REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Urugwaju?

Aby wypożyczyć samochód w Urugwaju nie jest konieczne posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, co jest na pewno dużym ułatwieniem formalnym. Przemierzając kolejne zakątki tego kraju zobaczymy, że największym problemem Urugwaju jest dominacja dróg jednokierunkowych, co jest dużym utrudnieniem dla kierowcy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Paragwaju?

Podróżowanie po Ameryce Południowej to atrakcja, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Jeśli jednak będziemy mieli taką okazję to na pewno przemierzanie paragwajskich „rutas” pozostanie głęboko w naszej pamięci – ze względu na malownicze krajobrazy i zmienne warunki drogowe.

Porsche Panamera z silnikiem Diesla

Koncern ze Stuttgartu oficjalnie potwierdził, że silnik Diesla zawita pod maskę limuzyny Panamera. Auto będzie bardziej wydajne i prawie tak szybkie jak wersja Hybrid, a przy tym pozostanie najtańszym modelem w ofercie.

Nowa Toyota Verso S prosto z Japonii od 57 300 złotych

Na 15 maja zaplanowano polską premierę nowej odsłony miejskiego minivana Toyoty – modelu Verso S. Zaprojektowana od podstaw konstrukcja będzie produkowana wyłącznie w Japonii.

REKLAMA

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Senegalu?

Aby podróżować po Senegalu należy przede wszystkim wyrobić międzynarodowe prawo jazdy. Podczas eksploracji tego kraju musimy posiadać zestaw niezbędnych dokumentów – w przeciwnym razie zostaniemy obdarowani wysokimi mandatami przez lokalne organy ścigania.

Przepisy drogowe w Luksemburgu

Podróż po krajach Beneluksu jest dużo bardziej zbliżona w kwestii prawa drogowego do polskiej specyfiki, w stosunku do sytuacji np. w krajach arabskich. Poznajmy szczegółowe regulacje dotyczące kodeksu drogowego i zwyczajów kierowców obowiązujących w Wielkim Księstwie Luksemburga.

Test Toyota Auris – przestronny i cichy


Auris znajduje się w ofercie producenta od ponad trzech lat, a w 2010 roku przeszedł facelifting. Czy zmiany wprowadzone w tym modelu wyszły Aurisowi na dobre?

Znamy już ceny nowego Picanto

Kia Motors Polska zaprezentowała cennik swojego najnowszego i najmniejszego modelu w ofercie - Picanto. W podstawowej wersji auto będzie kosztowało niecałe 30 tys. złotych.

REKLAMA

Best of test - Kwiecień 2011

Pod koniec każdego miesiąca podsumowujemy testowane w tym czasie przez naszą redakcję auta i wybieramy najlepsze naszym zdaniem auta w kategoriach Rozum i Serce. W tym miesiącu na podium stanęły Seat Altea XL i Fiat Punto Evo.

Nowy Jork - nowe taksówki

Japońska firma pokonała takich konkurentów jak turecki Karsan Otomotiv i amerykański Ford Motor, który do tej pory zaopatrywał miasto w większość taksówek. Na nowojorskich ulicach zagoszczą samochody zbudowane na bazie minivana NV200, wypierając tradycyjne Yellow Cabs, z których większość to Fordy Crown Victoria.

BCT realizuje strategię wzrostu przeładunków

Strategia biznesowa realizowana konsekwentnie przez spółkę Bałtycki Terminal Kontenerowy BCT przynosi oczekiwane rezultaty. Dynamiczny rozwój firmy, skrócenie czasu rozładunku statków oraz ok. 50 mln dol. planowane na inwestycje do 2015 roku to tylko niektóre sukcesy Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego BCT w ostatnim czasie.

Gefco: W 2010 roku obroty o 16 proc. wyższe

W 2010 roku Grupa Gefco odnotowała obroty w wysokości 3,351 mln euro, o 16 proc. wyższe niż w roku 2009. Zysk operacyjny wyniósł 198 mln euro, co stanowi 5,9 proc. tegorocznego obrotu.

Piotr Kohmann: Kontrola poziomu cen i dostępności leków dzięki współpracy z operatorem logistycznym

Współpraca firm farmaceutycznych z operatorem logistycznym daje producentom pełną kontrolę nad realizacją ich własnej polityki handlowej i zarządzaniem efektywną dystrybucją swoich produktów - uważa Piotr Kohmann, Dyrektor Generalny FIEGE Sp. z o.o.

Najważniejsze zmiany w przepisach regulujących przewóz towarów niebezpiecznych

Od 1 stycznia 2011 roku, na terytorium Unii Europejskiej, obowiązują nowe przepisy techniczne dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych (ADR 2011).

Kartą paliwową DKV rozliczysz e-MYTO na kredyt

Od 1 lipca klienci DKV będą mogli regulować opłaty drogowe na podstawie faktur wystawianych przez operatora karty paliwowej. Dzięki tej metodzie rozliczeń posiadacz samochodu nie będzie musiał z góry wykładać gotówki na pokrycie opłat – termin płatności wyniesie 21 dni.

Polak wygrał pierwszy wyścig pucharu Scirocco R 2011


Debiutant Mateusz Lisowski zwyciężył w inauguracyjnym wyścigu Pucharu Scirocco R na torze Hockenheim. Inny Polak biorący udział w tym cyklu Adam Gładysz przyjechał na metę jako ósmy.

Auto na gaz CNG: jak to działa, czy to się opłaca?

Gaz ziemny w samochodzie - czyli instalacja CNG - to tanie choć niepopularne w Polsce paliwo. Jakie są jego największe wady i zalety? Czy montowanie instalacji CNG jest opłacalne?

Koncepcyjny Peugeot 208

Debiutujący w 2012 roku nowy model spod znaku lwa doczekał się koncepcyjnej wizualizacji. Auto które wejdzie do seryjnej produkcji, ma być podobne od zaprezentowanego projektu.

Toyota wiceliderem rynku

Firma Toyota sprzedała w marcu 2 811 samochodów osobowych i z tym wynikiem uplasowała się na drugim miejscu, tuż za liderem rynku: Skodą.

Najnowszy ranking awaryjności ADAC – 2010

Ceniony na całym świecie niemiecki automobilklub ADAC przygotował najnowsze zestawienie awaryjności aut osobowych w wieku do 6 lat. Poniżej lista 3 najlepszych modeli w każdej klasie aut.

Dlaczego zimowe opony nie nadają się do jazdy latem?

Zimowe opony trzeba zastąpić letnimi wtedy, kiedy średnia dobowa temperatura przekracza 7 stopni. Dlaczego wymiana jest konieczna?

Nowe Porsche 911 GT3 RS: demon szybkości

Porsche wprowadza na rynek nową, ulepszona wersję znanego modelu 911 GT3 RS. Podrasowany model to propozycja dla najbardziej wymagających, a jednocześnie zwracających uwagę na wygląd samochodu, kierowców.

Jak powinna wyglądać jazda drogami gruntowymi w trudnych warunkach atmosferycznych?

Do trudnych warunków atmosferycznych, spotykanych na drogach zalicza się przede wszystkim mgły i śnieżyce, ulewy i gradobicie. Są one uciążliwe nawet podczas jazdy normalnymi drogami, za to na drogach terenowych, gruntowych i na bezdrożach mogą być skrajnie niebezpieczne.

Jak pokonywać długie i bardzo długie trasy?

Pokonywanie długich tras, czyli liczących od 300 do 1000 km i więcej w ciągu dnia nie musi być męczące i nużące. Trzeba jedynie dopasować harmonogram podróży do naturalnego rytmu organizmu kierowcy.

Jaką odległość należy zachować od poprzedzającego pojazdu?

Jaka odległość od poprzedzającego nas samochodu jest bezpieczna w razie jego nagłego zahamowania? Odległość bezpieczna to taka, która pozwala nam zareagować na nagłe zachowanie kierowcy w poprzedzającym nas aucie i jednocześnie nie jest zbyt duża żeby nie spowalniać ruchu.

Obowiązki najemcy samochodu – cz. 2.

Najmując samochód, najemca bierze na siebie również obowiązki, jakie wynikają z umowy zawartej wynajmujący. Musi m.in. używać samochodu sposób określony w umowie.

Obowiązki najemcy samochodu – cz. 1

Najmując samochód, najemca bierze na siebie również obowiązki, jakie wynikają z umowy zawartej wynajmujący. Musi m.in. używać samochodu sposób określony w umowie.

Po co nam umowa najmu samochodu?

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania, natomiast najemca zobowiązuje się w zamian płacić umówiony czynsz. Kiedy i komu opłąca się najmować flotę samochodową?

Obowiązki wynajmującego samochód

Zawarcie umowy najmu samochodu rodzi obowiązki tak po stronie najemcy, jak też wynajmującego. Głównym jest wydanie rzeczy w stanie przydatnym do omówionego użytku.

Skutki zaistnienia wad wynajętego samochodu

Obowiązek wydania i utrzymania najętego samochodu w stanie zdatnym do umówionego użytku jest podstawowym obowiązkiem wynajmującego. W przeciwnym razie najemca może żądać obniżenia czynszu albo nawet wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Gdy najemca nie płaci czynszu?

Opłata czynszu jest jednym z podstawowych obowiązków najemcy. Jakie uprawnienia przysługują wynajmującemu, gdy najemca zalega z czynszem za najem samochodu?

Kiedy przedawniają się roszczenia z umowy najmu?

Przedawnienie roszczeń ma ten skutek, że nie ma możliwości przymusowego dochodzenia spełnienia. Roszczenia dotyczące zapłaty czynszu, jako roszczenia okresowe przedawniają się po trzech latach.

Co zrobić, gdy najemca używa samochodu niezgodnie z umową?

Treść umowy najmu może określać sposób w jaki najemca powinien używać najętego samochodu. Co może zrobić wynajmujący, gdy najemca samochodu używa w sposób niewłaściwy.

Jak wynająć autokar?

W ramach umowy najmu możemy nająć autokar zarówno z załogą, jak również bez. Należy jednak zastanowić się jak skonstruować umowę.

Wypowiedzenie umowy najmu samochodu

Co do zasady rozwiązanie umowy najmu następuje po upływie odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach umowa może być rozwiązana natychmiast.

Co z podatkiem od środków transportowych po kradzieży pojazdu?

Dopóki skradziony pojazd nie zostanie wyrejestrowany, obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciążyć będzie na jego właścicielu.

Czy badania zdrowia kierowców i kandydatów na kierowców są opodatkowane VAT?

Zakład opieki wykonuje m.in. badania kierowców skierowanych przez policję lub decyzją starosty na podstawie ustawy prawo o ruchu drogowym. Ponadto wykonuje badania lekarskie i psychologiczne osób ubiegających się o prawo jazdy. Czy te usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Kiedy można uznać samochód wykupiony z leasingu za używany?

Wykupiony przez leasingobiorcę z leasingu operacyjnego samochód nie jest od razu towarem używanym w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i ustawy o PIT. Okres użytkowania tego samochodu w czasie trwania umowy leasingu operacyjnego nie wlicza się do okresu używania samochodu. Zatem dopiero po upływie 6 miesięcy od daty wykupu tego samochodu z leasingu będzie go można sprzedać bez VAT i bez PIT.

Jak rozliczyć w VAT wykup samochodu z leasingu operacyjnego?

Wykup przedmiotu leasingu (np. samochodu osobowego) jest odrębną czynnością – dostawą towaru – nie związaną z samą umową leasingu. Dlatego od tej czynności będzie przysługiwało wykupującemu samochód leasingobiorcy prawo do odliczenia 60% kwoty VAT należnego, nie więcej niż 6.000 zł – wynikającej z faktury zakupu tego pojazdu.

Jakie przepisy obowiązują w Kolumbii?

Kolumbia to kraj , w którym kierowcy jeżdżą tak, jakby nie słyszeli kiedykolwiek o przepisach drogowych. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, choć duża część z nich to drogi o niedobrej nawierzchni, po których należy poruszać się bardzo ostrożnie. Zapoznajmy się z najważniejszymi przepisami i regulacjami prawnymi Kolumbii.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Ekwadorze?

Ekwador to górzyste tereny Andów, które dają niestworzone możliwości dla off-roadowego szaleństwa. Dla wolących mniej ekstremalne przejażdżki zostaje wypożyczenie zwykłego samochodu, którym będziemy mogli się poruszać po tym kraju. Najwięcej wypożyczalni zlokalizowanych jest przy międzynarodowych lotniskach i hotelach.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Boliwii ?

Boliwia to kraj Ameryki Południowej, w którym znajduje się kilka najniebezpieczniejszych dróg na świecie. Jednak drogi główne i autostrady są przystosowane do szybkiej jazdy i poruszanie się po nich jest świetną receptą na zwiedzanie tej geograficznej perły.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Peru?

Peru to państwo, w którym dominują relikty kultur prekolumbijskich. Jednym z nich jest znane na całym świecie Machu Picchu. Podróżowanie po Peru nie musi być niebezpieczne, jeżeli zapoznamy się z warunkami drogowymi i przyswoimy podstawowe przepisy drogowe.

Jakie przepisy obowiązują w Wenezueli?

Jest to doskonały kraj do podróży samochodem, głównie za sprawą świetniej siatki dróg i autostrad. Wypożyczenie samochodu jest dosyć opłacalne, dlatego warto się zdecydować na taką formę zwiedzania tej części Południowej Ameryki.

Jaka stawka VAT od opłaty za przejazd autostradą?

Na mocy umowy z Ministerstwem Infrastruktury Spółka działając w charakterze zleceniobiorcy Skarbu Państwa będzie odpowiedzialna m.in. za pobór od użytkowników opłaty za przejazd autostradą, tj. opłaty za udostępnienie autostrady użytkownikom. Jaką stawką podatku od towarów i usług trzeba opodatkować te opłaty?

Jak wykorzystywać walory silnika i samochodu podczas jazdy w trudnym terenie?

Jazda po bezdrożach i drogach polnych jest najczęściej znakomitym sprawdzianem umiejętności kierowcy i możliwości kierowanego przezeń pojazdu.

Jak przejeżdżać przez płytkie potoki i rozlewiska?

Podczas jazdy w terenie, poza drogami utwardzonymi, zachodzi czasem konieczność przejechania przez płytkie rozlewiska, większe kałuże lub strumyki albo potoki, przepływające w poprzek drogi. Można to zrobić, stosując się do poniższych zasad.

Jak wyciągnąć samochód z błota, sypkiego piasku i podobnych miejsc?

Podczas jazdy poza drogami o nawierzchni utwardzonej może się zdarzyć niemal wszystko. Bardzo łatwo o zakopanie się w piasku lub w błocie, albo o zjechanie z drogi na niżej położone pola. Zazwyczaj kontynuowanie jazdy bez pomocy z zewnątrz jest niemożliwe.

Jak podjechać pod strome wzniesienia i z nich zjechać drogami nieutwardzonymi?

W jeździe terenowej pojazdami do tego niedostosowanymi należy kierować się daleko posuniętą ostrożnością i przezornością. Dotyczy to zwłaszcza miejsc trudnych do pokonania, takich jak strome zbocza.

Powrót legendy: Alfa Romeo Zagato TZ3 Stradale

Na rynek trafi niebawem pierwsza seria produkcyjna niesamowitej Alfy Romeo Zagato TZ3 Stradale.

REKLAMA