REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Taniej za magazyn w Warszawie - raport C&W za I kw. 2011 r.

REKLAMA

REKLAMA

Wzrosły czynsze za powierzchnie magazynowe w Krakowie, Katowicach i Gdańsku. W Warszawie ceny nieco spadły- informuje Cushman & Wakefield w najnowszym raporcie podsumowującym I kw. 2011 r.

W Polsce firmy wykazują optymizm wynikający z silnego wzrostu gospodarczego, który w ubiegłym roku był najwyższy spośród państw Europy Środkowej. W 2011 r. trend wzrostowy może się utrzymać, co dla rynku magazynowo-przemysłowego oznacza wzrost aktywności.

REKLAMA

Niższe czynsze w Warszawie

W ostatnim kwartale czynsze za powierzchnie produkcyjne utrzymały się na stabilnym poziomie we wszystkich lokalizacjach z wyjątkiem Krakowa, gdzie nieznacznie sie obniżyły ze względu na mniejszy wolumen transakcji najmu. Natomiast sytuacja na rynku powierzchni logistycznych jest bardziej zróżnicowana. Czynsze w Krakowie, Katowicach i Gdańsku wzrosły, ale w Warszawie zmniejszyły się wskutek najwyższych wskaźników pustostanów w lokalizacjach wokół stolicy kraju.

Więcej nowych umów najmu

REKLAMA

O poprawie warunków rynkowych i większym optymizmie wśród firm świadczy to, że liczba nowych transakcji najmu jest większa niż liczba umów przedłużanych. Nowe umowy najmu to wynik głównie ekspansji niż obserwowanej w wielu innych krajach europejskich racjonalizacji zajmowanej powierzchni.

Obecnie w budowie znajduje sie stosunkowo duża ilość powierzchni, ale realizowane inwestycje są rozproszone po całym kraju i raczej nie zwiększa w istotny sposób zasobów żadnego pojedynczego miasta. Ze względu na dotychczasowe trudności z pozyskiwaniem finansowania na budowę obiektów magazynowych i przemysłowych w celach spekulacyjnych aktualnie realizowane inwestycje zostały niemal w całości zabezpieczone umowami typu pre-let.

Magazyny na sprzedaż

Tak jak w poprzednich kilku kwartałach, w pierwszym kwartale br. aktywa magazynowo-przemysłowe także nie cieszyły sie zbyt dużym zainteresowaniem. Najpopularniejszymi są głównie obiekty budowane w systemie BTS (built-to-suit) lub z umowami najmu zawartymi ze stabilnymi najemcami na długi okres.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieruchomościami magazynowo-przemysłowymi interesują sie raczej inwestorzy zagraniczni, którzy wykazywali w ostatnich kilku kwartałach największa aktywność na rynku. Istotną transakcją w pierwszym kwartale był zakup przez CA Immo dwóch obiektów logistycznych należących do Europolis AG.

W bieżącym roku na sprzedaż zostanie wystawiona stosunkowo duża liczba obiektów wysokiej jakości, co przyczyni się do podtrzymania aktywności na tym rynku inwestycyjnym.

Prognoza – stabilne czynsze

REKLAMA

Prognozy dla polskiej gospodarki na resztę roku 2011 są obecnie optymistyczne, dzięki czemu nadal będzie rosnąć popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowa. Jednak czynsze pozostaną na stosunkowo stabilnym poziomie ze względu na utrzymujące sie stopy pustostanów.

Dalsze wzrosty stawek czynszu są natomiast możliwe w miastach o niższych wskaźnikach pustostanów. Wolumen transakcji na rynku inwestycyjnym w 2011 r. będzie podobny do ubiegłorocznego, wskutek czego stopy kapitalizacji nie ulegną większym zmianom w ciągu roku.

źródło: Cushman & Wakefield

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA