REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skrzynia biegów – jaką wybrać, automatyczną, czy manualną?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Która skrzynia biegów jest lepsza - manualna czy automatyczna? Przed zakupem samochodu warto się zastanowić czy chcemy użytkować auto ze skrzynią biegów manualną, czy automatyczną. "Automaty" i "manuale" mają swoje plusy i minusy.

Zalety i wady różnych typów skrzyń biegów

Jedną z kluczowych zalet manualnej skrzyni jest to, że sami decydujemy o tym, na którym biegu chcemy jechać i to bez względu na obroty silnika . Pomimo tego, że automatyczna skrzynia będzie wykrywała zmiany prędkości samochodu i obrotów silnika, w pewnych sytuacjach zmiana biegów może być mniej dynamiczna i wolniejsza niż w przypadku, gdy zrobimy to sami. Problem mogą sprawiać wzniesienia i momenty, kiedy musimy nagle przyspieszyć, czyli np. wyprzedzanie.

REKLAMA

Użytkowanie

Jeśli używamy samochodu w mieście, jeździmy głównie do pracy i z powrotem w godzinach, kiedy ruch uliczny nie przebiega płynnie. W korkach automatyczna skrzynia biegów jest bardzo pomocnym urządzeniem, które podnosi komfort jazdy. W korku musimy często zatrzymywać się, aby za moment znowu ruszyć i ponownie zatrzymać się 5 metrów dalej. Może nas rozboleć noga od częstego wciskania pedału sprzęgła, które z kolei będzie szybciej się zużywać. Takie rozwiązanie jest również korzystne dla osób, które dopiero otrzymały prawo jazdy i uczą się jeździć, gdyż będą mogły skupić się na ważnych aspektach bezpieczeństwa na drodze. Jeśli jednak jeździmy po pagórkowatym terenie lub mamy w sobie żyłkę sportowca, lepiej wybrać skrzynię manualną.

Zobacz także: Przetarta kierownica i gałka zmiany biegów: naprawa krok po kroku

Umiejętności

Niektórym osobom koncentrowanie się na zmianie biegów sprawia kłopot. Jeśli wcześniej używaliśmy wyłącznie samochodów z automatyczną skrzynią, możemy również mieć problem z obsługą tak zwanego „manuala”. Auto z automatyczną przekładnią pozwoli nam skupić się na samej jeździe, hamowaniu i kierowaniu, gdyż nie będziemy musieli koncentrować się na dodatkowej czynności. Jeśli jeździliśmy tradycyjnymi autami, rozpoczęcie przygody z automatem nie powinno sprawiać problemów. Musimy tylko przyzwyczaić się do tego, by nie używać lewej nogi. 

Zobacz także: Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

Cena

Na samochód z automatyczną skrzynią biegów musimy przewidzieć nieco wyższy budżet. Przekładnia ta jest bardziej skomplikowana, składa się z innych, dodatkowych elementów, takich jak czujniki i komputer. Pamiętajmy jednak, że samochód z „automatem” może zużywać więcej benzyny, a ewentualna naprawa przekładni będzie droższa.
Jeśli auto służy nam wyłącznie do przemieszczania się i traktujemy je jak przedmiot użytkowy, a do tego często podróżujemy w korkach, dobrym wyborem będzie samochód z automatyczną przekładnią. Jeśli zaś mamy w sobie duszę sportowca, lubimy mieć pełną kontrolę a nasze umiejętności za kierownicą oceniamy jako dobre, lepiej będzie wybrać pojazd z manualną skrzynią biegów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA