REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cushman & Wakefield: Brakuje magazynów do wynajęcia

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszej połowie 2011 r. wzrosło zainteresowanie firm wynajmem magazynów. Wskaźnik niewynajętej powierzchni magazynowej w Europie Środkowej (Czechy, Węgry, Polska i Słowacja) wynosi obecnie średnio 11,8%, w niektórych lokalizacjach spadł on jednak poniżej 5%.

Poziom pustostanów w granicach 10-12% uważany jest za stabilny.

REKLAMA

- Na dobrze prosperującym rynku niedostateczna podaż motywuje deweloperów do szybkiego podejmowania nowych inwestycji. Jednak restrykcyjna polityka finansowa banków oraz ich ostrożne podejście do finansowania nowych inwestycji nadal negatywnie wpływa na rynek środkowoeuropejski. Naruszyło to równowagę rynkową – dla przykładu Słowacja i jej 2,5 procentowy wskaźnik powierzchni niewynajętej stanowi wyjątkową sytuację w Europie”, mówi Ferdinand Hlobil, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych Cushman & Wakefield na Europę Środkową.

W Czechach wskaźnik powierzchni niewynajętej spadł poniżej 10 proc.
Nie jest to dobry sygnał dla branży. W efekcie rosną stawki magazynowe i firmy, z powodu braku odpowiednich powierzchni rezygnują z działalności w danym regionie.

Więcej wynajętych powierzchni

W pierwszej połowie 2011 roku w Europie Środkowej wynajęto prawie 105 mln metrów kwadratowych magazynów. To więcej niż np. w ciągu całego 2005 roku. Wielkość umów jest porównywalna z całym 2006 i 2009 rokiem.

Jak twierdzą specjaliści z Cushman &Wakefield popyt generowały głównie firmy produkcyjne. Duże znaczenie miał sektor motoryzacyjny. Firmom coraz bardziej zależy na podnoszeniu efektywności logistycznej, dlatego szukają nowoczesnych magazynów spełniających ich konkretne wymagania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz więcej firm z Europy Zachodniej wynajmuje powierzchnie magazynowe w Europie Środkowej m.in. w Polsce.

Budujemy za mało magazynów

- Na Węgrzech i w Słowacji w tym roku nie zrealizowano żadnych inwestycji. Polska i Czechy odnotowały wzrost w stosunku do roku ubiegłego, ale liczby nadal pozostają na bardzo niskim poziomie. Deweloperzy niechętnie podejmują inwestycje spekulacyjne z powodu ograniczonego dostępu do finansowania. Decyzje o realizacji projektów uzależnione są od podpisania umów typu pre-let, mówi Ferdinand Hlobil.


Polska liderem rynku magazynów

Jak twierdzi Marek Skrzydlak, negocjator w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w polskim oddziale Cushman & Wakefield Polska pozostaje największym rynkiem magazynowym w Europie Środkowej.

W I połowie 2011 roku popyt w naszym kraju wyniósł 941.000 metrów kwadratowych, co stanowi aż 63% łącznego popytu w Europie Środkowej.

W tym okresie w Polsce oddano do użytku 136.000 metrów kwadratowych powierzchni, co zwiększyło zasoby kraju do 6,7 mln metrów kwadratowych (dla porównania zasoby powierzchni magazynowej Europy Środkowej to 14,4 mln mkw.).

źródło: Cushman & Wakefield

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA