Jak naprawić uszkodzone lusterko zewnętrzne?
REKLAMA
REKLAMA
Najczęstsze dwa scenariusze przy uszkodzeniu bocznego lusterka to albo całkowite wyłamanie obudowy (wtedy pozostaje tylko wymiana) albo uszkodzenie wkładu. Obluzowane lusterko będzie się nam dawało we znaki zarówno przy dużych prędkościach jak i w gorące dni, gdyż stary klej nagrzewa się i wkład wygląda, jakby miał za chwilę wypaść.
REKLAMA
Demontaż wkładu lusterka jest bardzo prosty, osoba z wprawą może całą operację przeprowadzić w 3 minuty.
Zobacz również: Jak ustawić lusterka wsteczne?
Naciskamy na szkło lustra w dolnym wewnętrznym rogu, po czym chwytamy za górną zewnętrzną krawędź i zdecydowanie wyjmujemy wkład ciągnąc do siebie. Jeśli lusterko jest podgrzewane elektrycznie, odłączamy kable zapamiętując kolejność podłączania.
Na pierwszy rzut oka wkład (czyli samo lustro) jest solidnie przyklejone do podstawki, jego wyjęcie jednak nie powinno nastręczać zbyt wielkiego problemu.
Należy uważać, by klej nie wypłynął na lustro. Gdy zaschnie jego usunięcie go jest bardzo uciążliwe.
Po oderwaniu wkładu dokładnie czyścimy powierzchnię lustra i podstawki. Usuwamy resztki starego kleju i drobne zabrudzenia, po czym przemywamy powierzchnie na które nałożymy klej alkoholem w celu ich odtłuszczenia. Do przyklejenia nowego wkładu, wbrew pozorom, najlepsze są tanie kleje z hipermarketów, przeznaczone do lusterek wewnętrznych. Nakładając klej należy uważać na elementy drukowane podstawki, odpowiedzialne za podgrzewanie lusterka. Wkład przyklejamy do podstawki przyciskając równomiernie obie powierzchnie, aby nie doprowadzić do pęknięcia wkładu.
Zobacz również: Jak poradzić sobie z parującymi szybami?
REKLAMA
REKLAMA