Czy olej ma termin ważności? Jak długo można przechowywać otwarty olej bez utraty jego właściwości?
REKLAMA
REKLAMA
Kupić, ale ile?
Wymiana oleju należy się każdemu silnikowi mniej więcej co 10 - 30 tysięcy kilometrów. Tak duża rozpiętość przebiegu wynika z warunków eksploatacji, ale i budowy silnika oraz rodzaju zastosowanego w nim smarowidła. Czy interwał warto przeciągać? Bez wątpienia nie! Olej to jeden z najważniejszych „płynów”. Decyzja zatem zapadła - wymieniamy. I wtedy pojawia się problem!
REKLAMA
Jeśli odstawiamy nasze auto do autoryzowanego serwisu, mechanicy zazwyczaj wiedzą ile i jaki olej zastosować. Jeśli jednak korzystamy z usług sporo tańszych warsztatów poza siecią ASO będziemy zostawieni sami sobie. Sami musimy wybrać i kupić olej. Skąd zaczerpnąć informacji o pojemności miski?
Zobacz też: Czy warto kupić droższe świece irydowe?
REKLAMA
Najlepszym źródłem jest oczywiście instrukcja obsługi. Tam wyraźnie napisane jest ile oleju mieści się w pustej misce, ile możemy zalać w czasie jego wymiany i jak dużo się go zmieści w filtrze. Generalnie interesują nas te dwie ostatnie wartości (zsumowane) bowiem podczas wymiany oleju miska nigdy nie opróżnia się do sucha.W instrukcji jest też zwykle podane, ile oleju mieści się w całym silniku, a wtedy sprawa jest już zupełnie prosta.
Zazwyczaj czterocylindrowe silniki mają miskę o pojemności około 3,5 - 4 litrów, 6 cylindrowe nawet 6,5 litra. Podczas wymiany oleju mieści się w misce do 30% mniej niż deklarowane wartości na sucho.
Olej został i co teraz?
Przy wymianie oleju bardzo rzadko udaje się dokładnie opróżnić pojemnik z olejem. Zazwyczaj zawsze coś zostanie, a mechanik z gestem wrzuci bańkę z „dolewką” do bagażnika. Co zrobić z takim olejem? Jak długo może stać w rozhermetyzowanej bańce?
Zobacz też: Po co w silniku jest olej?
W przypadku opakowań otwartych, z których już zużyliśmy część objętości, czas przechowywania nie powinien być dłuższy niż czas życia oleju w silniku przy przeciętnym interwale wymiany, a więc około dwóch lat. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że po każdym otwarciu opakowania powinno się je potem szczelnie zamknąć, ograniczając w ten sposób dostęp wilgoci, powietrza i zanieczyszczeń zewnętrznych. Do tego olej nie powinien być przechowywany w bagażniku. Dużo lepsze miejsce to półka w garażu - pod warunkiem, ze w zimie jest on ogrzewany.
Termin ważności oleju z butelki i oleju z beczki - czy jest jakaś różnica?
Oleje w fabrycznych pojemnikach, tj. w szczelnych opakowaniach, można magazynować w suchych i chłodnych pomieszczeniach przez okres co najmniej pięciu lat. Tak mówią producenci i przez taki czas gwarantują oni jego niezmienne właściwości smarne.
Zobacz też: Co robić gdy zabraknie paliwa? Czy brak paliwa może uszkodzić samochód?
Co innego beczki. Te są bardzo korzystne w zakupie, bo (w przeliczeniu) litr oleju może być nawet o 30% tańszy niż w opakowaniu czterolitrowym, ale... blacha rdzewieje. Nawet jeśli olej izoluje ścianki beczki od powietrza, to zawsze zostaje niewielka przestrzeń między wiekiem a powierzchnią oleju, gdzie znajduje się powietrze, wywołując reakcje z metalem. Dlatego pamiętajmy - olej z beczki ma odpowiednio krótszy termin ważności. Zazwyczaj jest to około 36 miesięcy.
REKLAMA
REKLAMA