REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z wnętrza samochodu?

Jakubowski Ryszard
Nissan Leaf
Nissan Leaf

REKLAMA

REKLAMA

Mimo dużej troski, jaką właściciele samochodów zwykle otaczają wnętrza swoich pojazdów, nie sposób uniknąć przykrych zapachów, które z różnych powodów pojawiają się i nie znikają samoistnie. Walka z nimi przypomina nieraz syzyfowe prace.

Jednym z głównych źródeł nieprzyjemnej woni jest układ klimatyzacji i nadmuchu powietrza. Zapachy z nich pochodzące prawie zupełnie znikają, gdy zamknie się nawiew powietrza i unieruchomi klimatyzację. Przyczyną najczęściej jest przedostanie się do ich wnętrza różnych żyjątek. Po śmierci rozkładają się i wydzielają niemiłą woń. Usunięcie ich resztek i wymycie wnętrza kanałów powietrznych gorącą wodą z niewielkim dodatkiem detergentu w praktyce rozwiązuje problem. Czasem warto też rozpylić nieco dezodorantu do pomieszczeń sanitarnych, a następnie osuszyć wszystko strumieniem gorącego powietrza, np. z suszarki do włosów.

REKLAMA

Zobacz również: Jak zreperować rozdartą tapicerkę?

REKLAMA

Zapachy pochodzące z dywaników samochodowych i z tapicerki są bardzo trudne do usunięcia. Dywaniki i elementy tapicerskie, które prosto jest zdemontować, można wyjąć z samochodu i wyprać z zachowaniem podstawowych zasad otrożności, np. nie powinno się moczyć zbytnio elementów z włókien i surowców naturalnych, takich jak skóra.

Pozostałe elementy można umyć, korzystając ze specjalnych preparatów do mycia tapicerki samochodowej. Kilkukrotne użycie dezodorantu a następnie rozgrzewanie wnętrza samochodu przy zamkniętych szybach i wietrzenie go powinno dać dobre rezultaty. Działa tu prosta zasada, ze każdy odczuwany przez nas zapach jest wynikiem parowania lub sublimacji. Jeżeli substancja, wydzielająca przykrą woń, zostanie usunięta w całości, jej woń zniknie. Podwyższona temperatura sprzyja parowaniu, zaś składniki dezodorantu wspomagają wypieranie obcych zapachów.

REKLAMA

Nie wolno przesadzać w stosowaniu dezodorantu, zwłaszcza gdy źródło przykrego zapachu nie zostało zlokalizowane i przyczyna jego powstawania nie została usunięta. Zapach użytego w nadmiarze dezodorantu w połączeniu z wonią cuchnących obić tapicerskich (np. po powodzi) może stworzyć tak silną mieszankę zapachową, że przebywanie wewnątrz samochodu przy zamkniętych oknach może przekroczyć ludzkie możliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło nieprzyjemnych zapachów może tkwić nie tylko w przewodach wentylacyjnych samochodu, w urządzeniu klimatyzacyjnym czy w tapicerce. Zdarza się, zwłaszcza podczas jazdy po wiejskich drogach, że tryskające spod kół zwierzęce odchody zanieczyszczą silnik i układ wydechowy, a ich zapach przez dmuchawę i z powodu różnych nieszczelności kabiny, np. przez uchylone okna trafi do wnętrza auta. Jedynym wówczas ratunkiem jest dokładne wymycie komory silnika silnym strumieniem wody, oczywiście po odczekaniu, aż wszystkie urządzenia ostygną. 

Zobacz również: Pleśń w samochodzie, jak sobie z nią poradzić?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA