REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego rozładowywuje się akumulator?

Jakubowski Ryszard
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Akumulator zainstalowany w samochodzie, może podczas postoju pojazdu tracić swój ładunek elektryczny.

Jeżeli jest to proces bardzo powolny, może być spowodowany tzw. samorozładowaniem, wynikającym zarówno z cech naturalnych tego rodzaju źródeł energii elektrycznej, jak i w wyniku napełnienia go niewłaściwym, niedostatecznie rozcieńczonym elektrolitem.

REKLAMA

Bywa, że akumulator potrafi rozładować się doszczętnie w samochodzie, pozostawionym tylko na jedną noc. Jest wiele różnych przyczyn tego zjawiska. Jedną z bardzo często spotykanych jest niedostateczne ładowanie wskutek usterek prądnicy lub alternatora. Prawie każdy samochód osobowy potrzebuje do normalnej eksploatacji nie mniej, niż 150 watów energii elektrycznej. Składa się na to zarówno energochłonne oświetlenie zewnętrzne, jak i konieczność zasilania ważnych układów wewnątrz pojazdu, takich jak elektryczne dmuchawy i wentylatory, silnik wycieraczek, układ zapłonowy, komputer pokładowy, radio z odtwarzaczem i wiele innych.

Zobacz również: Jak usprawnić standardowy alarm samochodowy?

REKLAMA

Dodatkowym, bardzo istotnym prądożerczym urządzeniem jest klimatyzacja. Typowy samochodowy alternator składa się z trzech sekcji, wytwarzających prąd. Można przyjąć, że dwie z nich pracują wyłącznie na potrzeby bieżące samochodu, trzecia służy do uzupełniania ładunku akumulatora. Gdy tylko jedna z nich ulegnie awarii, prąd wytwarzany przez alternator pokryje bieżące potrzeby urządzeń elektrycznych samochodu, ale nie uzupełni ładunku w akumulatorze, zużytego np. na częste rozruchy silnika lub w wyniku licznych postojów z pracującym na wolnych obrotach silnikiem. Taka awaria nie jest w żaden sposób sygnalizowana, o ile samochód nie jest wyposażony w „Battery state indicator” lub jego pokładowy komputer nie ma tej funkcji.

Częstym powodem rozładowywania się akumulatora jest usterka wyłączników oświetlenia wnętrza pojazdu, bagażnika i komory silnika. Rozładowanie to jest na tyle niewielkie, że nie powinno zaszkodzić połowicznie naładowanemu akumulatorowi nawet przez 10 godzin nieprzerwanej pracy wszystkich trzech odbiorników prądu naraz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdarza się, na szczęście bardzo rzadko, że w wyniku usterki elektromagnesu rozrusznika następuje samoczynne, przypadkowe zwieranie styków, uruchamiających silnik rozrusznika bez zazębienia jego wirnika z pierścieniem zębatym na kole zamachowym silnika przez zębnik (czyli tzw. bedix). Takie samoczynne zadziałanie rozrusznika Mozę być spowodowane wstrząsem karoserii po przejechaniu obok ciężkiego samochodu lub pod wpływem podmuchu wiatru. 

Zobacz również: Czy naprawić koło po wjechaniu w dziurę?

REKLAMA

Silnik rozrusznika, jeżeli nie obraca silnikiem pojazdy, pracuje na tyle cicho, że można tego nie usłyszeć w hałasie ulicznym. Może się zdarzyć, że uruchomi się on w nocy, kiedy kierowca jest daleko od swojego pojazdu. Zużycie prądu jest wówczas tak duże, że akumulator nawet w pełni naładowany zostanie rozładowany w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Wszelkie usterki rozrusznika należy jak najszybciej usuwać. Jeżeli prowadzą one do samoczynnego uruchamiania się silnika rozrusznika, mogą doprowadzić także do pożaru pojazdu, ponieważ niedostosowany do pracy ciągłej rozrusznik rozgrzewa się bardzo szybko do wysokiej temperatury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA