REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Palety do wynajęcia, czyli co warto wiedzieć o outsourcingu opakowań

Agnieszka Brzezińska
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Skuteczne zarządzanie opakowaniami może istotnie obniżyć koszty prowadzenia działalności. Czasami warto powierzyć to zadanie specjalistom. Na czym polega outsourcing palet, co warto wiedzieć zanim podejmiemy decyzje o wynajmie - o tym w artykule Agnieszki Brzezińskiej z Wincanton Polska.

Okres ostatnich kilku lat był czasem bardzo dużej ewolucji na rynku palet w Polsce. Nowelizacja ustawy Prawo własności przemysłowej, która miała miejsce w listopadzie 2007 roku, zapoczątkowała proces zmian w świadomości uczestników rynku w zakresie gospodarki paletami.

REKLAMA

Podmioty prowadzące wymianę palet dostrzegły, jak istotne jest właściwe zarządzanie opakowaniami zwrotnymi, a także jak dużym elementem kosztotwórczym może być nieumiejętna gospodarka paletami. Nieefektywna polityka zarządzania może prowadzić do znaczącego wzrostu kosztów, przeczącemu optymalizacji prowadzonej działalności gospodarczej. Dlatego tak istotne jest, aby posiadać odpowiednie kompetencje i wiedzę dotyczące gospodarki opakowaniami zwrotnymi.

Zarządzanie paletami oddaj w dobre ręce

Z tych właśnie powodów zrodziła się potrzeba outsourcingu procesu zarządzania paletami, na którą między innymi odpowiada operatorzy logistyczni wprowadzając do swojego portfela usług – wynajem palet.

W ramach tej usługi, Klienci otrzymują kompleksową obsługę palet, polegającą na przekazaniu operatorowi logistycznemu pełnej odpowiedzialności za obrót paletowy. Dzięki temu klienci mogą skupić się na swojej podstawowej działalności operacyjnej i osiągać lepsze wyniki biznesowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniana usługa dotyczy zarówno palet EURO, jak i innych palet, np. skrzyń, czy palet typu DHP, które są często wymagane przy dostawach do magazynów centralnych.

REKLAMA

Co istotne, pełna odpowiedzialność za uszkodzenia palety czy też zastrzeżenia odbiorcy dotyczące jakości palet spoczywa na operatorze logistycznym w trakcie trwania całego procesu usługi wynajmu. W ramach tej usługi, operator udostępnia klientowi palety niezbędne do bieżącej działalności, odpowiada za odbiór palet od odbiorców, selekcję palet będących w obrocie, jak również ich naprawę oraz dostawę do klienta.

Podstawowym zadaniem operatora logistycznego jest odebranie palet od odbiorcy i dostarczenie ich do klienta, czyli zadbanie o to, by palety zostały dostarczone do wyznaczonych miejsc w preferowanych przez klienta terminach. Operator logistyczny nadzoruje przepływy palet poprzez dokładne prowadzenie ewidencji wejść i wyjść, pozwalającą na bieżącą kontrolę sald palet z odbiorcami.

Zalety outsorcingu

Główną korzyścią dla klientów outsourcujących obrót paletami jest możliwość koncentracji na podstawowej działalności operacyjnej.

Korzystanie z usługi wynajmu palet oznacza eliminację kosztów m.in. zakupu nowych palet EURO, transportu palet, ich segregacji, naprawy oraz recyclingu.

W ramach serwisu, operator doradza także jak optymalizować koszty zarządzania paletami oraz w jaki sposób najkorzystniej kształtować politykę gospodarowania opakowaniami zwrotnymi. Sprawne i efektywne zarządzanie paletami nie byłoby możliwe bez wsparcia najnowszych technologii.

REKLAMA

W tym celu firmy logistyczne tworzą specjalne oprogramowania (np. typu Pallets Controlling System), czyli centralny moduł do zarządzania różnymi typami opakowań, który jest skorelowany z funkcjonującym u operatora systemem transportowym oraz magazynowym.

System ten zapewnia operatorowi logistycznemu i jego klientom pełną kontrolę przepływu opakowań, włączając w to bieżącą kontrolę poziomu sald ze wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw, jak również kontrolę dostępności palet w magazynie operatora logistycznego z podziałem na puste i pełne. 

Tak zaprojektowane funkcjonalności systemu PCS pozwalają na automatyzację rozliczeń z klientami i podwykonawcami, skuteczne zarządzanie paletami wewnątrz poszczególnych magazynów, jak również efektywną windykację palet z rynku.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA