REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpoznać przyczyny nadmiernego zużycia opon?

Jakubowski Ryszard
Opony samochodowe niszczą się zarówno w czasie jazdy, jak i podczas długotrwałych postojów. Fot. Newspress
Opony samochodowe niszczą się zarówno w czasie jazdy, jak i podczas długotrwałych postojów. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

W stosunku do innych elementów samochodu opony zużywają się bardzo szybko. Ich okres eksploatacji zależy od bardzo wielu czynników i rzadko przekracza 100 000 km, nawet przy bardzo oszczędnej jeździe.

Tak długiego okresu eksploatacji nie osiągniemy nawet przy pomocy poprawnej regulacji geometrii zawieszenia. Opony niszczą się zarówno w czasie jazdy, jak i podczas długotrwałych postojów. Dlatego pozostawiając pojazd na kilka miesięcy warto zostawić go na kobyłkach lub mocnych drewnianych klockach baz kontaktu ogumienia z nawierzchnią drogi lub podłogą garażu.

REKLAMA

Jednak uniesione koła są dobrym łupem dla złodziei, więc pojazd na długotrwały postój lepiej zostawiać na parkingach strzeżonych albo w zamkniętych obiektach, np. w obrębie własnych ogrodzonych posiadłości lub w zamkniętych garażach. Jeżeli to niemożliwe, należy od czasu do czasu, nie rzadziej niż raz na miesiąc przestawić pojazd tak, aby opona nie stykała się cały czas z nawierzchnią w tym samym miejscu.

Zobacz również: Jak kontrolować ciśnienie w ogumieniu

Zasadniczą przyczyną zużywania się opon jest tarcie o nawierzchnię drogi. Powierzchnia styku opony z drogą jest dość duża, a więc różne jej fragmenty mają różną prędkość, co powoduje, że te wolniej przemieszczające się cały czas pracują w mikro poślizgu, przez co zużywają się szybciej, niż pozostałe. Im bardziej ciśnienie powietrza w oponie różni się od zalecanego, tym szybsze jest zużycie niektórych partii jej bieżnika. Jednak najintensywniej opony zużywają się podczas raptownego ruszania, a zwłaszcza podczas tzw. palenia gumy oraz przy gwałtownym hamowaniu na granicy zerwania przyczepności lub przy zablokowanych kołach.

Podstawowe przyczyny szybkiego zużywania się opon i ich objawy.

Złe ustawienie geometrii kół przednich, zwłaszcza zła zbieżność kół. Zużycie bieżnika jest bardzo szybkie, najczęściej na całej szerokości jednakowe. Choć w przypadku złego kąta ustawienia koła może być zdecydowanie większe na jednej z jego krawędzi, niż na środku opony należącej do tego koła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nierównoległość osi przedniej i tylnej. Zużycie wszystkich opon w samochodzie jest szybkie i prawie identyczne na wszystkich kołach.

Luzy w łożysku koła. Bieżnik opony tego koła zużywa się znacznie szybciej, niż pozostałych kół. Dokładnie odwrotny objaw występuje przy wadliwej pracy hamulców, gdy jedno z kół jest słabiej hamowane od pozostałych.

Niewyważenie kół objawia się zużyciem bieżnika różnym w różnych miejscach ich obwodu.

Wadliwe amortyzatory. Najczęściej bieżnik opony w kole, którego amortyzator nie pracuje, jest lekko „ząbkowany” czyli miejsca o różnym stopniu zużycia występują na nim bardzo blisko siebie.

Zobacz również: Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

Złe ciśnienie powietrza w kole. Gdy jest zbyt małe, bieżnik na krawędziach jest bardziej zużyty, niż w środku. Gdy jest zbyt wysokie bieżnik na krawędziach opony jest znacznie mniej zużyty, niż w środkowej części.

Narażanie opon samochodu na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Przyspieszają one procesy starzenia się opony, co się objawia powstawaniem siatki licznych drobnych pęknięć gumy na zewnętrznych bokach opon. Jedynym ratunkiem, kiedy nie jest możliwe zaparkowanie w cieniu, jest okrywanie opon po nasłonecznionej stronie samochodu na postoju specjalnymi osłonami odbijającymi światło słoneczne, lub ostatecznie bardzo jasnymi szmatami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA