Jak ustawić światła drogowe?
REKLAMA
REKLAMA
Wielu kierowców marzy o bogatym wyposażeniu, a niewielu gdy już je posiada w pełni je wykorzystuje. Obecnie większość nowych samochodów posiada wbudowany system regulacji położenia reflektorów. Ma to zapobiegać oślepianiu kierowców jadących z przeciwka. A ilu z nich ma świadomość czy światła jego samochodu są ustawione prawidłowo?
REKLAMA
Zobacz również: Kiedy włączy halogeny bez ryzyka otrzymania mandatu?
Oślepianie występuje wówczas, gdy zmieni się obciążenie pojazdu, np. ciężki ładunek zostanie umieszczony w bagażniku. Wtedy przód samochodu podnosi się do góry, a wraz z nim reflektory. Dla kierowcy to powinien być wyraźny sygnał – regulacja położenia reflektorów jest konieczna.
Zobacz też: Jak ustawić światła przeciwmgielne przednie? Krok po kroku
Samo ustawienie wysokości świateł jest nieskomplikowane. Urządzenie do regulacji położenia reflektora składa się z pokrętła umieszczonego w kabinie pasażerskiej i współpracującego z nim elektrycznego mikrosiłownika zamontowanego na obudowie lampy (lub w jej wnętrzu). Zmienia on ustawienie lampy względem podłoża samochodu w zależności od obciążenia pojazdu. Istnieją urządzenia z nastawami zaprogramowanymi lub bez nich. W przypadku reflektorów ksenonowych zmiana położenia jego następuje automatycznie.
Zobacz również: Czy wiesz jak zadbać o dobre oświetlenie?
Jeżeli mamy garaż, zamknijmy go i włączmy światła. Smuga na jego drzwiach pozwoli na prawidłowe ustawienie naszych reflektorów.
REKLAMA
REKLAMA