REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co może śmierdzieć w samochodzie?

Sebastian Tomaszewski
Co może śmierdzieć w samochodzie?/ fot. Fotolia
Co może śmierdzieć w samochodzie?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieprzyjemny zapach we wnętrzu samochodu może pojawić się z wielu powodów: od starego filtra kabinowego po zwierzęta w komorze silnika. Smrodu w aucie na pewno nie należy ignorować – może zagrażać nawet zdrowiu pasażerów. Podpowiadamy, skąd biorą się brzydkie zapachy we wnętrzu i jak sobie z nimi skutecznie poradzić.

Niemal każdy lubi zapach nowego samochodu zwłaszcza, jeżeli jest to luksusowe gran turismo obszyte wewnątrz najlepszą gatunkowo skórą i wykonane z najlepszej klasy materiałów – plastik plastikowi nierówny. Niektórzy producenci mają wysoce wyspecjalizowane osoby, które już na etapie projektowania i produkcji samochodu, kontrolują zapach niemal każdego elementu montowanego w środku. To powoduje, że naprawdę organoleptycznie czuć różnice pomiędzy „standardowymi” producentami, a klasą premium.

REKLAMA

Zapach we wnętrzu wpływa na nasze samopoczucie i komfort jazdy. Przebywanie w nieświeżym wnętrzu na dłuższą metę może narazić pasażerów na dyskomfort oraz nasilić objawy chorób, np. alergików. Z tych powodów nie bagatelizujcie wszelkich pojawiających się zapachów, bo mogą mieć przeróżne źródła.

Zacznij od klimatyzacji

REKLAMA

Poszukiwanie źródła nieprzyjemnego zapachu warto zacząć od układu klimatyzacji. W dzisiejszych czasach klimatyzacja stanowi niezbędne wyposażenie samochodu, bez którego sprzedaż samochodu jest praktycznie niemożliwa. Niestety, kierowcy zapominają albo oszczędzają na jej serwisowaniu. Zazwyczaj scenariusz wygląda tak, że przypomina się o „klimie” dopiero wtedy, gdy przestanie działać – wtedy zwykle jest już za późno na szybką i tanią naprawę.

O klimatyzację warto dbać nie tylko z powodów ekonomicznych, ale też zdrowotnych. Układ klimatyzacji to wymarzone miejsce dla wszelkiej maści grzybów i drobnoustrojów, które powodują nieprzyjemnych zapach. Regularne serwisowanie tego układu, tj. odgrzybienie, wymiana filtra kabinowego, wyczyszczenie parownika, jak i usunięcie zanieczyszczeń z podszybia pozytywnie wpłynie na atmosferę we wnętrzu.

Podłoga i tapicerka

Kolejnym źródłem nieprzyjemnego zapachu jest podłoga i tapicerka. Jeżeli we wnętrzu palono papierosy lub przewożono zwierzęta, charakterystyczny zapach trudno usunąć (np. dym papierosowy wsiąkający w dywaniki). Przede wszystkim, konieczne jest gruntowne wyczyszczenia wnętrza, wytrzepanie dywaników, umycie wszystkich szyb od wewnątrz i upranie całego wnętrza. W następnej kolejności warto użyć preparatu neutralizującego zapachy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maskowanie zapachu klasyczną choinką zapachową nie poprawi zapachu, tylko go zamaskuje.

REKLAMA

Czujesz zapach zgnilizny i wilgoci, a szyby szybciej parują? Problem powinni znać głównie właściciele starszych samochodów po okresie zimowym, w których wilgoć gromadzi się we wnętrzu , np. przez niedrożne odpływy, nieszczelne uszczelki albo dziury w podłodze. Zawilgocone wnętrze nadaje się do prania i długiego suszenia. Nadmiar wilgoci można usunąć kupując profesjonalne pochłaniacze wilgoci (od ok. 150 zł) albo… żwirek dla kota za kilkanaście złotych. Żwirek ma duże możliwości absorpcyjne, dlatego znakomicie pochłania wodę i zapachy, docierając do wszystkich zakamarków we wnętrzu.

Uważajcie na zapach wilgoci przy kupnie samochodu używanego. Możliwe, że okazyjnie auto z niskim przebiegiem było w przeszłości zalane. Oszuści mają o tyle trudne zadanie, że usunięcie tego zapachu jest praktycznie niemożliwe oraz drogie – raz zalany samochód (min. od podłogi) będzie miał problemy m.in. z elektroniką.

Sprawdź co się dzieje pod maską

Samochód nigdy nie miał problemu z wilgocią a klimatyzacja jest regularnie serwisowana? Sprawdź, co się dzieję pod maską. Zwierzęta, szczególnie w okresach jesienno-zimowych, szukają ciepłego i suchego miejsca –  ciepły silnik po jeździe jest dla zwierząt idealnym miejscem. Koty albo kuny wydzielają albo produkują zapachy, które szybko poczujemy po wejściu do wnętrza. Warto wiedzieć, że kuny potrafią wyrządzić w komorze silnika poważne szkody – poniżej podpowiadamy, jak usunąć gryzonia z auta.

Brzydki zapach może także wydzielać się z nieszczelności układów instalacji LPG (czuć zapach gazu) albo z nieszczelnego układ wydechowego (czuć zapach spalin). To o wiele poważniejsze usterki, które mogą mieć bezpośredni wpływ nie tylko na komfort, ale zdrowie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA