REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy olej ma termin ważności? Jak długo można przechowywać otwarty olej bez utraty jego właściwości?

Max Trela
Czy olej ma swój termin ważności? Fot. Fotolia
Czy olej ma swój termin ważności? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oleje sprzedawane są zazwyczaj w pojemnikach jedno- i czterolitrowych. Te większe najczęściej wystarczają na wypełnienie miski olejowej, a nawet zostajemy z „dolewką”. Czy olej, który został w butelce można zastosować podczas kolejnego przeglądu i... jak długo będzie on jeszcze ważny? Czy olej ma swój termin ważności?

Kupić, ale ile?

Wymiana oleju należy się każdemu silnikowi mniej więcej co 10 - 30 tysięcy kilometrów. Tak duża rozpiętość przebiegu wynika z warunków eksploatacji, ale i budowy silnika oraz rodzaju zastosowanego w nim smarowidła. Czy interwał warto przeciągać? Bez wątpienia nie! Olej to jeden z najważniejszych „płynów”. Decyzja zatem zapadła - wymieniamy. I wtedy pojawia się problem!

REKLAMA

Jeśli odstawiamy nasze auto do autoryzowanego serwisu, mechanicy zazwyczaj wiedzą ile i jaki olej zastosować. Jeśli jednak korzystamy z usług sporo tańszych warsztatów poza siecią ASO będziemy zostawieni sami sobie. Sami musimy wybrać i kupić olej. Skąd zaczerpnąć informacji o pojemności miski?

Zobacz też: Czy warto kupić droższe świece irydowe?

REKLAMA

Najlepszym źródłem jest oczywiście instrukcja obsługi. Tam wyraźnie napisane jest ile oleju mieści się w pustej misce, ile możemy zalać w czasie jego wymiany i jak dużo się go zmieści w filtrze. Generalnie interesują nas te dwie ostatnie wartości (zsumowane) bowiem podczas wymiany oleju miska nigdy nie opróżnia się do sucha.W instrukcji jest też zwykle podane, ile oleju mieści się w całym silniku, a wtedy sprawa jest już zupełnie prosta.

Zazwyczaj czterocylindrowe silniki mają miskę o pojemności około 3,5 - 4 litrów, 6 cylindrowe nawet 6,5 litra. Podczas wymiany oleju mieści się w misce do 30% mniej niż deklarowane wartości na sucho.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Olej został i co teraz?

Przy wymianie oleju bardzo rzadko udaje się dokładnie opróżnić pojemnik z olejem. Zazwyczaj zawsze coś zostanie, a mechanik z gestem wrzuci bańkę z „dolewką” do bagażnika. Co zrobić z takim olejem? Jak długo może stać w rozhermetyzowanej bańce?

Zobacz też: Po co w silniku jest olej?

W przypadku opakowań otwartych, z których już zużyliśmy część objętości, czas przechowywania nie powinien być dłuższy niż czas życia oleju w silniku przy przeciętnym interwale wymiany, a więc około dwóch lat. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że po każdym otwarciu opakowania powinno się je potem szczelnie zamknąć, ograniczając w ten sposób dostęp wilgoci, powietrza i zanieczyszczeń zewnętrznych. Do tego olej nie powinien być przechowywany w bagażniku. Dużo lepsze miejsce to półka w garażu - pod warunkiem, ze w zimie jest on ogrzewany.

Termin ważności oleju z butelki i oleju z beczki - czy jest jakaś różnica?

Oleje w fabrycznych pojemnikach, tj. w szczelnych opakowaniach, można magazynować w suchych i chłodnych pomieszczeniach przez okres co najmniej pięciu lat. Tak mówią producenci i przez taki czas gwarantują oni jego niezmienne właściwości smarne.

Zobacz też: Co robić gdy zabraknie paliwa? Czy brak paliwa może uszkodzić samochód?

Co innego beczki. Te są bardzo korzystne w zakupie, bo (w przeliczeniu) litr oleju może być nawet o 30% tańszy niż w opakowaniu czterolitrowym, ale... blacha rdzewieje. Nawet jeśli olej izoluje ścianki beczki od powietrza, to zawsze zostaje niewielka przestrzeń między wiekiem a powierzchnią oleju, gdzie znajduje się powietrze, wywołując reakcje z metalem. Dlatego pamiętajmy - olej z beczki ma odpowiednio krótszy termin ważności. Zazwyczaj jest to około 36 miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy, został zatrzymany dzięki nastolatkom

Gdyby nie dwaj trzynastolatkowie, nie wiadomo, jak zakończyłaby się podróż autobusem dla pasażerów. Chłopcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie kierowcy i zadzwonili po pomoc. Wstępne badanie wykazało, że kierowca był pod wpływem amfetaminy. 

KGP: 74 740 interwencji, 333 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 74 740 interwencji. Podsumowanie nie zawiera danych z dwóch dni.

Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

REKLAMA

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

REKLAMA