Apteczka w samochodzie: obowiązkowa czy nie?
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy wskazują, że każdy pojazd poruszający się po polskich drogach powinien zostać wyposażony w ważną gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy wyposażony w znak homologacji. Absolutnie milczą na temat apteczki. To jednak wynika w dużej mierze z niekonsekwencji ustawodawcy. W końcu choć kierowca nie musi mieć w aucie apteczki, jest zobowiązany do udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadku, którego stanie się świadkiem. A bez apteczki to może się stać niewykonalne...
REKLAMA
Apteczka w samochodzie: obowiązkowa czy nie? To zależy!
Poza tym przepisy wskazują na pewien dualizm. Bo o ile apteczka nie jest obowiązkowa w samochodach osobowych, o tyle jej posiadanie jest obligatoryjne w takich pojazdach jak autobus, taksówka, samochód ciężarowy przewożący osoby czy pojazd przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania. Czy jednak kierowca mimo wszystko powinien ją mieć zawsze? Bez wątpienia tak. Chociażby dlatego, że nie stanowi dużego wydatku (kosztuje już kilkanaście złotych), a do tego może pomóc uratować ludzkie życie.
Apteczka w samochodzie: co powinna zawierać?
- chusta opatrunkowa sterylna,
- chusta trójkątna,
- kompresy,
- nożyczki z zaokrąglonymi końcami,
- rękawice lateksowe,
- koc ratunkowy,
- opatrunek indywidualny,
- plastry opatrunkowe,
- plastry bez opatrunku,
- opaski elastyczne,
- maseczka do sztucznego oddychania,
- instrukcja udzielania pierwszej pomocy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.