Dobra żarówka, czyli jaka? Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Kupując produkty znanych producentów mamy wtedy pewność, że kupujemy produkt trwały, wykonany z należytą precyzją i przede wszystkim bezpieczny. Są one oczywiście droższe od produktów azjatyckich, ale głównie, dlatego, że wykonane są solidniej. Żarnik dobrej jakościowo żarówki ma odpowiedni kształt (geometrię) i wymiar, dzięki czemu właściwie oświetla ona drogę przez cały okres eksploatacji i nie oślepia kierowców jadących z naprzeciwka.
REKLAMA
Zobacz również: Jak naprawić ruszającą się lampę?
Ważne jest również zastosowanie filtra UV, który zapobiega matowieniu odbłyśnika i szkła reflektora. Jest to szczególnie istotna cecha, ponieważ w wyniku promieniowania UV reflektory zostają uszkodzone nieodwracalnie, pogarsza się jakość świecenia (nawet o 30 proc. w ciągu jednego sezonu) i co się z tym wiąże widoczność na drodze. Dobre żarówki świecą mocno i pobierają mało prądu. Żarówki złej jakości odwrotnie. Takie ekstremalne często temperatury mogą spowodować stopienie oprawy reflektora, przewodów elektrycznych, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do pożaru.
Zobacz również: Jak bez pomocy innych osób sprawdzić wszystkie zewnętrzne światła?
Trwałość żarówek zależy też od czynników zewnętrznych, np. stanu instalacji elektrycznej w samochodzie. Im większe napięcie i im większe jego skoki tym szybciej żarówki mogą się przepalać. Także możliwe jest to, że ta sama żarówka reflektora głównego w jednym samochodzie funkcjonuje kilka miesięcy, a w innym kilka lat. Niebagatelny wpływ na żywotność żarówek mają też ich odporność na wibracje i wstrząsy. To niestety zależy również od jakości dróg, po których jeździmy.
Zobacz też: Jak przewozić długi ładunek?
REKLAMA
REKLAMA