REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymiana płynu chłodniczego krok po kroku

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Płyn chłodniczy powinniśmy wymieniać przynajmniej raz na dwa lata. Jeżeli jednak do układu chłodzenia dolano wody, płyn chłodzący musi zostać wymieniony przed nadejściem zimy.

REKLAMA

Dokonując jakichkolwiek czynności związanych z wymianą płynów chłodniczych, powinniśmy pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa. Zalecane jest założenie okularów ochronnych oraz rękawiczek, aby ryzyko bezpośredniego kontaktu z płynem ograniczyć do minimum. Następnie postępujemy wedle zaleceń instrukcji obsługi naszego pojazdu dotyczących wymiany płynów układu chłodniczego silnika. Przy wykonywaniu tej czynności pamiętajmy, aby stosować się do przepisów i nie wylewać jakichkolwiek płynów samochodowych na ziemię.

REKLAMA

Warto przed zakupem płynu chłodniczego zastanowić się, jakie są potrzeby naszego silnika i w zależności od pory roku przygotować odpowiednią ilość płynu chłodniczego. Dodatkowo, dla ułatwienia zadania, przyda nam się lejek i wąż ogrodowy. Przez specjalistów polecany jest zwłaszcza płyn do płukania układu chłodzenia. Wypłukuje on wszystkie osady, w tym również rdzę, która jest szczególnie niebezpieczna, bo z czasem może doprowadzić do rozszczelnienia układu chłodniczego.

Zobacz również: Jak wyciszyć odgłos pracy silnika?

Gdy już przygotowaliśmy wszystkie narzędzia, możemy rozpocząć wymianę płynu. Najpierw, odkręcamy korek zbiornika wyrównawczego, następnie korek wlewu płynu do chłodnicy i po podstawieniu wiaderka, aby można było swobodnie spuścić stary płyn, odkręcamy korek spustowy. Znajduje się on zazwyczaj w dolnej części chłodnicy. Kiedy już cały spłynie, zakręcamy korek spustowy. Zużyty płyn powinien być umieszczony w przystosowanym do tego typu cieczy pojemniku. Pamiętajmy, że nie wolno używać zwykłych butelek po wodzie i napojach.

Przed wlaniem nowego płynu warto upewnić się, czy wszystkie przewody są prawidłowo zamocowane i czy nie ma żadnych przecieków w układzie. Zalecane jest także wypłukanie układu wymienionym płynem do płukania. Wlewamy go do zbiornika wyrównawczego i dolewamy wody, tak aby zbiornik zapełnić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak usunąć kamień kotłowy z układu chłodzenia?

Następnie zakręcamy korek w chłodnicy i korek zbiornika wyrównawczego. Kolejną czynnością jest uruchomienie silnika i rozgrzanie go do 90 stopni. Gdy silnik osiągnie pożądaną temperaturę, wyłączamy go. Po ostygnięciu ponownie odkręcamy korek zbiornika wyrównawczego i korek chłodnicy. Następnie spuszczamy płyn z wodą, zakręcamy zawór spustowy i znów napełniamy układ, tym razem samą wodą. Kiedy zakręcimy wszystkie korki, uruchamiamy silnik na piętnaście minut. Po ostudzeniu silnika ponownie spuszczamy wodę z układu chłodzenia. Wiedząc już, jaka ilość płynu chłodzącego jest nam potrzebna, napełniamy układ chłodzenia. Następnie, w celu dokładnego rozprowadzenia płynu chłodniczego w silniku, odpalamy samochód na kilka minut. Gdy silnik ostygnie, dolewamy do zbiornika wyrównawczego ilość płynu odpowiadającą ubytkowi. Po kilku dniach sprawdzamy, czy nie ma nowego ubytku i w razie potrzeby uzupełniamy płyn.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA