REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować auto terenowe do wyjazdu w teren?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Konrad Bagiński
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku zostało niewiele nowych aut, które są w stanie pokonywać bagna czy leśne ostępy. Może Land Rover Defender, Discovery czy japońskie pikapy mogą wjechać w poważny teren. I z niego wyjechać...

Truizmem byłoby twierdzenie, że im lepsze masz auto, tym w poważniejszy teren możesz się wybrać. Byłoby, gdyby nie kierowcy, którzy wybierają się na podbój bagien za kierownicą np. Freelandera czy Porsche Cayenne. To nie są auta terenowe, ich żywiołem jest asfalt, ewentualnie polna droga. Grzechem jest wpychanie ich w błoto...

REKLAMA

Ale jeśli masz auto, na którym ślady błota wyglądają szlachetnie a nie niechlujnie, zadbaj o kilka rzeczy, zanim ruszysz na wyprawę.

Wjazd w teren

Przede wszystkim postaraj się o towarzystwo. Samotny wjazd w teren jest kiepskim pomysłem. Weź przynajmniej jedną doświadczoną osobę, która bywała w terenie, nie boi się ubrudzić i zna techniki wyciągania auta z błota. Jeszcze lepiej wybrać się na wycieczkę z całą grupą offroadowców. Bo to sport bardzo społeczny, polega przede wszystkim na dobrej zabawie, pomaganiu sobie nawzajem. A wieczór przy ognisku i suszenie przemoczonych ciuchów – tego reklamować nie trzeba.

Opony

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na oponach do jazdy po asfalcie nie wjeżdżaj w teren. Możesz na nich jechać polną drogą, ale już trochę błota sprawi, że samochód straci jakiekolwiek pozory trakcji. Do wyboru masz trzy typy opon – AT, MT i Extrem. Oznaczenie AT to All Terrain. To przejściówki między oponami na asfalt i stricte terenowymi. Radykalni offroaderzy nie ich nie polecają, ale przy wyjeździe w lekki teren, albo okazjonalnych wycieczkach bardzo się przydadzą. MT to Mud Terrain – opony typowo terenowe, idealne na błoto i inne luźne nawierzchnie. Extrem – sama nazwa wskazuje na to, do czego są przeznaczone.

Siekiera, motyka i latarka

Wiem, że zakładasz, iż nie będziesz katować samochodu, że tylko się przejedziesz, zobaczysz jak to jest. Ale zaufaj mi – nie możesz sobie wierzyć. Jeśli Ci się nie spodoba, faktycznie się przejedziesz i wrócisz. Ale możesz wsiąknąć. Wtedy przydadzą Ci się rzeczy niezbędne do wyciągnięcia auta z błota czy piasku oraz setka innych. Do najpotrzebniejszych należą:

Solidna łopata, by wykopać auto z gleby a właściwie glebę spod auta

Siekiera, nie po to, by rąbać drzewa – tego robić nie wolno! Ale zdarzają się leżące pnie, które przy pomocy siekiery trzeba usunąć. Poza tym przyda się na ognisko i do wielu rzeczy, których nie sposób przewidzieć.

Zobacz również: Jak jeździć w górach zimą?

Ciuchy „porządne inaczej” - dobre turystyczne buty, spodnie. Doskonale sprawdzają się stroje wojskowe. Są niedrogie, trwałe, nie szkoda ich ubrudzić. No i mają odpowiedni styl.

REKLAMA

Liny. Dużo mocnych lin. Na ogół to, co uważasz za linę w teren absolutnie się nie nadaje. Tu potrzebne są bardzo wytrzymałe, zbyt słabe są wręcz niebezpieczne – kiedy pękną, poruszają się z dużą prędkością, kosząc wszystko po drodze. Poradź się bardziej doświadczonego offroadera przed zakupem liny. Najlepiej sprawdzają się taśmy – szerokie, z uszytymi pętlami, dość grube, o sporej szerokości. Są dość uniwersalne, można podpiąć się do innego auta, a gdy wyciągasz się na własnej wyciągarce oplata się taką taśmą drzewo i do niej podpina linę od wyciągarki. W ten sposób nie uszkodzisz drzewa – szeroka taśma uchroni je przed zerwaniem kory. Do lin dokup kilka szekli i haków dużego kalibru. 

Zaczepy – te wszystkie liny musisz mieć do czego przyczepić. Sprawdź więc, gdzie w aucie masz punkty, do których da się je przypiąć. Zrób to przed wjazdem w teren i zapamiętaj, gdzie są. Szukanie ich po omacku pod wodą, stojąc po pas w rwącej rzece, albo odkopywanie niewłaściwego punktu do przyjemności nie należą. W dobre zaczepy warto w ogóle zainwestować, dorobić nowe – seryjne mogą nie być obliczone na ekstremalne obciążenia.

Zobacz również: Jak jeździć po nierównościach i dziurawych drogach?

To są rzeczy absolutnie podstawowe, nie wymagające dokonywania przeróbek auta. Znakomicie ułatwiają początki off-roadu, pewne sprawdzenie, czy ten sport może stać się życiowym hobby. Nie wymagają też znaczących nakładów a sam wypad czynią po prostu bezpiecznym. Ułatwiają też czerpanie z niego przyjemności.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

REKLAMA