REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie opony wybrać na KJS?

Konrad Bagiński
fot. Mototarget
fot. Mototarget

REKLAMA

REKLAMA

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze ogumienia jeśli planujemy start w tzw. KJSie, czyli Konkursowej Jeździe Sportowej.

REKLAMA

Możesz kupić też nowe opony do ścigania. Czym się kierować? Na pewno nie ceną, zacznij od poszukania opinii na temat najlepszych gum. Często okazuje się, że stosunkowo tanie opony nie odbiegają jakością od tych z wyższej półki. Dobrym rozwiązaniem jest kupno używanych. Za dobre opony z drugiej ręki zapłacisz niewiele a wytrzymać mogą więcej, niż nowe ze średniej lub niższej półki cenowej.

REKLAMA

Możesz je nawet... wziąć za darmo. Wystarczy zaprzyjaźnić się z jakąś firmą wulkanizacyjną. Wiele osób zostawia swoje zużyte opony u wulkanizatora. Ten zaś musi zapłacić za ich utylizację. Co prawda jest to to tylko kilka złotych za sztukę, ale przy dużym obrocie koszty są niebagatelne. Zaprzyjaźniony wulkanizator pozwoli ci poszukać sobie opon w niezłym stanie i wziąć je za symboliczną cenę albo za darmo. Szczególnie jeśli będzie wiedział, że kiedy w końcu przerobisz je na granulat i tak wstąpisz do niego na wymianę opon. W ten sposób zyskasz ty – bo będziesz mógł „dojeżdżać” opony, i wulkanizator – bo nawet jeśli gumy, które ciężko byłoby mu sprzedać trafią do niego z powrotem, to zarobi na ich wymianie. Uważaj jednak na opony zbyt zużyte – nawet zjechane do cna Pirelli P-Zero Rosso z wystającymi drutami nie wywalczą przewagi nad (nawet!) chińskimi świeżynkami!

Zobacz również: Jak wymieniać opony?

Czy na KJS-y warto kupować większe i szersze opony?

Szczerze mówiąc – nie. Większa i szersza opona to większa średnica zawracania, mniejsza zwrotność oraz gorsze przyspieszenia, szczególnie w słabszych samochodach. Trudniej też zerwać przyczepność, co w ciasnych nawrotach może okazać się kwestią kluczową. Również opony o niskim profilu nie będą specjalnie przydatne – trasy KJS-ów rzadko przypominają równe jak stół tory wyścigowe. Pamiętaj też o tym, że na KJS-ie niekoniecznie musi Ci zależeć na idealnej, stuprocentowej przyczepności!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Co to jest swap silnika?

Jakie felgi na KJS?

Dobrym rozwiązaniem jest kupno drugiego kompletu felg oraz opon, specjalnie na KJS-y. Jakie felgi warto wybrać? Najtańsze stalowe! Inwestycja w alusy czy felgi ze stopów lekkich jest chybiona. Próby sportowe są na ogół ciasne, bywają dziurawe, zdarzają się blisko położone krawężniki. Słowem – felgi na KJS-ach są wyjątkowo narażone na uszkodzenia. Z dwojga złego lepiej stracić zwykłą stalową felgę; zresztą zastosowanie lepszych i droższych praktycznie nic nie daje. Not za styl na KJS-ie nie dostaniesz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA