REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Kia Sorento – pierwsza liga koreańska

Jakub Tujaka
Kia Sorento pierwszej generacji pojawiła się w 2002 roku. Podwozie tego auta jest konstrukcyjnie zbliżone do podwozia Mercedesa ML. Fot. Newspress
Kia Sorento pierwszej generacji pojawiła się w 2002 roku. Podwozie tego auta jest konstrukcyjnie zbliżone do podwozia Mercedesa ML. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Kia Sorento to reprezentant marki w segmencie dużych SUVów. Czy przestronne wnętrze i niezłe właściwości terenowe czynią z Kii Sorento atrakcyjną ofertę na rynku pojazdów używanych?

Kia Sorento pierwszej generacji pojawiła się w 2002 roku. Podwozie pierwszego Sorento jest konstrukcyjnie zbliżone do podwozia Mercedesa ML, a to w połączeniu z nadwoziem opartym na ramie daje solidne auto rodzinno-rekreacyjne. 

REKLAMA

Nadwozie jest dostępne w dwóch wariantach; pięcio- i siedmioosobowej. Możliwość odliczania podatku VAT spowodowała, że większość aut oferowanych na rynku wtórnym to wersje z kratką, czyli pięcioosobowe. 

Auta z początków produkcji mogą mieć problem z korozją, która pojawia się na progach, nadkolach i tylnej klapie. Użytkownicy Kii Sorento skarżą się często na niską jakość powłoki lakierniczej.

Zobacz również: Opinie kierowców o Kii Sorento

REKLAMA

Kabina pasażerska Kii Sorento zapewnia odpowiednią ilość miejsca zarówno w przedniej jak i tylnej sekcji. Wysoka pozycja za kierownicą daje poczucie bezpieczeństwa i zapewnia dobrą widoczność. Materiały użyte do wykończenia wnętrza są trwałe i wykazują dobrą odporność na uszkodzenia i zarysowania. Jedynym wyjątkiem jest skóropodobne obszycie koła kierownicy, które dość szybko ulega zużyciu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W bogatszej wersji oznaczonej jako EX znajdziemy m.in. automatyczną klimatyzację, tempomat (w wersji z automatyczną skrzynię biegów), a niekiedy także nawigację satelitarną, skórzaną tapicerkę i elektryczną regulację przednich foteli. Właściciele zwracają również uwagę na zbyt słabo działające ogrzewanie i narzekają na brak nawiewów w tylnej części kabiny pasażerskiej. 

Oferta jednostek napędowych obejmuje silniki benzynowe i diesle. Benzyniaki V6 mają pojemność 2,4, 3,5 i 3,8 litra. Są to ciekawe oferty ze względu na niższą cenę zakupu, ale należy pogodzić się ze średnim zużyciem paliwa na poziomie 13 litrów (dla 3,5 i 3,8). Egzemplarze zasilane benzyną mogą skutecznie odstraszyć klientów wysokim spalaniem, ale dla osób, którym pewne niedogodności związane z użytkowaniem instalacji LPG nie przeszkadzają, polecamy Kię Sorento z fabryczną instalacją gazową.

Średnie zużycie LPG dla silników 3,5 i 3,8 kształtuje się na poziomie 16 litrów. 139 konny silnik 2,4 może wydawać się za słaby do sprawnego poruszania się tym autem. Silniki 3,5 i 3,8 osiągają odpowiednio 195 KM i 294 Nm i 266 KM i 314 Nm i są jednostkami wartymi uwagi.

Zobacz również: Opel Frontera A (1991-1998)

Diesel CDRi jest wyposażony w technologie Common Rail, wtrysk paliwa i łańcuch rozrządu. Aby zaoszczędzić na kosztowych naprawach przed zakupem należy sprawdzić stan turbiny. Jest ona słabym punktem jednostki napędowej. Diesel ten spala średnio około 11-12 litrów oleju napędowego na 100 kilometrów i zapewnia moc 140 KM i maksymalny moment obrotowy rzędu 314 Nm. Sorento z Dieslem pierwszą setkę osiąga w czasie 14,6 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 170 km/h. Właściwie serwisowany silnik nie sprawia większych problemów.

W większości przypadków moc jednostki napędowej jest przekazywana na cztery koła, jednak zdarzają się jednak wersje napędzane tylko na tył. 

Napęd na cztery koła i reduktor znacznie podnosi własności terenowe auta. Kia Sorento nie nadaje się do poruszania się w ciężkim terenie, ale pozwala na zjechanie z utwardzonych dróg bez ryzyka ugrzęźnięcia.

Ceny używanych Kii Sorento zaczynają się od około 30 tysięcy złotych. Warto poszukać auta z napędem na cztery koła i benzynowym silnikiem w wersji wyposażeniowej EX. Instalacja gazowa pozwoli obniżyć koszty eksploatacji. 

REKLAMA

Zwolennicy Diesla muszą liczyć się z wyższą o kilka tysięcy złotych ceną zakupu, głośną pracą jednostki napędowej i możliwością wystąpienia awarii turbiny. Przed zakupem warto zdiagnozować w serwisie wtryski i pompę, ponieważ ewentualna wymiana tych podzespołów jest związana z dużymi kosztami. 

Użytkując Sorento 4x4 należy pamiętać o regularnej wymiany oleju w układzie napędowym. Na rynku pojazdów używanych można znaleźć zadbane egzemplarze z pełną dokumentacją serwisową w cenie około 30 tysięcy złotych.

W większości przypadków moc jednostki napędowej jest przekazywana na cztery koła, jednak zdarzają się jednak wersje napędzane tylko na tył. Kia Sorento Fot. Newspress
Egzemplarze z początków produkcji mogą mieć problem z korozją, która pojawia się na progach, nadkolach i tylnej klapie. Kia Sorento Fot. Newspress
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym w centrum Warszawy. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA