REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dodatkowe zegary warto zamontować?

Konrad Bagiński
fot. Bentley
fot. Bentley

REKLAMA

REKLAMA

Zawsze warto wiedzieć, czy auto pracuje poprawnie. Pamiętaj jednak, że Twój samochód to nie bolid F1 i nie musisz badać absolutnie każdego parametru podczas jazdy.

Montowanie dodatkowych zegarów ma największy sens w przypadku aut tuningowanych. Wzmocnienie silnika wymaga od niego sporo wysiłku i pieniędzy, lepiej więc na bieżąco kontrolować jego wskazania.

REKLAMA

Wskaźnik ciśnienia doładowania

Jest przydatny w autach wyposażonych w turbosprężarkę. Zegar ten pokazuje aktualne ciśnienie doładowania, jeśli jest wyposażony w alarm, może zacząć piszczeć przy przekroczeniu optymalnych wartości. Oczywiście nie polecam wpatrywania się non stop w latającą w górę i dół strzałkę pokazującą ciśnienie, ale na pewno rzuci się w oczy, kiedy zacznie pracować „nienormalnie” – przekraczać dopuszczalne ciśnienie, albo przeciwnie – ładować za słabo. Może też pracować skokami, nerwowo – to wszystko są objawy nieprawidłowego działania turbiny, trudne do wychwycenia podczas jazdy bez wskaźnika. No i pokazują, że trzeba szybko wybrać się do mechanika. Na ogół są to drobne usterki, ale pozostawione samym sobie mogą prowadzić do całkiem poważnej – również finansowo – awarii.

Zobacz również: Jak wymienić głośniki?

Turbotimer

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy okazji turbiny warto też wspomnieć o turbotimerze. Otóż turbosprężarka jest urządzeniem bardzo wysokoobrotowym, narażonym na usterki. Najgorsze dla niej jest wchodzenie w górny zakres obrotów bez rozgrzania i nagłe wyłączenie silnika. Tzw. katowanie zimnego silnika jest w ogóle niewskazane, należy poczekać aż wskaźnik temperatury dotrze do pola oznaczonego jako optymalne. W autach z turbiną (również w dieslach!) trzeba dodatkowo pamiętać, by nie gasić silnika od razu po dotarciu do celu. Najlepiej się zatrzymać, odczekać minutę, dwie i wtedy zgasić silnik. Turbina będzie miała szansę się ochłodzić i nasmarować. Ten problem likwiduje turbotimer. To urządzenie, które samo gasi silnik po określonym czasie (zwykle kilka minut), lub wtedy, gdy turbina jest na to gotowa. Wygląda to tak: przekręcasz kluczyk, wyjmujesz go ze stacyjki, zamykasz auto i odchodzisz. A silnik wciąż pracuje. Gaśnie sam w odpowiednim momencie.

Wskaźnik ciśnienia i temperatury oleju

Jeśli dodatkowo zamontujesz te dwa "zegary", będziesz wiedział, kiedy silnik jest dobrze nasmarowany i można rozpocząć prawdziwą, ostrą jazdę. Poza tym zauważysz kiedy auto zaczyna się przegrzewać i należy zdjąć nogę z gazu, by go nie zagotować do reszty.

Prąd – jest, czy nie?

Kolejnym często montowanym zegarem jest wskaźnik napięcia prądu. Dzięki niemu można sprawdzić, czy z instalacją elektryczną wszytko jest w porządku, czy może coś szwankuje.

Zobacz również: Jak oszczędzać prąd w samochodzie?

Jak montować?

Dodatkowe wskaźniki można wkomponować w deskę rozdzielczą, jeśli jest na to miejsce. Można też zamontować je albo na desce, albo wbudować w przedni słupek. Mimo pozornej prostoty, zakładanie zegarów nie jest sprawą tak banalną, głównie ze względu na konieczność zamontowania czujników, które będą przekazywać dane do wskaźników. Lepiej zapłacić za to mechanikowi i elektrykowi, niż zafundować sobie źle działający gadżet.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych? Policja nie zawsze może go wystawić

Korzystanie z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych rozpraszających przechodnia przekraczającego drogę lub torowisko – co do zasady – jest zabronione i zagrożone mandatem. Nie jest to jednak zakaz bezwzględny. W jakich sytuacjach, policja nie może ukarać pieszego korzystającego z telefonu komórkowego na przejściu dla pieszych?

KGP: 102 799 interwencji, 437 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji do godz. 11:20 nie opublikowała danych za niedzielę ( 25 sierpnia)  dotyczących interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia z wyłączeniem ostatniej niedzieli. Policjanci od poniedziałku do soboty przeprowadzili 102 799 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 343 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Sprzedawali wynajmowane samochody. Zatrzymano siedem osób

Sprzedawali wynajmowane samochody. Zatrzymano siedem osób zamieszanych w przestępczy proceder. Wynajmowali samochody, podrabiali dokumenty do samochodów, a następnie je sprzedawali. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zalany samochód. Zostawić czy próbować uruchomić?

W ostatnim tygodniu, w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, doszło do wielu zalań i podtopień. Co zrobić w przypadku zalanego samochodu? Zostawić, czy próbować uruchomić? Ekspertka z Polskiej Izby Ubezpieczeń radzi co zrobić w przypadku zalania samochodu.

REKLAMA

Przebywasz w szpitalu i zapomniałeś wykupić ubezpieczenie OC samochodu? Możesz zostać obciążony wysoką karą. Jest stanowisko UFG po interwencji RPO: taka opłata, pobierana jest w interesie poszkodowanego

W związku z ostatnią interwencją Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Finansów w sprawie wysokich i niezaskarżalnych kar za brak ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, którymi – jak wynika z interwencji – niekiedy karane są nawet osoby nie ponoszące winy za niewykupienie na czas ubezpieczenia, ponieważ np. przebywały w tym czasie w szpitalu – mówi się przede wszystkim o kwestiach problematycznych z punktu widzenia ukaranych. Stawiając się w roli poszkodowanego w wypadku z udziałem nieubezpieczonego pojazdu – można jednak spojrzeć na sprawę z nieco innej perspektywy. UFG przedstawiło swoje stanowisko w sprawie interwencji Rzecznika. 

Więcej czasu dla Ośrodków Szkolenia Kierowców i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. M.in. przedłużono okres przejściowy dla Ośrodków Szkolenia Kierowców i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

Od 1 listopada 2024 r. obowiązek rejestracji w systemie SENT. Ważne zmiany w delegowaniu kierowców w transporcie drogowym

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Chodzi o obowiązek rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

KGP: 122 607 interwencji, 479 wypadków drogowych, 45 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie całego ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 607 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 306 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Samochody elektryczne z dotacją Mój elektryk: już 18 tys. w leasingu. Czy wkrótce także elektryczne rowery

Kończą się pieniądze przeznaczone na dotacje w ramach programu Mój elektryk. Na szczęście rząd zapowiada kolejną edycję. Można będzie skorzystać z dofinansowania do zakupy, ale także leasingu aut elektrycznych. Być może ta forma dofinansowania będzie miała zastosowanie także w programie Mój rower elektryczny.

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2025 r. – czeka nas kolejny wzrost. Ogromne kwoty i brak możliwości zaskarżenia

W związku z pewnym już wzrostem płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 r. – wzrosną również kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Spóźnialski posiadacz samochodu osobowego, będzie mógł zostać obciążony karą sięgającą nawet 9250 zł. Ostatnią szansą na zahamowanie ich wzrostu, jest interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA