REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Toyota Corolla E10: przegląd układu hamulcowego

Robert Kuśpiel
Zobacz, jak samemu sprawdzić hamulce w Toyocie Corolli E10.
Zobacz, jak samemu sprawdzić hamulce w Toyocie Corolli E10.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawny układ hamulcowy niejednokrotnie decyduje o naszym bezpieczeństwie na drodze. Niedopuszczalne są jakiekolwiek usterki. W poradniku tym pokażemy, jak samemu sprawdzić hamulce w Toyocie Corolli E10.

Częstotliwość przeglądu układu hamulcowego w Toyocie Corolli E10 to co 25 000 km, ale nie rzadziej, niż co roku. Jednak nie należy poprzestawać tylko i wyłącznie na obsłudze okresowej. Wskazane jest sprawdzanie hamulców podczas każdego zdejmowania kół oraz gdy zauważymy niepokojące objawy. Mogą do nich należeć: wycieki płynu hamulcowego, ściąganie podczas hamowania, piszczenie hamulców lub nienaturalny skok pedału hamulca.

REKLAMA

Zobacz też: Toyota Corolla E10: kontrola pasków klinowych

REKLAMA

Klocki wyposażone są w specjalne czujniki zużycia, które wydają charakterystyczny dźwięk. Producent zaleca wówczas natychmiastową wymianę, jednak jeśli się dokładnie przyjrzymy, grubość wkładki ciernej nie wymaga wtedy jeszcze naszej szybkiej interwencji. Oczywiście nie należy jeździć do momentu aż blacha zacznie ocierać o blachę.

Przejdźmy do przeprowadzenia przeglądu. Luzujemy nakrętki kół i unosimy samochód do góry. Do takiej pracy można wykorzystać platformę warsztatową, kanał lub „kobyłki”. Najważniejsze, żeby nasza Corolla była odpowiednio zabezpieczona. Przeprowadzamy przegląd hamulców tarczowych i bębnowych. To, jaki system mamy w naszym aucie, zależy od jego konfiguracji.

Zaczynamy od przodu, tutaj zamontowane są tarcze. Minimalna grubość klocka to 1.6mm, jednak nie ma potrzeby wymontowania ich w celu uzyskania dokładnego pomiaru. Wystarczy ocenić zużycie „na oko”. Oczywiście nie bierzemy pod uwagę blachy, do której przyklejony lub przynitowany jest klocek. W przypadku tarczy o wiele łatwiej można dokonać pomiaru za pomocą suwmiarki. Jeżeli jest na niej rant, podkładamy odpowiednią monetę i jej grubość odejmujemy od uzyskanego pomiaru. Na koniec sprawdzamy, czy nie ma wycieków przy zacisku hamulcowym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Toyota Corolla E10: sprawdzenie przewodów elastycznych

REKLAMA

W celu sprawdzenia szczęk hamulcowych, konieczne jest zdjęcie bębna. Minimalna dopuszczalna grubość okładziny to 1.5 mm do metalowych szczęk lub łbów nitów. Sprawdzamy stan sprężyn ściągających szczęki. Oglądamy dokładnie całą powierzchnię bębna. Szukamy ewentualnych pęknięć lub nieprawidłowości powierzchni. W przypadku stwierdzenia konieczności wymiany danego elementu należy to niezwłocznie wykonać.

Zbyt duży rant na wewnętrznej powierzchni bębna powinien być usunięty za pomocą obróbki mechanicznej lub należy zamontować nowe wraz ze szczękami. Na koniec zakładamy koła i opuszczamy Corollę E10 na ziemię.

Zobacz też: Toyota Corolla E10: sprawdzenie układu chłodzenia

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA