Manualna skrzynia biegów, jak o nią dbać?
REKLAMA
REKLAMA
Dociskanie pedału sprzęgła
REKLAMA
Wielu kierowców nie dociska pedału sprzęgła podczas zmiany biegów, gdyż ustawienia pozwalają na wykonanie tej operacji już przy połowicznym jego wciśnięciu. Jest to błąd. Nawet, jeśli sprzęgło pozwala na zmianę biegu przy częściowym wciśnięciu pedału, musimy dać skrzyni czas na ustawienie kół zębatych i przygotowanie ich do wejścia w nowe położenie. Nie oznacza to, że powinniśmy czekać przed wrzuceniem nowego biegu, jednak warto po prostu wysprzęglić skrzynię do końca, co uzyskamy tylko wciskając pedał tak bardzo, jak to możliwe. Jeśli tego nie zrobimy, możemy usłyszeć zgrzyt, będący zwiastunem niszczenia synchronizatorów.
Zobacz także: Jak eksploatować klimatyzację?
Redukcja biegów przy wysokich prędkościach
Gdy jedziemy np. z prędkością 80km/h i zredukujemy bieg powiedzmy do drugiego, a nasza skrzynia nie jest elastyczna, doświadczymy tak zwanego odcięcia zapłonu. Silnik zacznie wibrować i przerywać, samochód nie będzie przyspieszał, do tego skrzynia biegów będzie się niszczyć, ponieważ zmuszamy sprzęgło do przenoszenia ogromnych obciążeń. Synchronizatory mogą się wtedy nawet połamać, a pasek rozrządu w silniku może przeskoczyć, powodując uderzenie tłoka w zawór. Wtedy po naszym motorze zostanie tylko wspomnienie. Jeśli chcemy zwolnić, czyli hamować silnikiem redukując bieg na niższy, powinniśmy robić to po kolei. Z biegu czwartego redukować na bieg trzeci, z trzeciego na drugi ale nigdy z czwartego (a tym bardziej z piątego) na drugi. Nie hamujemy też redukując bieg do pierwszego. Służy on tylko to ruszania lub bardzo powolnego toczenia, gdy prędkość jest zbyt niska nawet na drugi bieg.
Międzygaz przy redukcji
Jeśli redukujemy bieg powinniśmy wprowadzić silnik na takie obroty, jakich spodziewamy się po redukcji, To znaczy, że jeśli na trzecim biegu przy prędkości 60km/h nasz silnik ma 2500 obrotów, po zredukowaniu może mieć ich np. 3500. Aby przygotować silnik i przekładnię, powinniśmy podnieść obroty silnika do tej właśnie, oczekiwanej liczby dodając trochę gazu. Wtedy możemy puścić sprzęgło z włączonym niższym biegiem. Jeśli nie podniesiemy obrotów przed redukcją, poczujemy szarpnięcie i zaszkodzimy zarówno skrzyni biegów, jak i silnikowi a do tego zmusimy sprzegło do przenoszenia dużych obciążeń.
Zobacz także: Jak dbać o akumulator?
Półsprzęgło
Częsta jazda na półsprzęgle (np. w korku lub przy małych prędkościach) również obciąża cały mechanizm, który grzeje się i jest narażony na szybsze zużywanie. W pewnym momencie może zwyczajnie przestać działać i nie będziemy w stanie wbić żadnego biegu. Wielu kierowców ma zwyczaj jeżdżenia z nogą „nad” pedałem sprzęgła. W ten sposób jest ono zawsze odrobinę wciśnięte i uzyskujemy ten sam efekt, co przy jeździe na półsprzęgle. Powinniśmy więc pomiędzy zmianą biegów (nawet w przypadku szybkiej zmiany na kolejny) zawsze całkowicie zdejmować nogę z pedału.
Manualna skrzynia biegów ma swoje zalety, takie jak np. mniejsze zużycie paliwa i całkowita kontrola nad przełożeniem. Jeśli mamy w sobie odrobinę ze sportowca lub mieszkamy w trudnym terenie, pełnym zakrętów i wzniesień, będzie ona idealnie spełniać swoje zadanie. Warto więc zadbać o jej dobry stan. Niewłaściwe użytkowanie może narazić mechanizm na awarie.
REKLAMA
REKLAMA