REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Palety do wynajęcia, czyli co warto wiedzieć o outsourcingu opakowań

Agnieszka Brzezińska
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Skuteczne zarządzanie opakowaniami może istotnie obniżyć koszty prowadzenia działalności. Czasami warto powierzyć to zadanie specjalistom. Na czym polega outsourcing palet, co warto wiedzieć zanim podejmiemy decyzje o wynajmie - o tym w artykule Agnieszki Brzezińskiej z Wincanton Polska.

Okres ostatnich kilku lat był czasem bardzo dużej ewolucji na rynku palet w Polsce. Nowelizacja ustawy Prawo własności przemysłowej, która miała miejsce w listopadzie 2007 roku, zapoczątkowała proces zmian w świadomości uczestników rynku w zakresie gospodarki paletami.

REKLAMA

Podmioty prowadzące wymianę palet dostrzegły, jak istotne jest właściwe zarządzanie opakowaniami zwrotnymi, a także jak dużym elementem kosztotwórczym może być nieumiejętna gospodarka paletami. Nieefektywna polityka zarządzania może prowadzić do znaczącego wzrostu kosztów, przeczącemu optymalizacji prowadzonej działalności gospodarczej. Dlatego tak istotne jest, aby posiadać odpowiednie kompetencje i wiedzę dotyczące gospodarki opakowaniami zwrotnymi.

Zarządzanie paletami oddaj w dobre ręce

Z tych właśnie powodów zrodziła się potrzeba outsourcingu procesu zarządzania paletami, na którą między innymi odpowiada operatorzy logistyczni wprowadzając do swojego portfela usług – wynajem palet.

W ramach tej usługi, Klienci otrzymują kompleksową obsługę palet, polegającą na przekazaniu operatorowi logistycznemu pełnej odpowiedzialności za obrót paletowy. Dzięki temu klienci mogą skupić się na swojej podstawowej działalności operacyjnej i osiągać lepsze wyniki biznesowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniana usługa dotyczy zarówno palet EURO, jak i innych palet, np. skrzyń, czy palet typu DHP, które są często wymagane przy dostawach do magazynów centralnych.

REKLAMA

Co istotne, pełna odpowiedzialność za uszkodzenia palety czy też zastrzeżenia odbiorcy dotyczące jakości palet spoczywa na operatorze logistycznym w trakcie trwania całego procesu usługi wynajmu. W ramach tej usługi, operator udostępnia klientowi palety niezbędne do bieżącej działalności, odpowiada za odbiór palet od odbiorców, selekcję palet będących w obrocie, jak również ich naprawę oraz dostawę do klienta.

Podstawowym zadaniem operatora logistycznego jest odebranie palet od odbiorcy i dostarczenie ich do klienta, czyli zadbanie o to, by palety zostały dostarczone do wyznaczonych miejsc w preferowanych przez klienta terminach. Operator logistyczny nadzoruje przepływy palet poprzez dokładne prowadzenie ewidencji wejść i wyjść, pozwalającą na bieżącą kontrolę sald palet z odbiorcami.

Zalety outsorcingu

Główną korzyścią dla klientów outsourcujących obrót paletami jest możliwość koncentracji na podstawowej działalności operacyjnej.

Korzystanie z usługi wynajmu palet oznacza eliminację kosztów m.in. zakupu nowych palet EURO, transportu palet, ich segregacji, naprawy oraz recyclingu.

W ramach serwisu, operator doradza także jak optymalizować koszty zarządzania paletami oraz w jaki sposób najkorzystniej kształtować politykę gospodarowania opakowaniami zwrotnymi. Sprawne i efektywne zarządzanie paletami nie byłoby możliwe bez wsparcia najnowszych technologii.

REKLAMA

W tym celu firmy logistyczne tworzą specjalne oprogramowania (np. typu Pallets Controlling System), czyli centralny moduł do zarządzania różnymi typami opakowań, który jest skorelowany z funkcjonującym u operatora systemem transportowym oraz magazynowym.

System ten zapewnia operatorowi logistycznemu i jego klientom pełną kontrolę przepływu opakowań, włączając w to bieżącą kontrolę poziomu sald ze wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw, jak również kontrolę dostępności palet w magazynie operatora logistycznego z podziałem na puste i pełne. 

Tak zaprojektowane funkcjonalności systemu PCS pozwalają na automatyzację rozliczeń z klientami i podwykonawcami, skuteczne zarządzanie paletami wewnątrz poszczególnych magazynów, jak również efektywną windykację palet z rynku.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA