REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Palety do wynajęcia, czyli co warto wiedzieć o outsourcingu opakowań

Agnieszka Brzezińska
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Skuteczne zarządzanie opakowaniami może istotnie obniżyć koszty prowadzenia działalności. Czasami warto powierzyć to zadanie specjalistom. Na czym polega outsourcing palet, co warto wiedzieć zanim podejmiemy decyzje o wynajmie - o tym w artykule Agnieszki Brzezińskiej z Wincanton Polska.

Okres ostatnich kilku lat był czasem bardzo dużej ewolucji na rynku palet w Polsce. Nowelizacja ustawy Prawo własności przemysłowej, która miała miejsce w listopadzie 2007 roku, zapoczątkowała proces zmian w świadomości uczestników rynku w zakresie gospodarki paletami.

REKLAMA

Podmioty prowadzące wymianę palet dostrzegły, jak istotne jest właściwe zarządzanie opakowaniami zwrotnymi, a także jak dużym elementem kosztotwórczym może być nieumiejętna gospodarka paletami. Nieefektywna polityka zarządzania może prowadzić do znaczącego wzrostu kosztów, przeczącemu optymalizacji prowadzonej działalności gospodarczej. Dlatego tak istotne jest, aby posiadać odpowiednie kompetencje i wiedzę dotyczące gospodarki opakowaniami zwrotnymi.

Zarządzanie paletami oddaj w dobre ręce

Z tych właśnie powodów zrodziła się potrzeba outsourcingu procesu zarządzania paletami, na którą między innymi odpowiada operatorzy logistyczni wprowadzając do swojego portfela usług – wynajem palet.

W ramach tej usługi, Klienci otrzymują kompleksową obsługę palet, polegającą na przekazaniu operatorowi logistycznemu pełnej odpowiedzialności za obrót paletowy. Dzięki temu klienci mogą skupić się na swojej podstawowej działalności operacyjnej i osiągać lepsze wyniki biznesowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniana usługa dotyczy zarówno palet EURO, jak i innych palet, np. skrzyń, czy palet typu DHP, które są często wymagane przy dostawach do magazynów centralnych.

REKLAMA

Co istotne, pełna odpowiedzialność za uszkodzenia palety czy też zastrzeżenia odbiorcy dotyczące jakości palet spoczywa na operatorze logistycznym w trakcie trwania całego procesu usługi wynajmu. W ramach tej usługi, operator udostępnia klientowi palety niezbędne do bieżącej działalności, odpowiada za odbiór palet od odbiorców, selekcję palet będących w obrocie, jak również ich naprawę oraz dostawę do klienta.

Podstawowym zadaniem operatora logistycznego jest odebranie palet od odbiorcy i dostarczenie ich do klienta, czyli zadbanie o to, by palety zostały dostarczone do wyznaczonych miejsc w preferowanych przez klienta terminach. Operator logistyczny nadzoruje przepływy palet poprzez dokładne prowadzenie ewidencji wejść i wyjść, pozwalającą na bieżącą kontrolę sald palet z odbiorcami.

Zalety outsorcingu

Główną korzyścią dla klientów outsourcujących obrót paletami jest możliwość koncentracji na podstawowej działalności operacyjnej.

Korzystanie z usługi wynajmu palet oznacza eliminację kosztów m.in. zakupu nowych palet EURO, transportu palet, ich segregacji, naprawy oraz recyclingu.

W ramach serwisu, operator doradza także jak optymalizować koszty zarządzania paletami oraz w jaki sposób najkorzystniej kształtować politykę gospodarowania opakowaniami zwrotnymi. Sprawne i efektywne zarządzanie paletami nie byłoby możliwe bez wsparcia najnowszych technologii.

REKLAMA

W tym celu firmy logistyczne tworzą specjalne oprogramowania (np. typu Pallets Controlling System), czyli centralny moduł do zarządzania różnymi typami opakowań, który jest skorelowany z funkcjonującym u operatora systemem transportowym oraz magazynowym.

System ten zapewnia operatorowi logistycznemu i jego klientom pełną kontrolę przepływu opakowań, włączając w to bieżącą kontrolę poziomu sald ze wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw, jak również kontrolę dostępności palet w magazynie operatora logistycznego z podziałem na puste i pełne. 

Tak zaprojektowane funkcjonalności systemu PCS pozwalają na automatyzację rozliczeń z klientami i podwykonawcami, skuteczne zarządzanie paletami wewnątrz poszczególnych magazynów, jak również efektywną windykację palet z rynku.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

REKLAMA

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA