REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dystanse do felg - porady

Konrad Bagiński
fot. Mototarget
fot. Mototarget

REKLAMA

REKLAMA

Dystans to metalowa nakładka, którą wstawia się między piastę i koło. Celem takiego zabiegu jest polepszenie właściwości trakcyjnych przez zwiększenie rozstawu osi.

Jeśli Twoje auto ma tendencję do zarzucania na zakrętach, nad- i podsterowności możesz spróbować lekko je poszerzyć. Wiadomo – szerszy samochód lepiej trzyma się w zakrętach. Z drugiej strony możesz liczyć się z trochę trudniejszym manewrowaniem na parkingu.

REKLAMA

Ważne: przed kupnem dystansów zapytaj właścicieli podobnych aut o doświadczenia z dystansami. Może się okazać, że gra nie jest warta świeczki i po ich założeniu auto prowadzi się niestabilnie.

Zobacz również: Jak wyeliminować drgania kierownicy?

Jak dobrać dystanse?

REKLAMA

Każdy producent nakładek stara się dokładnie opisać do jakich aut pasują. Najważniejszy jest odpowiedni rozstaw śrub, średnica otworu centrującego i to, by dystanse całą swoją powierzchnią dokładnie przylegały do piasty. Nie mogą być od niej ani większe, ani mniejsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz czas na grubość. Jeśli chcesz delikatnie poprawić trakcję, wybierz dystanse o grubości 5 mm. Jeśli zamierzasz iść na całość – wybierz 20 mm. Są też różne wartości pośrednie, różne dla różnych aut. Przy wyborze grubszych dystansów będziesz musiał wymienić szpilki – śruby mocujące koło – na dłuższe. Chodzi o to, by koło było dobrze przykręcone – po założeniu centymetrowego dystansu tego centymetra zabraknie na szpilce. Nowe śruby na ogół dostaniesz razem z dystansami, w komplecie. Problemu zbyt krótkich śrub nie wolno lekceważyć. To, że po założeniu dystansów dasz radę założyć koło i je dokręcić, nie znaczy, że jest trzymane optymalnie.

Cienkie dystanse możesz założyć samemu – zdejmujesz koło, zakładasz nakładkę, przykręcasz koło i załatwione. Założenie grubszych jest równie proste, ale konieczność wymiany szpilek komplikuje to zadanie. Najlepiej udać się z tym do mechanika. Koszt usługi nie będzie duży a przynajmniej będziesz mieć pewność, że wszystko jest poprawnie założone. Przy okazji zakładania dystansów warto sprawdzić i wyregulować geometrię.

Zobacz również: Geometria zawieszenia: teoria i praktyka.

Dystans do dystansów

REKLAMA

Powyżej pewnej grubości nie warto już montować dystansów. Pamiętaj o tym, że koło w żadnym wypadku nie może wystawać poza obrys nadwozia. Montując dystanse zwiększasz ciężar całego koła. Jeśli zależy Ci na naprawdę maksymalnej przyczepności – sięgnij po szersze felgi i opony.

Oczywiście dystanse montuje się zawsze parami, po dwa na oś. Nie wolno założyć tylko jednego. Można za to założyć tylko dwa – jeśli Twoim problemem jest zarzucający na boki tył, możesz zamontować dystanse z tyłu. Powinno pomóc.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA