REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dystanse do felg - porady

Konrad Bagiński

REKLAMA

REKLAMA

Dystans to metalowa nakładka, którą wstawia się między piastę i koło. Celem takiego zabiegu jest polepszenie właściwości trakcyjnych przez zwiększenie rozstawu osi.

Jeśli Twoje auto ma tendencję do zarzucania na zakrętach, nad- i podsterowności możesz spróbować lekko je poszerzyć. Wiadomo – szerszy samochód lepiej trzyma się w zakrętach. Z drugiej strony możesz liczyć się z trochę trudniejszym manewrowaniem na parkingu.

REKLAMA

Ważne: przed kupnem dystansów zapytaj właścicieli podobnych aut o doświadczenia z dystansami. Może się okazać, że gra nie jest warta świeczki i po ich założeniu auto prowadzi się niestabilnie.

Zobacz również: Jak wyeliminować drgania kierownicy?

Jak dobrać dystanse?

REKLAMA

Każdy producent nakładek stara się dokładnie opisać do jakich aut pasują. Najważniejszy jest odpowiedni rozstaw śrub, średnica otworu centrującego i to, by dystanse całą swoją powierzchnią dokładnie przylegały do piasty. Nie mogą być od niej ani większe, ani mniejsze.

Teraz czas na grubość. Jeśli chcesz delikatnie poprawić trakcję, wybierz dystanse o grubości 5 mm. Jeśli zamierzasz iść na całość – wybierz 20 mm. Są też różne wartości pośrednie, różne dla różnych aut. Przy wyborze grubszych dystansów będziesz musiał wymienić szpilki – śruby mocujące koło – na dłuższe. Chodzi o to, by koło było dobrze przykręcone – po założeniu centymetrowego dystansu tego centymetra zabraknie na szpilce. Nowe śruby na ogół dostaniesz razem z dystansami, w komplecie. Problemu zbyt krótkich śrub nie wolno lekceważyć. To, że po założeniu dystansów dasz radę założyć koło i je dokręcić, nie znaczy, że jest trzymane optymalnie.

Cienkie dystanse możesz założyć samemu – zdejmujesz koło, zakładasz nakładkę, przykręcasz koło i załatwione. Założenie grubszych jest równie proste, ale konieczność wymiany szpilek komplikuje to zadanie. Najlepiej udać się z tym do mechanika. Koszt usługi nie będzie duży a przynajmniej będziesz mieć pewność, że wszystko jest poprawnie założone. Przy okazji zakładania dystansów warto sprawdzić i wyregulować geometrię.

Zobacz również: Geometria zawieszenia: teoria i praktyka.

Dystans do dystansów

REKLAMA

Powyżej pewnej grubości nie warto już montować dystansów. Pamiętaj o tym, że koło w żadnym wypadku nie może wystawać poza obrys nadwozia. Montując dystanse zwiększasz ciężar całego koła. Jeśli zależy Ci na naprawdę maksymalnej przyczepności – sięgnij po szersze felgi i opony.

Oczywiście dystanse montuje się zawsze parami, po dwa na oś. Nie wolno założyć tylko jednego. Można za to założyć tylko dwa – jeśli Twoim problemem jest zarzucający na boki tył, możesz zamontować dystanse z tyłu. Powinno pomóc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

    REKLAMA

    Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

    40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

    Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

    Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

    REKLAMA