REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymiana płynu chłodniczego krok po kroku

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Płyn chłodniczy powinniśmy wymieniać przynajmniej raz na dwa lata. Jeżeli jednak do układu chłodzenia dolano wody, płyn chłodzący musi zostać wymieniony przed nadejściem zimy.

REKLAMA

Dokonując jakichkolwiek czynności związanych z wymianą płynów chłodniczych, powinniśmy pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa. Zalecane jest założenie okularów ochronnych oraz rękawiczek, aby ryzyko bezpośredniego kontaktu z płynem ograniczyć do minimum. Następnie postępujemy wedle zaleceń instrukcji obsługi naszego pojazdu dotyczących wymiany płynów układu chłodniczego silnika. Przy wykonywaniu tej czynności pamiętajmy, aby stosować się do przepisów i nie wylewać jakichkolwiek płynów samochodowych na ziemię.

REKLAMA

Warto przed zakupem płynu chłodniczego zastanowić się, jakie są potrzeby naszego silnika i w zależności od pory roku przygotować odpowiednią ilość płynu chłodniczego. Dodatkowo, dla ułatwienia zadania, przyda nam się lejek i wąż ogrodowy. Przez specjalistów polecany jest zwłaszcza płyn do płukania układu chłodzenia. Wypłukuje on wszystkie osady, w tym również rdzę, która jest szczególnie niebezpieczna, bo z czasem może doprowadzić do rozszczelnienia układu chłodniczego.

Zobacz również: Jak wyciszyć odgłos pracy silnika?

Gdy już przygotowaliśmy wszystkie narzędzia, możemy rozpocząć wymianę płynu. Najpierw, odkręcamy korek zbiornika wyrównawczego, następnie korek wlewu płynu do chłodnicy i po podstawieniu wiaderka, aby można było swobodnie spuścić stary płyn, odkręcamy korek spustowy. Znajduje się on zazwyczaj w dolnej części chłodnicy. Kiedy już cały spłynie, zakręcamy korek spustowy. Zużyty płyn powinien być umieszczony w przystosowanym do tego typu cieczy pojemniku. Pamiętajmy, że nie wolno używać zwykłych butelek po wodzie i napojach.

Przed wlaniem nowego płynu warto upewnić się, czy wszystkie przewody są prawidłowo zamocowane i czy nie ma żadnych przecieków w układzie. Zalecane jest także wypłukanie układu wymienionym płynem do płukania. Wlewamy go do zbiornika wyrównawczego i dolewamy wody, tak aby zbiornik zapełnić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak usunąć kamień kotłowy z układu chłodzenia?

Następnie zakręcamy korek w chłodnicy i korek zbiornika wyrównawczego. Kolejną czynnością jest uruchomienie silnika i rozgrzanie go do 90 stopni. Gdy silnik osiągnie pożądaną temperaturę, wyłączamy go. Po ostygnięciu ponownie odkręcamy korek zbiornika wyrównawczego i korek chłodnicy. Następnie spuszczamy płyn z wodą, zakręcamy zawór spustowy i znów napełniamy układ, tym razem samą wodą. Kiedy zakręcimy wszystkie korki, uruchamiamy silnik na piętnaście minut. Po ostudzeniu silnika ponownie spuszczamy wodę z układu chłodzenia. Wiedząc już, jaka ilość płynu chłodzącego jest nam potrzebna, napełniamy układ chłodzenia. Następnie, w celu dokładnego rozprowadzenia płynu chłodniczego w silniku, odpalamy samochód na kilka minut. Gdy silnik ostygnie, dolewamy do zbiornika wyrównawczego ilość płynu odpowiadającą ubytkowi. Po kilku dniach sprawdzamy, czy nie ma nowego ubytku i w razie potrzeby uzupełniamy płyn.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

REKLAMA

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

REKLAMA