za pomocą szmatki, która nie pozostawia włókien. Montujemy nowy wkład i zalewamy obudowę nowym olejem napędowym. Wszystkie elementy składamy w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o stosowaniu nowych uszczelek. Montujemy obudowę na swoje miejsce i odpalamy samochód.

Zobacz też: Opel Vectra B: wymiana żarówek

Przechodzimy do wymiany filtru paliwa w silniku benzynowym. Na początku musimy zmniejszyć ciśnienie paliwa w obwodzie. W tym celu musimy wymontować przekaźnik pompy paliwa. Znajduje się on w skrzynce obok zbiorniczka płynu hamulcowego. W silniku 1.6 jest to ten górny po lewej stronie stojąc przodem do auta w 1.8, 2.0 i 2.5 – dolny. Filtr paliwa umiejscowiony jest obok baku po lewej stronie. Podnosimy samochód stosując się do wytycznych odnośnie bezpieczeństwa.

Podsuwamy pod filtr puste naczynie i odpinamy złącza z przewodów paliwa. Potrzebne jest do tego specjalne narzędzie lub 2 śrubokręty i trochę zdolności manualnych. Wyjmujemy filtr z obejmy i opróżniamy go bezpośrednio nad naczyniem. W jego miejsce montujemy nowy. Pamiętamy o zachowaniu odpowiedniego kierunku. Pomocna jest strzałka na obudowie informująca jak przepływa paliwo.

Montaż przewodów przebiega w odwrotnej kolejności. Opuszczamy samochód i uruchamiamy silnik. W celu sprawdzenia szczelności udajemy się na jazdę próbną. Po powrocie sprawdzamy dokładnie połączenia czy nie widać na nich śladów wycieków. Jeżeli nie mamy żadnych zastrzeżeń na koniec udajemy się do punktu utylizacji ze zlanym paliwem i filtrami. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA