REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Układ elektryczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Daewoo Lanos: montaż podgrzewanych lusterek. Poradnik


Podgrzewane lusterka są bardzo są funkcjonalne. Jednak co zrobić, kiedy nie ma ich w standardzie? - można je bez problemu zamontować. W poradniku tym znajdziesz opis, w jaki sposób.

Jak dbać o akumulator w samochodzie? Ekspert radzi

Akumulator to w naszym aucie bateria, skrzynka z prądem. Ważne więc, szczególnie zimą, żeby był dobrze naładowany. Zdarza się bowiem często, że z powodu niskiej temperatury akumulator odmawia posłuszeństwa.

Volkswagen Polo 6N: montaż centralnego zamka - krok po kroku

W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób zmontować centralny zamek w Volkswagenie Polo 6N w wersji 3-drzwiowej. Modyfikacja nie jest trudna, lecz musimy zarezerwować sobie dużo czasu.

Citroen AX: radzimy jak przeprowadzić montaż elektrycznych szyb


W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób zamontować elektryczne szyby w Citroenie AX w wersji 3 drzwiowej. Cała modyfikacja nie jest trudna, lecz trochę czasochłonna.

REKLAMA

Nissan Almera N16: montaż wzmacniacza do oryginalnego radia - poradnik


W poradniku tym przedstawimy sposób na podłączenie wzmacniacza do fabrycznego radia w Nissanie Almera N16. Jak wiadomo radio, nie posiada wyjść RCA, jednak nie będzie to problemem.

Toyota Avensis I: montaż wejścia Line – In w radioodtwarzaczu


W większości przypadków, Avensis pierwszej generacji mają radio z odtwarzaczem kasetowym. W poradniku tym pokażemy, jak zamontować wejście Line – In, żeby móc swobodnie słuchać np. MP3.

Toyota Avensis I: montaż czujników parkowania – poradnik


Jak bardzo czujniki parkowania ułatwiają życie kierowcy, wie każdy, kto raz miał okazję parkować takim autem. W poradniku tym pokażemy, jak zamontować czujniki parkowania w Toyocie Avensis I.

Audi A3 8P: montaż czujników cofania – poradnik


Posiadanie czujników cofania jest bardzo wygodne. Chociaż niektórzy tego nie potrzebują, wydaje nam się, że warto mieć czujniki cofania. W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób zamontować czujniki cofania w Audi A3 8P.

REKLAMA

Volkswagen Passat B5: montaż czujników parkowania


Czujniki parkowania są coraz bardziej popularne. Niestety w naszym Passacie B5 ich nie ma systemu parktronic. W poradniku tym pokażemy, jak samemu zainstalować czujniki parkowania.

Jak działa ESP?


System stabilizacji toru jazdy do drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia był montowany jedynie w samochodach wyższej klasy. Do jego popularyzacji w tańszych pojazdach przyczyniła się wpadka jednego z najbardziej renomowanych producentów samochodów.

Jakie oznaczenia znajdziemy na reflektorach? Poradnik

Producenci reflektorów samochodowych są zobowiązani do umieszczenia na nich szeregu oznaczeń. Jak rozpoznać, który nadaje się do naszego pojazdu?

Łączenie szeregowe i równoległe odbiorników prądu

W niektórych rzadkich przypadkach jednym z możliwych rozwiązań jest szeregowe połączenie odbiorników prądu. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy posiadane odbiorniki są dostosowane do napięcia niższego, niż panujące w sieci pokładowej samochodu.

Dlaczego żarówki szybko się przepalają?


Jedną z poważniejszych usterek, zagrażających bezpieczeństwu kierowcy, jego pasażerom i innym użytkownikom drogi jest przepalona żarówka. Aż dziwne, ale niewielki element wart kilkanaście złotych może decydować o naszym losie.

Dlaczego akumulator jest niedoładowywany?

Nienaładowany lub w znacznym stopniu rozładowany akumulator jest zmorą kierowców. Najdotkliwiej jest to odczuwane zimą, kiedy mrozy znacznie ograniczają jego pojemność i wydajność prądową.

Volkswagen Passat B5: montaż świateł do jazdy dziennej. Krok po kroku.

Coraz więcej kierowców decyduje się na montaż świateł DRL w swoich samochodach. W poradniku tym, pokażemy jak wykonać to w Passacie B5. Postaramy się przedstawić jak najlepszą instalację lamp DRLi.

Żarówki reflektorowe, pozycyjne, stop. Zastosowanie LED.

Żarówki samochodowe należą, obok hamulców i sprawnego układu kierowniczego, do grupy najważniejszych elementów, decydujących o bezpieczeństwie kierowcy i pasażerów samochodu.

Volkswagen Passat B5: wymiana akumulatora

Wymiana akumulatora w Passacie B5 sugeruje nam demontaż podszybia. Jednak, jak się okazuje nie jest to konieczne. W poradniku tym pokażemy, jak wymienić akumulator w Passacie B5, bez demontażu podszybia.

Toyota Corolla E11: wymiana podświetlenia zegarów

W poradniku tym, pokażemy jak w łatwy sposób zmienić standardowe podświetlenie zegarów. Będziemy mogli wymienić wszystkie żarówki, bądź zamontujemy na nie specjalne kapturki.

Co zrobić gdy jasność reflektorów jest za mała?


Gdy po wymianie żarówek reflektory nie świecą wystarczająco jasnym światłem, warto zainteresować się ich stanem. Poniżej kilka wskazówek, na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak samodzielnie zdiagnozować zużyty reflektor? Poradnik

Nawet zakup najlepszych żarówek nie zawsze poprawia parametry świetlne naszego samochodu. Aby poznać przyczynę będziemy musieli przyjrzeć się reflektorom.

Ładowanie akumulatora bezobsługowego

Akumulatory nowej generacji nazywane są „bezobsługowymi”. Ta nazwa może nieco mylić, ponieważ jeżeli taki akumulator zostanie rozładowany, możemy go naładować przy pomocy powszechnie znanego prostownika.

Jak efektywnie zarządzać energią elektryczną w samochodzie?

Dość częstym zjawiskiem jest samoistne rozładowanie się akumulatora w samochodzie, pozostawionym na dłuższy postój. Można temu zaradzić.

Czy warto oceniać stan żarówki „na oko”? Porada


Jeżeli wydaje się wam, że biała plama na asfalcie, ok. 20 metrów przed maską samochodu oznacza, że żarówki są w perfekcyjnym stanie jesteście w grubym błędzie.

Nissan Primera P11.144 (po faceliftingu) z silnikiem 2.0 (SR20DE): kontrola przewodów zapłonowych


Poprawne działanie układu zapłonowego, w każdym aucie, ma bezpośredni wpływ na spalanie i dynamikę. Jednym z jego elementów są przewody zapłonowe. Sprawdzenie przewodów nie przysporzy nikomu jakiegokolwiek problemu.

Jak wymienić akumulator?

Akumulator jest jedną z części samochodu, bez której niemożliwa jest praca wielu elementów, przede wszystkim silnika. W sprzyjających warunkach, akumulator należy wymieniać co najmniej raz na 5 lat, podpowiadamy więc, jak to zrobić samemu.

Jak używać prostownika?

Każdy kierowca samochodu musi liczyć się z tym, że akumulator jego pojazdu może się rozładować i trzeba będzie go naładować z użyciem prostownika. Podpowiadamy, jak właściwie używać prostownika.

Jak samodzielnie przeprowadzić wiosenny przegląd oświetlenia? Poradnik

Im zimniej tym częściej światła narażone są na wszelkiego rodzaju usterki. Po ostatnich mrozach warto, więc przyjrzeć się oświetleniu naszego samochodu

Jak często wymieniać łożyska alternatora?


Jeśli lekceważymy pierwsze szumy, piski czy nagrzewanie się samochodu, wyeksploatowane łożysko może nagle unieruchomić pojazd, a nawet doprowadzić do wypadku.

Jak odłączać i podłączać akumulator?

Akumulator to źródło prądu w samochodzie. Jak wiadomo, tam, gdzie jest prąd, jest i niebezpieczeństwo. Ze względu na sprzeczności w różnych instrukcjach odłączania i podłączania akumulatora, wyjaśniamy konsekwencje dwóch sposobów.

Dobra żarówka, czyli jaka? Poradnik

Pisaliśmy już o tym, że nie zawsze warto kupować żarówki o zwiększonej mocy w stosunku do poprzedniej szczególnie, gdy nie zaleca tego producent. Ale jak odróżnić dobrą żarówkę od złej?

Co robić, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa?

Coraz chłodniejsze noce mogą doprowadzić do obniżenia wydajności prądowej akumulatora. Kiedy nie damy rady samodzielnie uruchomić samochodu, istnieją trzy sposoby na rozwiązanie problemu: uruchomienie silnika z innego akumulatora, ruszanie z pychu, a także korzystanie z samostartów.

Jak dbać o elektrycznie sterowane szyby?

Usterka elektrycznej szyby może mieć gorsze konsekwencje niż złapanie „kapcia”. Samochodu z otwartym oknem nie można nigdzie zostawić, jest to zachęta dla złodzieja.

Jak kontrolować bilans energetyczny w samochodzie?

Zimą najważniejszym parametrem naszych pojazdów jest ilość energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorze. Gdy będzie jej zbyt mało rozruch zimnego silnika nie będzie możliwy.

Jak perfekcyjnie wyczyścić reflektory?

Reflektory często wymagają wymycia i odświeżenia, szczególnie w przypadku starszych modeli aut. Jakość ich wyczyszczenia rzutuje na bezpieczniejszą jazdę podczas podróży samochodem.

Jak sprawdzić czy układ zapłonowy dostarcza odpowiednio wysokie napięcie?

Wysokie napięcie, konieczne do prawidłowego funkcjonowania zapłonu, a tym samym do niezakłóconego przebiegu spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach silnika o zapłonie iskrowym, musi mieć odpowiednią wartość, wyrażoną w dziesiątkach kilowoltów.

Jak dobrać ciepłotę świec zapłonowych?

W sytuacji, kiedy zachodzi konieczność wymiany świec w silniku samochodu, do którego nie ma instrukcji obsługi i nigdzie nie można znaleźć potrzebnych informacji, można spróbować dobrać świece eksperymentalnie.

Jak ustawić światła przeciwmgielne przednie? Krok po kroku

Każdy bez wyjątku reflektor, nawet wyprodukowany przez najbardziej renomowaną firmę, traci ogromną większość swoich walorów, gdy jest wadliwie ustawiony.

Jak wybierać żarówki? Porada

Na rynku produktów, zapewniających naszemu pojazdowi oświetlenie, wybór jest ogromny. Wymiana żarówki, wydaje się sprawą banalną, warto jednak w tym przypadku pamiętać o zaleceniach producenta.

Jak dbać o światła? Poradnik.

Najczęściej przypominamy sobie o nich, gdy przestają świecić. I nie szukamy przyczyny takiego stanu rzeczy. A czasem naprawdę warto.

A Ty kiedy ostatnio sprawdzałeś akumulator?

Tak zwany bezobsługowy akumulator wymaga okresowych kontroli. Stosowanie się do podstawowych zasad jego obsługi pozwoli eksploatować go przez kilka lat.

Jak ustawić światła drogowe?

Doświadczyliśmy tego wielokrotnie – zbliżający się samochód i blask jego świateł uniemożliwiający nie tylko identyfikację marki, ale przede wszystkim bezpieczną jazdę. Z tego powodu, przez kilka sekund, kierowca czuje się, jak niewidomy.

Dlaczego moje auto nie chce odpalić?

Najczęściej problemy z odpaleniem samochodu zdarzają się zimą. Źle przygotowane auto do sezonu zimowego sprawia nam wiele problemów przy uruchamianiu silnika.

Jak samodzielnie wykonać przewody rozruchowe?

Dostępne w sprzedaży przewody rozruchowe, pozwalające na „pożyczenie” prądu z innego samochodu lub z zewnętrznego akumulatora, w przypadku trudności z uruchomieniem silnika, nie zawsze spełniają podstawowe wymagania.

Jak dbać o przewody zapłonowe?

Budowa przewodu zapłonowego nie jest skomplikowana, ale ważne jest by jego poszczególne elementy były wykonane z najlepszych surowców. Niewiele osób wie, że dla przedłużenia ich żywotności może zrobić coś więcej.

Czy wiesz jak zadbać o dobre oświetlenie?

Prawidłowe oświetlenie gwarantuje nam bezpieczeństwo w aucie podczas podróży. Oto kilka porad, jak prawidłowo zadbać o naszą widoczność, gdy zapada zmrok.

Jak często wymieniać świece zapłonowe w samochodzie z LPG?

Na pewno częściej niż w samochodach bez instalacji gazowej. Przyczyną takiego stanu rzeczy są gorsze warunki pracy silnika niż podczas spalania benzyny.

Jak sprawdzić stan kopułki aparatu zapłonowego?

Kopułka aparatu zapłonowego ma na celu dostarczenie prądu do świec zapłonowych. Bez niej silnik w ogóle by nie działał, dlatego powinna być sprawna. Podpowiadamy, jak ją sprawdzić.

Jak sprawdzić stan kontrolek deski rozdzielczej?

Kontrolki są bardzo ważnym elementem, informują nas o usterce samochodu. Nic jednak nie poinformuje nas o tym, że to właśnie one nie działają, dlatego podpowiadamy, jak sprawdzić ich stan.

Jak sprawdzić przewód wysokiego napięcia?

Sprawdzenie przewodów wysokiego napięcia jest łatwe i każdy użytkownik samochodu jest w stanie zrobić to sam. Podpowiadamy, jak należy sprawdzać kable krok po kroku.

Jak zdiagnozować drobne usterki elektryczne?

Nie trzeba być mechanikiem samochodowym, żeby poradzić sobie z drobnymi usterkami układu elektrycznego. Wystarczy wiedza z fizyki na poziomie podstawówki, klucz do klem i odrobina cierpliwości.

REKLAMA