REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szyberdach, jak sprawdzić jego kondycję?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Szyberdach to bardzo przydatny element wyposażenia samochodu w szczególności, gdy lubimy delikatnie wietrzyć wnętrze podczas deszczu lub po prostu chcemy wpuścić więcej słońca do auta. Niestety, tak jak każdy, dodatkowy element, szyberdach może przysporzyć problemów. Podpowiadamy więc, jak go sprawdzić.

Szyberdach to bardzo przydatny element wyposażenia samochodu w szczególności, gdy lubimy delikatnie wietrzyć wnętrze podczas deszczu lub po prostu chcemy wpuścić więcej słońca do auta. Niestety, tak jak każdy, dodatkowy element, szyberdach może przysporzyć problemów. Podpowiadamy więc, jak go sprawdzić.

REKLAMA

Mechanizm

Upewnijmy się, że mechanizm poruszający szyberdachem działa jak należy. Niezależnie od tego, czy jest to system automatyczny, czy manualny, płyta powinna idealnie przylegać do powierzchni dachu po zamknięciu, nie powinna też wydawać żadnych dziwnych dźwięków przy poruszaniu się. Jej przednia linia powinna być idealnie równoległa do krawędzi szczeliny w dachu podczas zamykania i otwierania. Pamiętajmy, że mechanizm automatyczny to kolejny element wyposażenia, który może się popsuć. Warto dokładnie przetestować wszystkie możliwe jego opcje i każde położenie dachu (równoległe lub uchylne).

Zobacz także: Co zrobić z pękniętą szybą - wymienić czy naprawić?

Krawędzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby sprawdzić krawędzie, należy otworzyć szyberdach tak bardzo, jak to możliwe a następnie obejrzeć je dokładnie. Powinniśmy zwrócić uwagę na brud, rdzę i uszkodzenia uszczelek, gdyż mogą one powodować przeciekanie, a co za tym idzie - dodatkowy element mający przysporzyć nam wygody będzie niestety problemem. Wbrew pozorom, taka drobna usterka może być bardzo uciążliwa, gdyż woda kapiąca z dachu zniszczy tapicerkę, a przez wysoką wilgotność wewnątrz pojazdu będą parowały nam szyby. Będziemy także narażeni na bardzo nieprzyjemny zapach gnijących części wnętrza.

Podsufitka

Zwróćmy uwagę na podsufitkę samochodu. Jeśli w okolicy otworu na szyberdach są jakiekolwiek ślady po przecieku, nie jest to dobra wiadomość. Nawet, jeśli wyciek jest niewielki i z dachu nie kapie woda, to wilgoć przedostająca się do wnętrza nawet w niewielkiej ilości może stanowić problem. Śladem po przecieku będą plamy lub odbarwienia podsufitki.

Odkształcenia

Jeśli w okolicy szyberdachu widać odkształcenia uszczelek lub tapicerki, może to świadczyć o przecieku lub nieprawidłowej pracy mechanizmu sterującego płytą. Woda, przedostając się do szczelin w konstrukcji elementów będzie je niszczyć poprzez drążenie i przede wszystkim korozję.

Zobacz także: Jak czytać samochodowe kontrolki?

Podłoga

W poszukiwaniu przecieków warto również sprawdzić podłogę samochodu. Tutaj także szukajmy przebarwień i plam, a przede wszystkim sprawdźmy, czy nie jest mokra w okolicy pod szyberdachem. Woda nie musi wcale pozostawiać śladów na podsufitce, jeśli szyberdach cieknie.

Rysy

REKLAMA

Jeśli szyberdach jest wykonany z materiałów przezroczystych, warto umyć go do czysta z obu stron płynem do szyb. W ten sposób będziemy mogli dokładnie obejrzeć wszystkie rysy, o ile takie na nim są oraz poszukać ewentualnych pęknięć lub jakichkolwiek symptomów uszkodzenia płyty.

Inspekcji szyberdachu powinniśmy dokonywać regularnie. Dzięki temu unikniemy poważnych problemów związanych ze zniszczoną tapicerką, a także częścią karoserii. Nie bagatelizujmy więc tego urządzania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA