REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z wnętrza samochodu?


Mimo dużej troski, jaką właściciele samochodów zwykle otaczają wnętrza swoich pojazdów, nie sposób uniknąć przykrych zapachów, które z różnych powodów pojawiają się i nie znikają samoistnie. Walka z nimi przypomina nieraz syzyfowe prace.

Masz nadmiernie zużyte opony? Zobacz najczęstsze przyczyny

Opony to ta część pojazdu, która mając duże znaczenia dla naszego bezpieczeństwa, zużywa się dość szybko. To jak długo możemy używać jednego kompletu zależy od wielu czynników. Nawet przy naprawdę oszczędnej jeździe ciężko przekroczyć 100 000 km.

Jak rozpoznać przyczyny nadmiernego zużycia opon?

W stosunku do innych elementów samochodu opony zużywają się bardzo szybko. Ich okres eksploatacji zależy od bardzo wielu czynników i rzadko przekracza 100 000 km, nawet przy bardzo oszczędnej jeździe.

Jak określić stan sprzęgła?

W samochodach powszechnie są stosowane sprzęgła suche, jednotarczowe. Przenoszą one, za pomocą sporych rozmiarów tarcz ciernych, obrotowy ruch wału korbowego silnika na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów. Nadmierne zużycie sprzęgła może unieruchomić auto, w jaki więc sposób określić jego stan?

REKLAMA

Jak jeździć ekonomicznie?

Koncerny naftowe, akcyza i inne podatki wciąż podnoszą cenę paliwa. Do czasu, kiedy alternatywne technologie napędzania pojazdów nie zostaną wprowadzone do użytku na szeroką skalę, musimy na co dzień liczyć się ze sporym wydatkiem na paliwo, jeśli chcemy jeździć samochodem. Jak zatem jeździć ekonomicznie?

Jak przygotować auto terenowe do wyjazdu w teren?

Na rynku zostało niewiele nowych aut, które są w stanie pokonywać bagna czy leśne ostępy. Może Land Rover Defender, Discovery czy japońskie pikapy mogą wjechać w poważny teren. I z niego wyjechać...

Jak eksploatować silnik samochodowy?

Pojazdy samochodowe są tak konstruowane i wykonywane, aby uzyskać jak największą ich trwałość i niezawodność. Nie oznacza to jednak, że są wieczne.

Dlaczego rozładowywuje się akumulator?

Akumulator zainstalowany w samochodzie, może podczas postoju pojazdu tracić swój ładunek elektryczny.

REKLAMA

Czy wiesz jak korzystać z myjni samochodowej?

Oto kilka wskazówek jaka myjnia będzie najbezpieczniejsza dla twojego samochodu.

Czy wiesz jak optymalnie korzystać z nawiewów i klimy w samochodzie?

Klimatyzacja i nawiewy czasami nie do końca spełniają swoje zadanie, a wszystko przez nieumiejętne jej używanie. Oto kilka wskazówek, jak optymalnie korzystać z klimatyzacji w samochodzie.

Jak postępować z cięgłem, które zacięło się w pancerzu?

Zdarza się czasem, na szczęście dość rzadko, że ważne cięgło zaczyna się blokować, pracuje z coraz większym oporem, aż w końcu zacina się na dobre.

Czy wiesz jak prawidłowo zmienić filtr paliwa?

Filtry paliwa powinno się wymieniać co drugą wymianę oleju. Jak to prawidłowo zrobić?

Jak dbać o hak holowniczy?


Hak holowniczy, a raczej – stan, w jakim on się znajduje – ma istotny wpływ na bezpieczeństwo holowania przyczepy.

Jak zapobiec zamarzaniu wody w przewodach paliwowych?

Czyszczenie zbiornika i przewodów paliwowych z wody można przeprowadzić ławo, wykorzystując wiedzę, że jej ciężar właściwy jest większy, niż ciężar powszechnie stosowanych paliw silnikowych. Podpowiadamy jak zapobiec zamarzaniu wody w układzie paliwowym.

Czy wiesz jak sprawdzić stan ogumienia w aucie?

Stan ogumienia samochodu należy sprawdzać co najmniej raz na 2 tygodnie i koniecznie przed każdą dłuższą podróżą. Jazda z uszkodzonym oponami jest niezgodna z przepisami kodeksu drogowego i niebezpieczna. Jak należy sprawdzić stan ogumienia w aucie?

Niepokojące objawy w zachowaniu samochodu. Co oznaczają?


Kierując samochodem niejednokrotnie mamy uczucie, że zachowuje się on dziwnie. Po stwierdzeniu, że przyczyny tego nie leżą po stronie jakości drogi, usterek należy szukać w samochodzie.

Jak rozpoznać usterki w zawieszeniu?


Stan zawieszenia pojazdu ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Najważniejsze jest zawieszenie kół przednich i ono najczęściej ulega różnym uszkodzeniom, a jego elementy zużywają się dość szybko.

Samodzielna wymiana oleju w skrzyni biegów


Samodzielnie, nie dysponując specjalistycznymi narzędziami, można wymieniać olej tylko w takich skrzyniach biegów, które mają w dnie korki spustowe. Wymiana jest czynnością prostą, ale mało przyjemną i niezupełnie bezpieczną.

Kontrola ciśnienia w oponach - poradnik

Właściwie napompowane opony naszego pojazdu przyczyniają się nie tylko do zwiększonego komfortu ale również do poprawy bezpieczeństwa. Zwiększenie trwałości ogumienia i zmniejszone zużycie paliwa, również nie pozostają bez znaczenia.

Jak po wyglądzie świec rozpoznać ewentualne usterki silnika?

Wygląd elektrod i wewnętrznego izolatora świec, wykręconych z silnika po dłuższej, co najmniej kilkunastominutowej jeździe poza miastem, może powiedzieć bardzo dużo na temat stanu silnika auta i jego regulacji oraz stopniu zużycia lub awariach.

Kiedy sprzedać samochód?


Gdy decydujemy się na kupno samochodu, zakładamy, że posłuży nam on wiele lat. Czasem jednak nadchodzi moment, kiedy powinniśmy się pozbyć naszej maszyny i wymienić ją na inną. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na taką zamianę.

Tuning - geneza

Tuning to z angielskiego strojenie, dostrajanie. Czyli dążenie do idealnej formy. Zwrot ten zaczął być powszechnie używany w społeczności motoryzacyjnej w Stanach Zjednoczonych w latach 50 i 60. Zwykle używany był w kontekście regulacji silników i gaźników, co było sztuką trudną niczym strojenie skrzypiec.

Jak czyścić szyby z metaplexu?

Jednym z materiałów, używanych na szyby w przyczepach campingowych jest metaplex. Tworzywo to, używane od kilkudziesięciu lat w przemyśle lotniczym, znane jest także jako plexiglas lub szkło organiczne.

Jak oszczędzać hamulce?

Dwa rodzaje elementów, biorących udział w hamowaniu pojazdu, zużywają się znacznie szybciej, niż pozostałe. Są to tarcze lub bębny hamulcowe oraz nakładki cierne na klockach lub szczękach hamulcowych.

Prędkość ekonomiczna, jak ją obliczyć?

Prędkość ekonomiczna – w teorii - to taka, przy której samochód zużywa najmniej paliwa na każde 100 km. Nie jest to do końca prawda. Na koszt podróży ma także wpływ wiele innych czynników, wśród których wartość zużytego paliwa nie jest najważniejsza.

Jak zabezpieczyć podwozie przed rdzą?

Różne elementy znajdujące się pod karoserią narażone są na oddziaływanie różnych agresywnych substancji, jakie znajdują się na drogach, zwłaszcza w porze zimowej. Warto je zabezpieczyć przed korozją.

Usterki w układzie hamulcowym – jak ich szukać?

Układ hamulcowy jest tak istotnym elementem, mającym wpływ na bezpieczną, jazdę, że nie można dopuścić na istnienie w nim nawet najmniejszych usterek. Najczęstszą z nich jest nieszczelność układu.

Jak wyjmować akumulator?

Akumulator jest ciężki, niewygodny i bardzo zamontowany w miejscu, z którego trudno go wyjąć. A czasem trzeba to zrobić, choćby podczas wymiany na nowy.

Jak wyregulować napięcie ładowania w elektromagnetycznym regulatorze?

W starszych modelach samochodów, takich jak polonez czy fiat 125 p, za wartość napięcia, ładującego akumulator i zasilającego całą instalację pojazdu odpowiadał regulator elektromagnetyczny.

Jak samodzielnie naprawić alternator? Wymiana szczotek

Alternator składa się z niewielu części podlegających wymianie. Dlatego jego samodzielna naprawa nie jest trudna, choć wymaga pewnej wiedzy technicznej połączonej z predyspozycjami manualnymi. Podpowiadamy jak samodzielnie wymienić szczotki w alternatorze.

Bezpieczna jazda zimą

Jazda autem w zimie, wymaga znacznie większego skupienia niż jazda latem. W poradniku tym podpowiemy jak bezpiecznie jeździć w okresie zimowym, by w tych trudnych warunkach bezpiecznie dotrzeć do celu.

Tarcze hamulcowe - jak je wymienić?

Wymiana tarcz hamulcowych w samochodzie osobowym nie jest trudna. Oto opis, krok po korku jak wymienić tarcze hamulcowe.

Wymiana zderzaka krok po kroku

W poradniku tym przestawimy sposób na zdjęcie zderzaka oraz, na co zwrócić uwagę przy wymianie zderzaka.

Jak wybrać olej silnikowy?


Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów krążących w naszym samochodzie. Warto wiedzieć, jak wybrać preparat dobrej jakości, o idealnych dla naszego silnika właściwościach. Przedstawiamy kilka porad na ten temat.

Kiedy opona jest stara?

Opony samochodowe mają datę ważności. Jest wiele opinii na temat tzw. okresu ważności opon. W tym poradniku postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak wymienić szczotki w alternatorze?

Alternator składa się z niewielu części, podlegających wymianie. Dlatego jego samodzielna naprawa nie jest trudna, choć wymaga pewnej wiedzy technicznej połączonej z predyspozycjami manualnymi.

Pleśń w samochodzie, jak sobie z nią poradzić?

Pleśń w samochodzie może pojawić się zupełnie niespodziewane, przyczyną jej powstawania jest wilgoć. Zapach, który pozostawia w aucie jest bardzo nieprzyjemny, a jej drobinki są szkodliwe dla zdrowia. Radzimy, jak skutecznie się jej pozbyć.

Jak usunąć zapach papierosów z samochodu?

Zapach papierosów może być wyczuwalny w przedziale pasażerskim samochodu przez długi czas. Podpowiadamy, jak się go pozbyć.

Jak ocenić stopień zużycia elementów korbowodu i wału korbowego silnika?

Wał korbowy jest jednym z najbardziej obciążonych elementów silnika spalinowego. Z korbowodami współpracuje nie poprzez łożyska kulkowe lub igiełkowe, jak ma to miejsce w małych silnikach dwusuwowych, ale przez panewki. Jak jednak ocenić stopień zużycia korbowodu i wału korbowego?

Jak wymienić filtr paliwa w Hondzie Civic LSI?


Wymiana filtra paliwa w hondzie jest bardzo prosta. Montaż nie należy do skomplikowanych, same filtry zaś są łatwo dostępne, co pozwala na szybkie i sprawne wymienienie tego elementu własnoręcznie. Można w ten sposób zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jak określić stan zaworów i gniazd zaworowych?

Zawory odgrywają w silniku spalinowych jedną z kluczowych ról: od ich jakości i od jakości współpracujących z nimi gniazd, zależy łatwość rozruchu silnika, jego moc i zużycie paliwa.

Szyberdach, jak sprawdzić jego kondycję?

Szyberdach to bardzo przydatny element wyposażenia samochodu w szczególności, gdy lubimy delikatnie wietrzyć wnętrze podczas deszczu lub po prostu chcemy wpuścić więcej słońca do auta. Niestety, tak jak każdy, dodatkowy element, szyberdach może przysporzyć problemów. Podpowiadamy więc, jak go sprawdzić.

Car audio: początki - krok po kroku

Zazwyczaj seryjne głośniki w drzwiach samochodu nie powalają brzmieniem ani dynamiką dźwięku. Czy możemy coś zrobić żeby auto brzmiało lepiej? Rozpoczynamy przygodę z car audio.

Wymiana alternatora w Seacie Cordoba Vario silnik ALM - jak zrobić to we własnym zakresie?


W zaciszu własnego garażu, przy odrobinie chęci i wiedzy motoryzacyjnej, możemy z powodzeniem sami wykonać wiele napraw swojego pojazdu. Wymiana alternatora należy do dość prostych. Powiemy, jak szybko i sprawnie jej dokonać.

Manualna skrzynia biegów, jak o nią dbać?

Używanie manualnej przekładni, która daje całkowitą kontrolę nad przełożeniami zwłaszcza w mocnym samochodzie daje sporo przyjemności kierowcy. Oto kilka porad, jak utrzymać ją w dobrej kondycji.

Skrzynia biegów – jaką wybrać, automatyczną, czy manualną?

Która skrzynia biegów jest lepsza - manualna czy automatyczna? Przed zakupem samochodu warto się zastanowić czy chcemy użytkować auto ze skrzynią biegów manualną, czy automatyczną. "Automaty" i "manuale" mają swoje plusy i minusy.

Jak ruszać pod górkę bez użycia hamulca ręcznego?


Bywa czasem, na szczęście rzadko, że trzeba ruszyć pod górę, a skorzystanie z pomocy hamulca ręcznego jest niemożliwe. Taka sytuacja ma miejsce w samochodach, w których hamulec postojowy zaciąga się naciskając lewą nogą specjalny pedał, zaś zwalnia przez pociągnięcie za odpowiednie cięgło.

Czy wiesz jak poznać gdzie jest wlew paliwa?

Podjeżdżasz na stację benzynową i znów zastanawiasz się po której stronie jest wlew paliwa? Odpowiedź poniżej - przyda się na pewno osobom często zmieniającym samochód.

Czy wiesz jak zapobiec kradzieży samochodu?

Statystyki z roku na rok są coraz gorsze. Kradziony jest coraz więcej samochodów. Jak odstraszyć potencjalnego złodzieja?

Jak sprawdzić układ zapłonowy w starszych typach samochodów?

Bardzo często przyczyną trudności z uruchomieniem silnika, jego nierównomiernej pracy albo braku dostatecznej mocy jest uszkodzenie układu zapłonowego.

REKLAMA