REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z wnętrza samochodu?

Jakubowski Ryszard
Nissan Leaf
Nissan Leaf

REKLAMA

REKLAMA

Mimo dużej troski, jaką właściciele samochodów zwykle otaczają wnętrza swoich pojazdów, nie sposób uniknąć przykrych zapachów, które z różnych powodów pojawiają się i nie znikają samoistnie. Walka z nimi przypomina nieraz syzyfowe prace.

Jednym z głównych źródeł nieprzyjemnej woni jest układ klimatyzacji i nadmuchu powietrza. Zapachy z nich pochodzące prawie zupełnie znikają, gdy zamknie się nawiew powietrza i unieruchomi klimatyzację. Przyczyną najczęściej jest przedostanie się do ich wnętrza różnych żyjątek. Po śmierci rozkładają się i wydzielają niemiłą woń. Usunięcie ich resztek i wymycie wnętrza kanałów powietrznych gorącą wodą z niewielkim dodatkiem detergentu w praktyce rozwiązuje problem. Czasem warto też rozpylić nieco dezodorantu do pomieszczeń sanitarnych, a następnie osuszyć wszystko strumieniem gorącego powietrza, np. z suszarki do włosów.

REKLAMA

Zobacz również: Jak zreperować rozdartą tapicerkę?

REKLAMA

Zapachy pochodzące z dywaników samochodowych i z tapicerki są bardzo trudne do usunięcia. Dywaniki i elementy tapicerskie, które prosto jest zdemontować, można wyjąć z samochodu i wyprać z zachowaniem podstawowych zasad otrożności, np. nie powinno się moczyć zbytnio elementów z włókien i surowców naturalnych, takich jak skóra.

Pozostałe elementy można umyć, korzystając ze specjalnych preparatów do mycia tapicerki samochodowej. Kilkukrotne użycie dezodorantu a następnie rozgrzewanie wnętrza samochodu przy zamkniętych szybach i wietrzenie go powinno dać dobre rezultaty. Działa tu prosta zasada, ze każdy odczuwany przez nas zapach jest wynikiem parowania lub sublimacji. Jeżeli substancja, wydzielająca przykrą woń, zostanie usunięta w całości, jej woń zniknie. Podwyższona temperatura sprzyja parowaniu, zaś składniki dezodorantu wspomagają wypieranie obcych zapachów.

REKLAMA

Nie wolno przesadzać w stosowaniu dezodorantu, zwłaszcza gdy źródło przykrego zapachu nie zostało zlokalizowane i przyczyna jego powstawania nie została usunięta. Zapach użytego w nadmiarze dezodorantu w połączeniu z wonią cuchnących obić tapicerskich (np. po powodzi) może stworzyć tak silną mieszankę zapachową, że przebywanie wewnątrz samochodu przy zamkniętych oknach może przekroczyć ludzkie możliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło nieprzyjemnych zapachów może tkwić nie tylko w przewodach wentylacyjnych samochodu, w urządzeniu klimatyzacyjnym czy w tapicerce. Zdarza się, zwłaszcza podczas jazdy po wiejskich drogach, że tryskające spod kół zwierzęce odchody zanieczyszczą silnik i układ wydechowy, a ich zapach przez dmuchawę i z powodu różnych nieszczelności kabiny, np. przez uchylone okna trafi do wnętrza auta. Jedynym wówczas ratunkiem jest dokładne wymycie komory silnika silnym strumieniem wody, oczywiście po odczekaniu, aż wszystkie urządzenia ostygną. 

Zobacz również: Pleśń w samochodzie, jak sobie z nią poradzić?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA