REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co może śmierdzieć w samochodzie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sebastian Tomaszewski
Co może śmierdzieć w samochodzie?/ fot. Fotolia
Co może śmierdzieć w samochodzie?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieprzyjemny zapach we wnętrzu samochodu może pojawić się z wielu powodów: od starego filtra kabinowego po zwierzęta w komorze silnika. Smrodu w aucie na pewno nie należy ignorować – może zagrażać nawet zdrowiu pasażerów. Podpowiadamy, skąd biorą się brzydkie zapachy we wnętrzu i jak sobie z nimi skutecznie poradzić.

Niemal każdy lubi zapach nowego samochodu zwłaszcza, jeżeli jest to luksusowe gran turismo obszyte wewnątrz najlepszą gatunkowo skórą i wykonane z najlepszej klasy materiałów – plastik plastikowi nierówny. Niektórzy producenci mają wysoce wyspecjalizowane osoby, które już na etapie projektowania i produkcji samochodu, kontrolują zapach niemal każdego elementu montowanego w środku. To powoduje, że naprawdę organoleptycznie czuć różnice pomiędzy „standardowymi” producentami, a klasą premium.

REKLAMA

Zapach we wnętrzu wpływa na nasze samopoczucie i komfort jazdy. Przebywanie w nieświeżym wnętrzu na dłuższą metę może narazić pasażerów na dyskomfort oraz nasilić objawy chorób, np. alergików. Z tych powodów nie bagatelizujcie wszelkich pojawiających się zapachów, bo mogą mieć przeróżne źródła.

Zacznij od klimatyzacji

REKLAMA

Poszukiwanie źródła nieprzyjemnego zapachu warto zacząć od układu klimatyzacji. W dzisiejszych czasach klimatyzacja stanowi niezbędne wyposażenie samochodu, bez którego sprzedaż samochodu jest praktycznie niemożliwa. Niestety, kierowcy zapominają albo oszczędzają na jej serwisowaniu. Zazwyczaj scenariusz wygląda tak, że przypomina się o „klimie” dopiero wtedy, gdy przestanie działać – wtedy zwykle jest już za późno na szybką i tanią naprawę.

O klimatyzację warto dbać nie tylko z powodów ekonomicznych, ale też zdrowotnych. Układ klimatyzacji to wymarzone miejsce dla wszelkiej maści grzybów i drobnoustrojów, które powodują nieprzyjemnych zapach. Regularne serwisowanie tego układu, tj. odgrzybienie, wymiana filtra kabinowego, wyczyszczenie parownika, jak i usunięcie zanieczyszczeń z podszybia pozytywnie wpłynie na atmosferę we wnętrzu.

Podłoga i tapicerka

Kolejnym źródłem nieprzyjemnego zapachu jest podłoga i tapicerka. Jeżeli we wnętrzu palono papierosy lub przewożono zwierzęta, charakterystyczny zapach trudno usunąć (np. dym papierosowy wsiąkający w dywaniki). Przede wszystkim, konieczne jest gruntowne wyczyszczenia wnętrza, wytrzepanie dywaników, umycie wszystkich szyb od wewnątrz i upranie całego wnętrza. W następnej kolejności warto użyć preparatu neutralizującego zapachy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maskowanie zapachu klasyczną choinką zapachową nie poprawi zapachu, tylko go zamaskuje.

REKLAMA

Czujesz zapach zgnilizny i wilgoci, a szyby szybciej parują? Problem powinni znać głównie właściciele starszych samochodów po okresie zimowym, w których wilgoć gromadzi się we wnętrzu , np. przez niedrożne odpływy, nieszczelne uszczelki albo dziury w podłodze. Zawilgocone wnętrze nadaje się do prania i długiego suszenia. Nadmiar wilgoci można usunąć kupując profesjonalne pochłaniacze wilgoci (od ok. 150 zł) albo… żwirek dla kota za kilkanaście złotych. Żwirek ma duże możliwości absorpcyjne, dlatego znakomicie pochłania wodę i zapachy, docierając do wszystkich zakamarków we wnętrzu.

Uważajcie na zapach wilgoci przy kupnie samochodu używanego. Możliwe, że okazyjnie auto z niskim przebiegiem było w przeszłości zalane. Oszuści mają o tyle trudne zadanie, że usunięcie tego zapachu jest praktycznie niemożliwe oraz drogie – raz zalany samochód (min. od podłogi) będzie miał problemy m.in. z elektroniką.

Sprawdź co się dzieje pod maską

Samochód nigdy nie miał problemu z wilgocią a klimatyzacja jest regularnie serwisowana? Sprawdź, co się dzieję pod maską. Zwierzęta, szczególnie w okresach jesienno-zimowych, szukają ciepłego i suchego miejsca –  ciepły silnik po jeździe jest dla zwierząt idealnym miejscem. Koty albo kuny wydzielają albo produkują zapachy, które szybko poczujemy po wejściu do wnętrza. Warto wiedzieć, że kuny potrafią wyrządzić w komorze silnika poważne szkody – poniżej podpowiadamy, jak usunąć gryzonia z auta.

Brzydki zapach może także wydzielać się z nieszczelności układów instalacji LPG (czuć zapach gazu) albo z nieszczelnego układ wydechowego (czuć zapach spalin). To o wiele poważniejsze usterki, które mogą mieć bezpośredni wpływ nie tylko na komfort, ale zdrowie.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA