REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymiana płynu chłodniczego krok po kroku

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Płyn chłodniczy powinniśmy wymieniać przynajmniej raz na dwa lata. Jeżeli jednak do układu chłodzenia dolano wody, płyn chłodzący musi zostać wymieniony przed nadejściem zimy.

REKLAMA

Dokonując jakichkolwiek czynności związanych z wymianą płynów chłodniczych, powinniśmy pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa. Zalecane jest założenie okularów ochronnych oraz rękawiczek, aby ryzyko bezpośredniego kontaktu z płynem ograniczyć do minimum. Następnie postępujemy wedle zaleceń instrukcji obsługi naszego pojazdu dotyczących wymiany płynów układu chłodniczego silnika. Przy wykonywaniu tej czynności pamiętajmy, aby stosować się do przepisów i nie wylewać jakichkolwiek płynów samochodowych na ziemię.

REKLAMA

Warto przed zakupem płynu chłodniczego zastanowić się, jakie są potrzeby naszego silnika i w zależności od pory roku przygotować odpowiednią ilość płynu chłodniczego. Dodatkowo, dla ułatwienia zadania, przyda nam się lejek i wąż ogrodowy. Przez specjalistów polecany jest zwłaszcza płyn do płukania układu chłodzenia. Wypłukuje on wszystkie osady, w tym również rdzę, która jest szczególnie niebezpieczna, bo z czasem może doprowadzić do rozszczelnienia układu chłodniczego.

Zobacz również: Jak wyciszyć odgłos pracy silnika?

Gdy już przygotowaliśmy wszystkie narzędzia, możemy rozpocząć wymianę płynu. Najpierw, odkręcamy korek zbiornika wyrównawczego, następnie korek wlewu płynu do chłodnicy i po podstawieniu wiaderka, aby można było swobodnie spuścić stary płyn, odkręcamy korek spustowy. Znajduje się on zazwyczaj w dolnej części chłodnicy. Kiedy już cały spłynie, zakręcamy korek spustowy. Zużyty płyn powinien być umieszczony w przystosowanym do tego typu cieczy pojemniku. Pamiętajmy, że nie wolno używać zwykłych butelek po wodzie i napojach.

Przed wlaniem nowego płynu warto upewnić się, czy wszystkie przewody są prawidłowo zamocowane i czy nie ma żadnych przecieków w układzie. Zalecane jest także wypłukanie układu wymienionym płynem do płukania. Wlewamy go do zbiornika wyrównawczego i dolewamy wody, tak aby zbiornik zapełnić.

Zobacz również: Jak usunąć kamień kotłowy z układu chłodzenia?

Następnie zakręcamy korek w chłodnicy i korek zbiornika wyrównawczego. Kolejną czynnością jest uruchomienie silnika i rozgrzanie go do 90 stopni. Gdy silnik osiągnie pożądaną temperaturę, wyłączamy go. Po ostygnięciu ponownie odkręcamy korek zbiornika wyrównawczego i korek chłodnicy. Następnie spuszczamy płyn z wodą, zakręcamy zawór spustowy i znów napełniamy układ, tym razem samą wodą. Kiedy zakręcimy wszystkie korki, uruchamiamy silnik na piętnaście minut. Po ostudzeniu silnika ponownie spuszczamy wodę z układu chłodzenia. Wiedząc już, jaka ilość płynu chłodzącego jest nam potrzebna, napełniamy układ chłodzenia. Następnie, w celu dokładnego rozprowadzenia płynu chłodniczego w silniku, odpalamy samochód na kilka minut. Gdy silnik ostygnie, dolewamy do zbiornika wyrównawczego ilość płynu odpowiadającą ubytkowi. Po kilku dniach sprawdzamy, czy nie ma nowego ubytku i w razie potrzeby uzupełniamy płyn.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    REKLAMA

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    REKLAMA

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    REKLAMA