REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego rozładowywuje się akumulator?

Jakubowski Ryszard
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Akumulator zainstalowany w samochodzie, może podczas postoju pojazdu tracić swój ładunek elektryczny.

Jeżeli jest to proces bardzo powolny, może być spowodowany tzw. samorozładowaniem, wynikającym zarówno z cech naturalnych tego rodzaju źródeł energii elektrycznej, jak i w wyniku napełnienia go niewłaściwym, niedostatecznie rozcieńczonym elektrolitem.

REKLAMA

Bywa, że akumulator potrafi rozładować się doszczętnie w samochodzie, pozostawionym tylko na jedną noc. Jest wiele różnych przyczyn tego zjawiska. Jedną z bardzo często spotykanych jest niedostateczne ładowanie wskutek usterek prądnicy lub alternatora. Prawie każdy samochód osobowy potrzebuje do normalnej eksploatacji nie mniej, niż 150 watów energii elektrycznej. Składa się na to zarówno energochłonne oświetlenie zewnętrzne, jak i konieczność zasilania ważnych układów wewnątrz pojazdu, takich jak elektryczne dmuchawy i wentylatory, silnik wycieraczek, układ zapłonowy, komputer pokładowy, radio z odtwarzaczem i wiele innych.

Zobacz również: Jak usprawnić standardowy alarm samochodowy?

REKLAMA

Dodatkowym, bardzo istotnym prądożerczym urządzeniem jest klimatyzacja. Typowy samochodowy alternator składa się z trzech sekcji, wytwarzających prąd. Można przyjąć, że dwie z nich pracują wyłącznie na potrzeby bieżące samochodu, trzecia służy do uzupełniania ładunku akumulatora. Gdy tylko jedna z nich ulegnie awarii, prąd wytwarzany przez alternator pokryje bieżące potrzeby urządzeń elektrycznych samochodu, ale nie uzupełni ładunku w akumulatorze, zużytego np. na częste rozruchy silnika lub w wyniku licznych postojów z pracującym na wolnych obrotach silnikiem. Taka awaria nie jest w żaden sposób sygnalizowana, o ile samochód nie jest wyposażony w „Battery state indicator” lub jego pokładowy komputer nie ma tej funkcji.

Częstym powodem rozładowywania się akumulatora jest usterka wyłączników oświetlenia wnętrza pojazdu, bagażnika i komory silnika. Rozładowanie to jest na tyle niewielkie, że nie powinno zaszkodzić połowicznie naładowanemu akumulatorowi nawet przez 10 godzin nieprzerwanej pracy wszystkich trzech odbiorników prądu naraz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdarza się, na szczęście bardzo rzadko, że w wyniku usterki elektromagnesu rozrusznika następuje samoczynne, przypadkowe zwieranie styków, uruchamiających silnik rozrusznika bez zazębienia jego wirnika z pierścieniem zębatym na kole zamachowym silnika przez zębnik (czyli tzw. bedix). Takie samoczynne zadziałanie rozrusznika Mozę być spowodowane wstrząsem karoserii po przejechaniu obok ciężkiego samochodu lub pod wpływem podmuchu wiatru. 

Zobacz również: Czy naprawić koło po wjechaniu w dziurę?

REKLAMA

Silnik rozrusznika, jeżeli nie obraca silnikiem pojazdy, pracuje na tyle cicho, że można tego nie usłyszeć w hałasie ulicznym. Może się zdarzyć, że uruchomi się on w nocy, kiedy kierowca jest daleko od swojego pojazdu. Zużycie prądu jest wówczas tak duże, że akumulator nawet w pełni naładowany zostanie rozładowany w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Wszelkie usterki rozrusznika należy jak najszybciej usuwać. Jeżeli prowadzą one do samoczynnego uruchamiania się silnika rozrusznika, mogą doprowadzić także do pożaru pojazdu, ponieważ niedostosowany do pracy ciągłej rozrusznik rozgrzewa się bardzo szybko do wysokiej temperatury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA