REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak tankować paliwo na stacjach samoobsługowych?

Jakubowski Ryszard
Jak tankować paliwo na stacjach bezobsługowych? Fot. Fotolia
Jak tankować paliwo na stacjach bezobsługowych? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bezobsługowe stacje paliw są dla jednych dobrodziejstwem, ponieważ mają najniższe ceny paliw, innych odstraszają koniecznością obsługi dystrybutorów i automatów, pobierających należność za zatankowane paliwo. Jak korzystać z samoobsługowych stacji benzynowych?

Samodzielne tankowanie paliwa połączone z automatycznym inkasowaniem pieniędzy nie jest skomplikowane i każdy może się tego nauczyć w ciągu kilku minut. Pierwszą czynnością jest ustawienie pojazdu w pobliżu wolnego dystrybutora. Należy zachować od niego pewną odległość aby było możliwe swobodne przechodzenie wokół samochodu. Dla własnej wygody warto tak ustawić samochód, aby otwór wlewu paliwa znalazł się po stronie dystrybutora.

REKLAMA

Zobacz też: Na jakie rodzaje paliw może jeździć samochód?

Jeżeli znajduje się on w okolicach tylnej tablicy rejestracyjnej, trzeba zatrzymać samochód tak, aby odległość od dystrybutora do niego była jak najmniejsza. Co prawda węże do nalewania paliwa są długie, ale wygodniej i szybciej jest tankować paliwo tuż przy dystrybutorze, bez konieczności rozwijania węża na pełną długość.

Zobacz też: Dlaczego auto zużywa więcej paliwa niż napisano w instrukcji? Producenci zaniżają dane?

REKLAMA

Kolejną czynnością jest zaprogramowanie dystrybutora. W praktyce jest to do złudzenia podobne do obsługi bankomatu przy płaceniu kartą płatniczą. Trochę inaczej wygląda płacenie gotówką. Trzeba wówczas wsunąć w specjalny otwór odpowiednie banknoty i po rozpoznaniu ich przez skanery dystrybutora rozpocząć tankowanie. Na ekranie są wyświetlane kolejne polecenia, więc nie trzeba od tej chwili o niczym pamiętać, z wyjątkiem numeru dystrybutora, z którego będzie pobierane paliwo. W przypadku pomyłki można zrobić drogi prezent kierowcy samochodu, tankującemu paliwo z sąsiedniego dystrybutora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Automat żąda podania górnego limitu opłaty za paliwo. Ma to na celu uchronienie kierowcy przed niechcianym zakupem. Ustalając maksymalną kwotę zakupu trzeba pamiętać, że do baku zostanie wlane tylko tyle litrów paliwa, ile wynika z podzielenia deklarowanej kwoty przez jego cenę, co może uniemożliwić zatankowanie „pod korek”. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, wówczas należy zadeklarować większą kwotę. Nie ma przy tym obawy o przelanie baku lub zapłacenie za niepobrane paliwo. Automat odetnie jego dopływ z chwilą gdy jego poziom w baku zetknie się z końcówką węża, tzw. pistoletem. Jednocześnie zostanie pobrana należność dokładnie odpowiadająca wartości zatankowanego paliwa.

Zobacz też: Czy warto tankować wysokooktanowe paliwo?

Nalewając paliwo należy zwrócić baczną uwagę na jego rodzaj. Każdy dystrybutor jest wyposażony w kilka węży, każdy do innego rodzaju paliwa. Na „pistoletach” są bardzo wyraźne symbole paliw, więc trudno o pomyłkę. Co prawda nalanie benzyny 95 zamiast 98 lub odwrotnie nie powinno zaszkodzić silnikowi, ale zastąpienie oleju napędowego benzyną lub benzyny olejem napędowym jest dla silnika zabójcze, dlatego dodatkowo węże do ON są oznaczane czarną barwą, pozostałe mają końcówki zielone. Końcówki pistoletów z olejem napędowym są też większe, od razu więc wyczujemy, jeśli próbujemy wlać olej napędowy do auta z silnikiem benzynowym. W drugą stronę niestety nie ma już tak różowo: pistolet z benzyną 95 lub 98 bez problemu włożymy do wlewu baku auta z silnikiem diesla.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA