REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Limitowana wersja Mitsubishi Colta


Mitsubishi Colt Elegance to specjalna wersja Colta, która pojawiła się w salonach Mitsubishi. Auto wyróżnia się bogatym wyposażeniem i kosztuje 43 400 złotych.

Fiat Panda – którego wybrać? Poradnik kupującego

Fiat Panda dostępny jest w jednej wersji nadwoziowej, a w gamie dostępnych silników znalazły się dwie jednostki napędowe. Nabywcy mają do wyboru również cztery wersje wyposażeniowe. Oto nasz poradnik kupującego.

Test Fiat Panda: stworzona do miejskiej dżungli

Od premiery produkowanego w Tychach Fiata Pandy drugiej generacji minęło już 8 lat, ale auto nadal jest mocnym graczem w segmencie aut miejskich. Głównie dlatego, że mimo upływu lat Fiat Panda wciąż świetnie zaspokaja potrzeby kierowców jeżdżących przede wszystkim po mieście.

Fiat Punto Evo: jakiego kupić? Poradnik kupującego

Fiat Punto to miejskie auto segmentu B. Największym dylematem jest wybór jednostki napędowej, wersje wyposażeniowe są już mniej skomplikowane. Oto nasz poradnik kupującego.

REKLAMA

15 mln elektrycznych układów kierowniczych Nexteer Automotive

2011 rok przyniesie 15-milionowy samochód wyposażony w produkowany przez Nexteer Automotive elektryczny układ kierowniczy (EPS). W ciągu dekady zrewolucjonizował on technologię systemów sterowania. Z polskim udziałem.

Ludzkie szkielety wstrzymały budowę trasy S8

Około 50 ludzkich szkieletów z przełomu XVII i XVIII wieku znaleźli archeolodzy podczas budowy trasy S8 Białystok-Warszawa w okolicach wsi Pajewo, 19 km od Białegostoku. Budowa została wstrzymana.

Nissan Qashqai liderem segmentu


Marka Nissan zakończyła rok fiskalny 2010 z rekordowym wynikiem sprzedaży. W Polsce sprzedano ponad 14 tysięcy pojazdów Nissana, co dało 4-procentowy udziału w naszym rynku.

Technika jazdy samochodem z napędem na przód, na tył oraz 4x4

Większość współcześnie produkowanych samochodów ma napęd na przednie koła. Dlaczego? Jakie są wady i zalety różnych układów napędowych oraz jakie mamy róznice w prowadzeniu aut? Na te pytania odpowiemy poniżej.

REKLAMA

Jak pokonać zakręt samochodem z napędem na przednie koła oraz z napędem na tylne koła?

Bezpieczne pokonywanie zakrętów, szczególnie zimą wymaga poznania technik pokonywania zakrętów. Technika ta samochodem z napędem na przód wygląda inaczej niż samochodem z napędem na koła tylne. Warto poćwiczyć wchodzenie w zakręt aby jeździć bezpieczniej.

Jak jeździć dieslem?

Technika jazdy dieslem nie różni się znacząco od techniki jazdy samochodem z silnikiem benzynowym. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z pewnych niedoskonałości napędu wysokoprężnego oraz konsekwencji jakie niesie on dla techniki jazdy.

Czy można usunąć wgniecenia bez uszkodzenia lakieru?

Wgniecenia na drzwiach czy błotnikach w wielu przypadkach da się prosto i szybko usunąć. Bez uszkodzenia lakieru, bez szpachlowania, bez konieczności rozbierania auta. Taka naprawa daje dobre efekty wizualne i jest kilkukrotnie tańsza od tradycyjnej.

Czy warto kupić roczne auto z salonu? Auto z poprzedniego rocznika – czy to się opłaca?

Ci, którzy są zainteresowani zakupem nowego auta, powinni zadać sobie jedno ważne pytanie. Czy koniecznie musi być ono wyprodukowane w tym roku? W salonach często zostają tzw. „ostatnie sztuki” z poprzedniego rocznika i warto dokładnie przejrzeć taką ofertę. Sprzedawcy w takich przypadkach są najczęściej nadzwyczaj elastyczni! Czy to się opłaca? Co oferują producenci?

Czy można oszukać policyjny alkomat?

Policyjne alkomaty to nie zabawki, jakie można kupić w internecie. Guma do żucia czy płyn do płukania ust nie zmylą takiego testera. Jeśli zatem kogoś nie przekonuje argument bezpieczeństwa, może przekona go fakt nieuniknionej kary za jazdę na gazie...

Czy nowoczesne silniki trzeba jeszcze docierać?

Z instrukcji samochodów już blisko 10 lat temu zniknęły zapisy dotyczące docierania nowego silnika. Teoretycznie można zatem od pierwszego przekręcenia kluczyka wykorzystywać pełną jego moc i zakres obrotów. Docieranie – choć jest przeżytkiem – ma jednak nadal swoje uzasadnienie.

Czy można zatankować więcej niż wynosi pojemność baku?

Zdarzyło Ci się zatankować do baku więcej niż ma on pojemności? To wcale nie musi oznaczać, że dystrybutor na stacji benzynowej kłamie i ktoś próbuje nas naciągnąć. Teoretycznie i praktycznie możliwe jest zatankowanie więcej niż bak ma pojemności.

Jak przechowywać opony?

Większość kierowców ma do swojego auta dwa komplety opon – letnie i zimowe. Co zrobić z oponami, ewentualnie całymi kolami, których w danym sezonie nie używamy? W jaki sposób je właściwie przechowywać?

Jak dbać o automat w aucie?

Wciąż żywy pozostaje mit, że automatyczne skrzynie biegów bardzo często ulegają awariom. To NIEPRAWDA! Poprawnie obsługiwany, serwisowany i używany automat wystarczy na ponad 300 tysięcy kilometrów!

Czy warto naprawiać pęknięty zderzak, czy lepiej wymienić na nowy zamiennik?

Pęknięcia i zadrapania zderzaków to niestety codzienność, szczególnie w miastach, gdzie nie każdy uważa przy parkowaniu. Jeśli zderzak popęka zie zawsze konieczna jest wymiana całego elementu. Plastik można z powodzeniem kleić, co kilkukrotnie obniża koszty naprawy.

Kiedy można naprawić pękniętą szybę?

Zanim zdecydujemy się na kosztowną wymianę szyby na nową, warto sprawdzić, czy nie kwalifikuje się ona do naprawy. O tym czy szybę da się naprawić decyduje rodzaj uszkodzenia, jego umiejscowienie, a także typ stłuczonej szyby.

Czy opłaca się montować czujniki, kamery parkowania – co to daje? Czy systemy fabryczne są lepsze?

Systemy ułatwiające parkowanie to standard w większości nowych aut, ale takie wspomaganie mogą mieć też właściciele starszych samochodów. Czujniki i kamery parkowania to sprzęt łatwy w montażu i już nie tak drogo. Tylko czy taki wynalazek będzie użyteczny?

Prosty komputer diagnostyczny – czy to zadziała? Czy mogę sobie takiego kupić?

Najprostsze komputery, a właściwie testery diagnostyczne kosztują kilkaset złotych. To oznacza, ze może sobie na takie narzędzie pozwolić nawet domorosły mechanik. Tylko czy jest sens kupować taki prosty tester? Co można sprawdzić i naprawić za jego pomocą?

Jak naprawić ogrzewanie szyby?

Naprawa niesprawnego elektrycznego ogrzewania szyby – czy to przedniej, czy tylnej – bardzo rzadko wiąże z poważnymi kosztami. Tanio i trwale można naprawić pęknięte „nitki” na samej szybie, jak i problematyczne styki. Gorzej jeśli problem ukryty jest głęboko w elektronice...

Czy można stosować lampy przeciwmgielne jako światła do jazdy dziennej?

Coraz więcej kierowców popełnia ten błąd i włącza światła przeciwmgielne zamiast świateł mijania, traktując te pierwsze jako światła do jazdy dziennej. Tak nie można! Halogeny poważnie różnią się od świateł dziennych i nie ma co liczyć, że policja nie wie jak to sprawdzić!

Czy płaskie wycieraczki są lepsze? Jak kupić odpowiednią wycieraczkę?

Płaskie wycieraczki to jedna z nowinek, która bardzo dobrze przyjęła się na rynku. Są ładne, lekkie i nie mają widocznych elementów metalowych, które mogłyby rdzewieć, ale...Co one dają i jak dobrać płaskie piórka do starego auta?

Co daje system START-STOP, jak działa, czy to się opłaca?

System Start-and-Stop najprościej rzecz ujmując ma zatrzymywać silnik za każdym razem gdy auto nie jest w ruchu, czyli na postoju przed światłami albo w korkach. Oto, jak start-stop działa.

Dział Va Kodeksu drogowego- Działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego (art. 140 b-140 l)

Krajowa Rada na rzecz Bezpieczeństwa Drogowego jest organem pomocniczym Rady Ministrów w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Dział VI Kodeksu drogowego-Zmiany w przepisach obowiązujących oraz przepisy przejściowe i końcowe (art. 141-152)

Dział V Kodeksu drogowego-Kontrola ruchu drogowego (art. 129-140a)

Wszystkie uprawnienia Policji dotyczące kontroli ruchu drogowego opisane są w V dziale Kodeksu drogowego.

Dział IV Kodeksu drogowego-Kierujący (art. 87-128)

Zasady szkolenia i egzaminowania są kluczowym elementem nabywania wiedzy niezbędnej do prowadzenia pojazdów. W tym dziale znajdziemy listę wymagań jakie stawia się przed przyszłymi kierowcami, dotyczące wieku, stanu zdrowia, inaczej sprawności pod względem fizycznym i psychicznym.

Dział III Kodeksu drogowego-Pojazdy (art. 66-86)

W dziale dotyczącym pojazdów przedstawione są warunki techniczne dopuszczalności pojazdów do ruchu, oraz zasady ewidencjonowania pojazdów.

Bardziej zuchwały, bardziej dynamiczny: nowy VW Beetle

Garbus, Beetle, Vocho, Coccinelle, Fusa, Maggiolino - takie nazwy nosił na różnych kontynentach mały Volkswagen, wyprodukowany do dziś w ilości 21,5 miliona sztuk. Teraz Volkswagen dopisuje kolejny rozdział do historii jednego z najsłynniejszych samochodów świata. Nowy Garbus miał transkontynentalną premierę – samochód zaprezentowano równocześnie w Szanghaju, Berlinie i Nowym Jorku.

20-lecie Opla Frontery

20 lat temu w niemieckich salonach Opla pojawił się terenowy model Frontera. Przez cały okres jego sprzedaży w krajach Europy Zachodniej i Środkowej zarejestrowano ponad 320 000 egzemplarzy tego auta.

Chevrolet Volt przeszedł testy zderzeniowe

Chevrolet Volt, czyli samochód elektryczny o rozszerzonym zasięgu przeszedł właśnie testy zderzeniowe amerykańskiej organizacji IIHS. Jakie uzyskał wyniki?

Jak zachować się podczas kontroli policyjnej?

Policyjne kontrole na drodze nie należą do przyjemnych zdarzeń. Policja najczęściej zatrzymuje pojazdy z jakiegoś powodu, którym zwykle jest wykroczenie lub podejrzane zachowanie. Do rzadkości należą kontrole profilaktyczne, prowadzone przez policjantów dla wykrycia np, nietrzeźwych w okolicy przydrożnych pijalni alkoholu.

Jak omijać w różnych sytuacjach przeszkody nieruchome?

Tylko z pozoru omijanie przeszkód nieruchomych jest manewrem prostym i łatwym. W niektórych przypadkach może być on bardzo niebezpieczny.

Jak ocenić szerokość swojego pojazdu?

Każdy kierowca powinien poznać i umieć ocenić wymiary swojego pojazdu, a zwłaszcza jego długość i szerokość. Wiedza ta jest bardzo przydatna przede wszystkim podczas parkowania, ale także i w innych okolicznościach, jak choćby wjeżdżanie w wąskie bramy czy w luki pomiędzy pojazdami tarasującymi drogę.

Jak nie pogubić się w natłoku znaków drogowych?

Przy drogach i na drogach znajduje się wiele różnych znaków drogowych. W skrajnych przypadkach może być ich nawet kilkanaście na kilkusetmetrowym odcinku, wliczając w to zarówno znaki pionowe, jak i poziome, malowane na jezdni.

Jak rozmieszczać bagaż i inne przedmioty w samochodzie?

Właściwe załadowanie samochodu jest ważne z wielu powodów. Najważniejszym z nich jest bezpieczeństwo jazdy. Nie mniej istotne jest zapobieganie nadmiernemu zużyciu przeciążonych opon i elementów zawieszenia, zwłaszcza sprężystych.

Jak używać samochodu podczas upałów?

Wnętrze samochodu jest jednym z lepszych zasobników energii słonecznej. Auto pozostawione na słońcu nagrzewa się błyskawicznie, a temperatura wewnątrz może osiągnąć nawet kilkadziesiąt stopni Celsjusza.

Jak postępować z samochodem podczas upałów?

Wnętrze samochodu jest jednym z lepszych zasobników energii słonecznej. Auto pozostawione na słońcu nagrzewa się błyskawicznie, a temperatura wewnątrz może osiągnąć nawet kilkadziesiąt stopni Celsjusza.

Jak przeprowadzić własnoręcznie inspekcję stanu technicznego auta?

Nie istnieją samochody, które są całkowicie „bezobsługowe". Są czynności, które zwykle należy wykonać przed rozpoczęciem jazdy, bez możliwości powierzenia ich zawodowemu mechanikowi.

Jak się ratować w awaryjnych sytuacjach?

W ruchu drogowym istnieje wiele niebezpiecznych sytuacji. Trudno przewidzieć wszystkie. Niektóre z nich są typowe, dzięki czemu można się przygotować wcześniej do przedsięwzięcia odpowiednich kroków, aby się uratować z opresji.

Jak jechać w śnieżycy?

Jazda podczas śnieżycy jest tak niesłychanie trudna, że decydować się na nią mogą jedynie doświadczeni kierowcy i to w sytuacji, gdy nie jest możliwe oczekiwanie, aż opad się zakończy. Jest trudniejsza, niż podczas mgły.

Jak jechać w czasie ulewy?

Jazda podczas deszczu nie należy do łatwych. Ale o wiele trudniejsza jest jazda w trakcie ulewy, gdy widoczność spada do kilkudziesięciu metrów i wycieraczki nie nadążają z oczyszczaniem szyby z wody.

Jak jechać przy silnym wietrze?

Silne podmuchy wiatru przyczyniły się do wielu groźnych, często śmiertelnych wypadków. Boczny wiatr potrafi zepchnąć auto z drogi do rowu albo je przewrócić. Może także zmienić wbrew woli kierowcy tor jazdy jego pojazdu tak, że znajdzie się on na drodze innych samochodów, w tym nadjeżdżających z przeciwka.

Jakie przepisy obowiązują w Chile ?

W Chile – państwie Ameryki Łacińskiej, żąda się posiadania od kierowców międzynarodowego prawa jazdy. Zatłoczone i zakorkowane ulice Santiago stanowią przeciwwagę dla autostrad krajowych oraz głównej autostrady panamerykańskiej.

Jakie przepisy obowiązują w Argentynie?

Argentyna posiada dwa rodzaje dróg: krajowe oraz lokalne, a także płatne autostrady, łączące najważniejsze ośrodki kraju. Buenos Aires to piękne miasto z licznymi atrakcjami, od którego powinniśmy zacząć zwiedzanie Argentyny.

Test Fiat Punto Evo: hot-hatch rozcieńczony

Fiat Punto to znany i lubiany miejski pojazd. Ostatnia odsłona, pod nazwą Punto Evo, trafiła do sprzedaży w 2009 roku. Testujemy jego najmocniejszą, 135-konną wersję oznaczoną Energy.

Dział II Kodeksu drogowego-Ruch drogowy (art. 3-65)

Dział dotyczący ruchu drogowego zawiera reguły odnoszące się do ruchu pieszych, oraz ruchu pojazdów.

UPS dostarczy paczkę z Hong Kongu do Europy następnego dnia

Spółka UPS poinformowała o uruchomieniu bezpośrednich lotów z Hong Kongu do Europy, dzięki którym przesyłki paczkowe i frachtowe będą mogły być realizowane w trybie next day, czyli doręczenia następnego dnia z Hong Kongu do Europy. Oferowana przez UPS usługa jest najlepszą na rynku usługą pod względem liczby lokalizacji docelowych na terenie Europy.

REKLAMA