REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skrzynia biegów – jaką wybrać, automatyczną, czy manualną?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Która skrzynia biegów jest lepsza - manualna czy automatyczna? Przed zakupem samochodu warto się zastanowić czy chcemy użytkować auto ze skrzynią biegów manualną, czy automatyczną. "Automaty" i "manuale" mają swoje plusy i minusy.

Zalety i wady różnych typów skrzyń biegów

Jedną z kluczowych zalet manualnej skrzyni jest to, że sami decydujemy o tym, na którym biegu chcemy jechać i to bez względu na obroty silnika . Pomimo tego, że automatyczna skrzynia będzie wykrywała zmiany prędkości samochodu i obrotów silnika, w pewnych sytuacjach zmiana biegów może być mniej dynamiczna i wolniejsza niż w przypadku, gdy zrobimy to sami. Problem mogą sprawiać wzniesienia i momenty, kiedy musimy nagle przyspieszyć, czyli np. wyprzedzanie.

REKLAMA

Użytkowanie

Jeśli używamy samochodu w mieście, jeździmy głównie do pracy i z powrotem w godzinach, kiedy ruch uliczny nie przebiega płynnie. W korkach automatyczna skrzynia biegów jest bardzo pomocnym urządzeniem, które podnosi komfort jazdy. W korku musimy często zatrzymywać się, aby za moment znowu ruszyć i ponownie zatrzymać się 5 metrów dalej. Może nas rozboleć noga od częstego wciskania pedału sprzęgła, które z kolei będzie szybciej się zużywać. Takie rozwiązanie jest również korzystne dla osób, które dopiero otrzymały prawo jazdy i uczą się jeździć, gdyż będą mogły skupić się na ważnych aspektach bezpieczeństwa na drodze. Jeśli jednak jeździmy po pagórkowatym terenie lub mamy w sobie żyłkę sportowca, lepiej wybrać skrzynię manualną.

Zobacz także: Przetarta kierownica i gałka zmiany biegów: naprawa krok po kroku

Umiejętności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niektórym osobom koncentrowanie się na zmianie biegów sprawia kłopot. Jeśli wcześniej używaliśmy wyłącznie samochodów z automatyczną skrzynią, możemy również mieć problem z obsługą tak zwanego „manuala”. Auto z automatyczną przekładnią pozwoli nam skupić się na samej jeździe, hamowaniu i kierowaniu, gdyż nie będziemy musieli koncentrować się na dodatkowej czynności. Jeśli jeździliśmy tradycyjnymi autami, rozpoczęcie przygody z automatem nie powinno sprawiać problemów. Musimy tylko przyzwyczaić się do tego, by nie używać lewej nogi. 

Zobacz także: Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

Cena

Na samochód z automatyczną skrzynią biegów musimy przewidzieć nieco wyższy budżet. Przekładnia ta jest bardziej skomplikowana, składa się z innych, dodatkowych elementów, takich jak czujniki i komputer. Pamiętajmy jednak, że samochód z „automatem” może zużywać więcej benzyny, a ewentualna naprawa przekładni będzie droższa.
Jeśli auto służy nam wyłącznie do przemieszczania się i traktujemy je jak przedmiot użytkowy, a do tego często podróżujemy w korkach, dobrym wyborem będzie samochód z automatyczną przekładnią. Jeśli zaś mamy w sobie duszę sportowca, lubimy mieć pełną kontrolę a nasze umiejętności za kierownicą oceniamy jako dobre, lepiej będzie wybrać pojazd z manualną skrzynią biegów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

REKLAMA

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

REKLAMA