REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co może śmierdzieć w samochodzie?

Sebastian Tomaszewski
Co może śmierdzieć w samochodzie?/ fot. Fotolia
Co może śmierdzieć w samochodzie?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieprzyjemny zapach we wnętrzu samochodu może pojawić się z wielu powodów: od starego filtra kabinowego po zwierzęta w komorze silnika. Smrodu w aucie na pewno nie należy ignorować – może zagrażać nawet zdrowiu pasażerów. Podpowiadamy, skąd biorą się brzydkie zapachy we wnętrzu i jak sobie z nimi skutecznie poradzić.

Niemal każdy lubi zapach nowego samochodu zwłaszcza, jeżeli jest to luksusowe gran turismo obszyte wewnątrz najlepszą gatunkowo skórą i wykonane z najlepszej klasy materiałów – plastik plastikowi nierówny. Niektórzy producenci mają wysoce wyspecjalizowane osoby, które już na etapie projektowania i produkcji samochodu, kontrolują zapach niemal każdego elementu montowanego w środku. To powoduje, że naprawdę organoleptycznie czuć różnice pomiędzy „standardowymi” producentami, a klasą premium.

REKLAMA

Zapach we wnętrzu wpływa na nasze samopoczucie i komfort jazdy. Przebywanie w nieświeżym wnętrzu na dłuższą metę może narazić pasażerów na dyskomfort oraz nasilić objawy chorób, np. alergików. Z tych powodów nie bagatelizujcie wszelkich pojawiających się zapachów, bo mogą mieć przeróżne źródła.

Zacznij od klimatyzacji

REKLAMA

Poszukiwanie źródła nieprzyjemnego zapachu warto zacząć od układu klimatyzacji. W dzisiejszych czasach klimatyzacja stanowi niezbędne wyposażenie samochodu, bez którego sprzedaż samochodu jest praktycznie niemożliwa. Niestety, kierowcy zapominają albo oszczędzają na jej serwisowaniu. Zazwyczaj scenariusz wygląda tak, że przypomina się o „klimie” dopiero wtedy, gdy przestanie działać – wtedy zwykle jest już za późno na szybką i tanią naprawę.

O klimatyzację warto dbać nie tylko z powodów ekonomicznych, ale też zdrowotnych. Układ klimatyzacji to wymarzone miejsce dla wszelkiej maści grzybów i drobnoustrojów, które powodują nieprzyjemnych zapach. Regularne serwisowanie tego układu, tj. odgrzybienie, wymiana filtra kabinowego, wyczyszczenie parownika, jak i usunięcie zanieczyszczeń z podszybia pozytywnie wpłynie na atmosferę we wnętrzu.

Podłoga i tapicerka

Kolejnym źródłem nieprzyjemnego zapachu jest podłoga i tapicerka. Jeżeli we wnętrzu palono papierosy lub przewożono zwierzęta, charakterystyczny zapach trudno usunąć (np. dym papierosowy wsiąkający w dywaniki). Przede wszystkim, konieczne jest gruntowne wyczyszczenia wnętrza, wytrzepanie dywaników, umycie wszystkich szyb od wewnątrz i upranie całego wnętrza. W następnej kolejności warto użyć preparatu neutralizującego zapachy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maskowanie zapachu klasyczną choinką zapachową nie poprawi zapachu, tylko go zamaskuje.

REKLAMA

Czujesz zapach zgnilizny i wilgoci, a szyby szybciej parują? Problem powinni znać głównie właściciele starszych samochodów po okresie zimowym, w których wilgoć gromadzi się we wnętrzu , np. przez niedrożne odpływy, nieszczelne uszczelki albo dziury w podłodze. Zawilgocone wnętrze nadaje się do prania i długiego suszenia. Nadmiar wilgoci można usunąć kupując profesjonalne pochłaniacze wilgoci (od ok. 150 zł) albo… żwirek dla kota za kilkanaście złotych. Żwirek ma duże możliwości absorpcyjne, dlatego znakomicie pochłania wodę i zapachy, docierając do wszystkich zakamarków we wnętrzu.

Uważajcie na zapach wilgoci przy kupnie samochodu używanego. Możliwe, że okazyjnie auto z niskim przebiegiem było w przeszłości zalane. Oszuści mają o tyle trudne zadanie, że usunięcie tego zapachu jest praktycznie niemożliwe oraz drogie – raz zalany samochód (min. od podłogi) będzie miał problemy m.in. z elektroniką.

Sprawdź co się dzieje pod maską

Samochód nigdy nie miał problemu z wilgocią a klimatyzacja jest regularnie serwisowana? Sprawdź, co się dzieję pod maską. Zwierzęta, szczególnie w okresach jesienno-zimowych, szukają ciepłego i suchego miejsca –  ciepły silnik po jeździe jest dla zwierząt idealnym miejscem. Koty albo kuny wydzielają albo produkują zapachy, które szybko poczujemy po wejściu do wnętrza. Warto wiedzieć, że kuny potrafią wyrządzić w komorze silnika poważne szkody – poniżej podpowiadamy, jak usunąć gryzonia z auta.

Brzydki zapach może także wydzielać się z nieszczelności układów instalacji LPG (czuć zapach gazu) albo z nieszczelnego układ wydechowego (czuć zapach spalin). To o wiele poważniejsze usterki, które mogą mieć bezpośredni wpływ nie tylko na komfort, ale zdrowie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA