REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto montowac kolorowe żarówki w aucie?

Konrad Bagiński
fot. Mototarget
fot. Mototarget

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy kierowcy montują w swoich samochodach kolorowe światła – np. do świateł postojowych zakładają niebieskie żarówki, zmieniają kolor migaczy, czy też podświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej.

Białe, żółte selektywne, żółte samochodowe, czerwone – takie kolory mogą mieć światła samochodowe. Niebieskie, zielone czy fioletowe są surowo zabronione!

REKLAMA

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.) dokładnie określa, jaka barwa świateł może być w samochodzie użyta. Są to w zasadzie trzy kolory – biały lub żółty selektywny dla świateł przednich, żółty samochodowy dla kierunkowskazów i czerwony dla świateł tylnych i stop. Do tego biały do oświetlenia tablicy rejestracyjnej z tyłu. Innych barw używać po prostu nie wolno.

Zobacz również: Jak zamontować oświetlenie LED?

Kolorowa choinka nie poprawia widoczności

Argumentem podnoszonym czasem przez zwolenników kolorowego oświetlenia jest stara sentencja prawna, mówiąca, że co nie jest zabronione, jest dozwolone. Świadczy to o głębokim niezrozumieniu zasad prawa. W przypadku oświetlenia samochodu ustawa opisuje jedyne dozwolone barwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolorowe światła nie poprawiają też widoczności. Warto więc przypomnieć, jakie zasady dotyczące świateł obowiązują w Polsce.

Światła – podstawowe przepisy

REKLAMA

Światła drogowe: mogą być 2 lub 4, ponadto jeśli pojazd jest wyposażony w 4 światła chowane, dopuszcza się 2 dodatkowe światła drogowe do ostrzegawczej sygnalizacji świetlnej, ich barwa musi być biała lub żółta selektywna. Powinny dostatecznie oświetlać drogę co najmniej na 100 m przed pojazdem przy dobrej przejrzystości powietrza, tzw. światłość wszystkich świateł drogowych nie może być mniejsza niż 30.000 cd i nie może przekraczać 225.000 cd.

Światła mijania powinny dostatecznie oświetlać drogę co najmniej na 40 m przed pojazdem przy dobrej przejrzystości powietrza, powinny być asymetryczne i oświetlać drogę po prawej stronie na większą odległość niż po lewej stronie.

Zobacz również: Plusy i minusy ksenonów - porady

Kierunkowskazy

Kierunkowskazy powinny migać z jedną częstotliwością w fazie, od 90 do 30 cykli na minutę, prawo reguluje nawet to, jak szybko mają się włączać - z opóźnieniem nie większym niż 1 s, a wyłączać z opóźnieniem większym niż 1,5 s od uruchomienia przełącznika kierunkowskazów.

Jedyna dopuszczalna ich barwa to żółta samochodowa, zaś świateł stop – czerwona. Na tym wyczerpuje się liczba dopuszczalnych kolorów i montowanie jakichkolwiek innych jest nielegalne.

Nawet oświetlenie tablicy rejestracyjnej musi być odpowiednie – biała żarówka, lub żarówki, które nie mogą być bezpośrednio widoczne z odległości 25 metrów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA