REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpoznać przyczyny nadmiernego zużycia opon?

Jakubowski Ryszard
Opony samochodowe niszczą się zarówno w czasie jazdy, jak i podczas długotrwałych postojów. Fot. Newspress
Opony samochodowe niszczą się zarówno w czasie jazdy, jak i podczas długotrwałych postojów. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

W stosunku do innych elementów samochodu opony zużywają się bardzo szybko. Ich okres eksploatacji zależy od bardzo wielu czynników i rzadko przekracza 100 000 km, nawet przy bardzo oszczędnej jeździe.

Tak długiego okresu eksploatacji nie osiągniemy nawet przy pomocy poprawnej regulacji geometrii zawieszenia. Opony niszczą się zarówno w czasie jazdy, jak i podczas długotrwałych postojów. Dlatego pozostawiając pojazd na kilka miesięcy warto zostawić go na kobyłkach lub mocnych drewnianych klockach baz kontaktu ogumienia z nawierzchnią drogi lub podłogą garażu.

REKLAMA

Jednak uniesione koła są dobrym łupem dla złodziei, więc pojazd na długotrwały postój lepiej zostawiać na parkingach strzeżonych albo w zamkniętych obiektach, np. w obrębie własnych ogrodzonych posiadłości lub w zamkniętych garażach. Jeżeli to niemożliwe, należy od czasu do czasu, nie rzadziej niż raz na miesiąc przestawić pojazd tak, aby opona nie stykała się cały czas z nawierzchnią w tym samym miejscu.

Zobacz również: Jak kontrolować ciśnienie w ogumieniu

Zasadniczą przyczyną zużywania się opon jest tarcie o nawierzchnię drogi. Powierzchnia styku opony z drogą jest dość duża, a więc różne jej fragmenty mają różną prędkość, co powoduje, że te wolniej przemieszczające się cały czas pracują w mikro poślizgu, przez co zużywają się szybciej, niż pozostałe. Im bardziej ciśnienie powietrza w oponie różni się od zalecanego, tym szybsze jest zużycie niektórych partii jej bieżnika. Jednak najintensywniej opony zużywają się podczas raptownego ruszania, a zwłaszcza podczas tzw. palenia gumy oraz przy gwałtownym hamowaniu na granicy zerwania przyczepności lub przy zablokowanych kołach.

Podstawowe przyczyny szybkiego zużywania się opon i ich objawy.

Złe ustawienie geometrii kół przednich, zwłaszcza zła zbieżność kół. Zużycie bieżnika jest bardzo szybkie, najczęściej na całej szerokości jednakowe. Choć w przypadku złego kąta ustawienia koła może być zdecydowanie większe na jednej z jego krawędzi, niż na środku opony należącej do tego koła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nierównoległość osi przedniej i tylnej. Zużycie wszystkich opon w samochodzie jest szybkie i prawie identyczne na wszystkich kołach.

Luzy w łożysku koła. Bieżnik opony tego koła zużywa się znacznie szybciej, niż pozostałych kół. Dokładnie odwrotny objaw występuje przy wadliwej pracy hamulców, gdy jedno z kół jest słabiej hamowane od pozostałych.

Niewyważenie kół objawia się zużyciem bieżnika różnym w różnych miejscach ich obwodu.

Wadliwe amortyzatory. Najczęściej bieżnik opony w kole, którego amortyzator nie pracuje, jest lekko „ząbkowany” czyli miejsca o różnym stopniu zużycia występują na nim bardzo blisko siebie.

Zobacz również: Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

Złe ciśnienie powietrza w kole. Gdy jest zbyt małe, bieżnik na krawędziach jest bardziej zużyty, niż w środku. Gdy jest zbyt wysokie bieżnik na krawędziach opony jest znacznie mniej zużyty, niż w środkowej części.

Narażanie opon samochodu na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Przyspieszają one procesy starzenia się opony, co się objawia powstawaniem siatki licznych drobnych pęknięć gumy na zewnętrznych bokach opon. Jedynym ratunkiem, kiedy nie jest możliwe zaparkowanie w cieniu, jest okrywanie opon po nasłonecznionej stronie samochodu na postoju specjalnymi osłonami odbijającymi światło słoneczne, lub ostatecznie bardzo jasnymi szmatami.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA