Jak używać prostownika?
REKLAMA
REKLAMA
Prostownik
Przede wszystkim musimy wybrać taki prostownik, którym można ładować nasz akumulator. Nie może on podawać wyższego napięcia, niż 12V. Ładując akumulator większym napięciem możemy go uszkodzić i konieczna będzie wymiana.
REKLAMA
Zobacz również: Jak naprawiać połączenia elektryczne?
Przygotowanie prostownika
Zanim podłączymy prostownik, musimy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne w samochodzie. Przede wszystkim wyłączony musi być silnik, a także takie urządzenia jak radio czy inne, podłączone do gniazdka zapalniki sprzęty (CB radio, urządzenie GPS).
Zobacz też: Czym różni się silnik benzynowy od wysokoprężnego?
Podłączenie prostownika
Przy podłączaniu musimy koniecznie zwrócić uwagę na bieguny i kolory kabli prostownika. Czerwony kabel, czyli dodatni musimy podłączyć do bieguna dodatniego akumulatora, a czarny do ujemnego. Pomyłka w tym wypadku poskutkuje uszkodzeniem bezpiecznika głównego instalacji elektrycznej samochodu i żadne urządzenie elektryczne nie będzie działać, do tego wymiana bezpiecznika może być problematyczna, ponieważ nie kupimy go na pierwszej stacji benzynowej i będziemy musieli udać się do sklepu z częściami samochodowymi. Taki bezpiecznik może również być drogi. Jeśli zaś usuniemy akumulator z samochodu i ładujemy go w domu, również musimy uważać na bieguny, ponieważ przy odwrotnym podłączeniu bateria może eksplodować.
Najpierw podłączamy akumulator do prostownika, potem prostownik do kontaktu, nigdy odwrotnie.
Zobacz również: Jak dbać o akumulator w samochodzie?
Ładowanie akumulatora za pomocą prostownika
Większość prostowników wyposażona jest we wskaźnik, który ukazuje stopień naładowania akumulatora. Jeśli zaś takiego wskaźnika nie ma, pozostawienie podłączonego akumulatora na dłużej niż 10 godzin może być niebezpieczne, więc pamiętajmy o tym, aby go w porę odłączyć.
REKLAMA
REKLAMA