REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy olej ma termin ważności? Jak długo można przechowywać otwarty olej bez utraty jego właściwości?

Max Trela
Czy olej ma swój termin ważności? Fot. Fotolia
Czy olej ma swój termin ważności? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oleje sprzedawane są zazwyczaj w pojemnikach jedno- i czterolitrowych. Te większe najczęściej wystarczają na wypełnienie miski olejowej, a nawet zostajemy z „dolewką”. Czy olej, który został w butelce można zastosować podczas kolejnego przeglądu i... jak długo będzie on jeszcze ważny? Czy olej ma swój termin ważności?

Kupić, ale ile?

Wymiana oleju należy się każdemu silnikowi mniej więcej co 10 - 30 tysięcy kilometrów. Tak duża rozpiętość przebiegu wynika z warunków eksploatacji, ale i budowy silnika oraz rodzaju zastosowanego w nim smarowidła. Czy interwał warto przeciągać? Bez wątpienia nie! Olej to jeden z najważniejszych „płynów”. Decyzja zatem zapadła - wymieniamy. I wtedy pojawia się problem!

REKLAMA

Jeśli odstawiamy nasze auto do autoryzowanego serwisu, mechanicy zazwyczaj wiedzą ile i jaki olej zastosować. Jeśli jednak korzystamy z usług sporo tańszych warsztatów poza siecią ASO będziemy zostawieni sami sobie. Sami musimy wybrać i kupić olej. Skąd zaczerpnąć informacji o pojemności miski?

Zobacz też: Czy warto kupić droższe świece irydowe?

REKLAMA

Najlepszym źródłem jest oczywiście instrukcja obsługi. Tam wyraźnie napisane jest ile oleju mieści się w pustej misce, ile możemy zalać w czasie jego wymiany i jak dużo się go zmieści w filtrze. Generalnie interesują nas te dwie ostatnie wartości (zsumowane) bowiem podczas wymiany oleju miska nigdy nie opróżnia się do sucha.W instrukcji jest też zwykle podane, ile oleju mieści się w całym silniku, a wtedy sprawa jest już zupełnie prosta.

Zazwyczaj czterocylindrowe silniki mają miskę o pojemności około 3,5 - 4 litrów, 6 cylindrowe nawet 6,5 litra. Podczas wymiany oleju mieści się w misce do 30% mniej niż deklarowane wartości na sucho.

Olej został i co teraz?

Przy wymianie oleju bardzo rzadko udaje się dokładnie opróżnić pojemnik z olejem. Zazwyczaj zawsze coś zostanie, a mechanik z gestem wrzuci bańkę z „dolewką” do bagażnika. Co zrobić z takim olejem? Jak długo może stać w rozhermetyzowanej bańce?

Zobacz też: Po co w silniku jest olej?

W przypadku opakowań otwartych, z których już zużyliśmy część objętości, czas przechowywania nie powinien być dłuższy niż czas życia oleju w silniku przy przeciętnym interwale wymiany, a więc około dwóch lat. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że po każdym otwarciu opakowania powinno się je potem szczelnie zamknąć, ograniczając w ten sposób dostęp wilgoci, powietrza i zanieczyszczeń zewnętrznych. Do tego olej nie powinien być przechowywany w bagażniku. Dużo lepsze miejsce to półka w garażu - pod warunkiem, ze w zimie jest on ogrzewany.

Termin ważności oleju z butelki i oleju z beczki - czy jest jakaś różnica?

Oleje w fabrycznych pojemnikach, tj. w szczelnych opakowaniach, można magazynować w suchych i chłodnych pomieszczeniach przez okres co najmniej pięciu lat. Tak mówią producenci i przez taki czas gwarantują oni jego niezmienne właściwości smarne.

Zobacz też: Co robić gdy zabraknie paliwa? Czy brak paliwa może uszkodzić samochód?

Co innego beczki. Te są bardzo korzystne w zakupie, bo (w przeliczeniu) litr oleju może być nawet o 30% tańszy niż w opakowaniu czterolitrowym, ale... blacha rdzewieje. Nawet jeśli olej izoluje ścianki beczki od powietrza, to zawsze zostaje niewielka przestrzeń między wiekiem a powierzchnią oleju, gdzie znajduje się powietrze, wywołując reakcje z metalem. Dlatego pamiętajmy - olej z beczki ma odpowiednio krótszy termin ważności. Zazwyczaj jest to około 36 miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA