REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Toyota Corolla E10: kontrola i wymiana pasków klinowych

Robert Kuśpiel
Kontrola pasków napędowych w Toyocie Corolli E10.
Kontrola pasków napędowych w Toyocie Corolli E10.

REKLAMA

REKLAMA

Regularna kontrola pasków klinowych (razem z ich wymianą) zmniejsza ryzyko niespodziewanej awarii. W poradniku tym pokażemy jak samemu przeprowadzić kontrolę/wymianę paska klinowego w Toyocie Corolli E10.

Przegląd pasków w Toyota Corolla należy przeprowadzać, co 24 tyś, lecz nie rzadziej niż 12 miesięcy. Cała operacja nie jest trudna i bez problemu sobie z nią poradzimy. Pasek alternatora, pompy wspomagania, sprężarki klimatyzacji znajdują się po prawej stronie silnika. Prawidłowa praca silnika zależy od dobrego naciągu paska alternatora. Ulega on dużym naprężeniom i z czasem traci swoje właściwości.

REKLAMA

Liczba pasków, które występują w aucie zależy od wersji wyposażenia. Jeden pasek przekazuje napęd z wału korbowego na pompę wody i alternator. W przypadku klimatyzacji i pompy wspomagania występuje jeden wspólny lub dwa oddzielne paski. Otwieramy maskę i przystępujemy do kontroli. Sprawdzamy czy nie ma widocznych pęknięć, przetarć na krawędziach paska i jego powierzchni.

Zobacz też: Jak uruchamiać silnik w czasie dużych upałów?

REKLAMA

Prawidłowy naciąg sprawdza się mierząc ugięcie w połowie odległości pomiędzy kołami pasowymi. Za pomocą kciuka naciskamy mocno w miejscu zamierzonego pomiaru i mierzymy ugięcie za pomocą linijki. W przypadku, kiedy odległość między kołami wynosi od 17,9 do 28cm to pasek powinien się ugiąć o 6,25mm. Jeżeli odległość jest z przedziału od 30,5 do 40,6 cm, pasek powinien ugiąć się o 1.3cm.

Przechodzimy do regulacji paska naciągu. Stosowane są dwie metody w zależności od konfiguracji auta. Jeśli chodzi o pasek alternatora, tutaj regulacja jest taka sama w każdym modelu. Odbywa się poprzez śruby mocujące i regulacyjno – blokujące. W przypadku pozostałych pasków możliwa jest regulacja za pomocą nakrętki blokującej i śrub regulacyjnych oraz przy pompie wspomagania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kompendium: jakie narzędzia i akcesoria są potrzebne do serwisowania auta?

W tym drugim przypadku należy poluzować śrubę regulacyjną, która zabezpiecza pompę i obrócić ją (od silnika w celu naciągnięcia i do silnika w celu poluzowania. Powtarzamy tą operację do momentu aż stwierdzimy, że naciąg jest odpowiedni. Na koniec dokręcamy śrubę. Przy wymianie pasków postępujemy podobnie. Luzujemy go i zsuwamy z koła. Należy pamiętać, że najlepiej wymieniać paski parami.

Po montażu sprawdzamy dokładnie poprawność zamontowania. Nie jest dopuszczalne, żeby ocierał o coś podczas pracy. Kiedy mamy pewność, że przeprowadziliśmy poprawnie montaż, przechodzimy do ustawienia odpowiedniego naciągu. Robimy to sposobem, który został zaprezentowany w tym artykule. Koszt pasków nie powinien przekroczyć 100zł. Wszystko zależy od tego, na jaką firmę się zdecydujemy.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA