REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy zostawienie auta na słońcu może być szkodliwe?

W widmie światła słonecznego znajdują się, oprócz światła widzialnego, także podczerwień i ultrafiolet. Te dwa rodzaje światła mają bardzo negatywny wpływ zarówno na ludzi jak i na wiele elementów samochodu i jego wyposażenia. Dlatego właśnie zostawienie auta na słońcu może być dla niego szkodliwe.

Jak samodzielnie sprawdzać hamulce?

Hamulce to najważniejszy element samochodu, decydujący o bezpieczeństwie jazdy. Należy od czasu do czasu samodzielnie sprawdzać stan hamulców. Oto jak to zrobić.

Jak uruchamiać silnik w czasie dużych upałów?

Bardzo duże upały mogą, podobnie jak silne mrozy, utrudnić rozruch silnika samochodowego. Dotyczy to zwłaszcza starszych modeli silników, zasilanych gaźnikowo, ale czasem może się zdarzyć także w przypadku silników z zapłonem samoczynnym.

Oferty wstępne na PKP Cargo złożyło ponad 10 podmiotów

Memoranda informacyjne PKP Cargo pobrało ponad 50 podmiotów, a oferty wstępne złożyło ponad 10 potencjalnych inwestorów - poinformował dziennikarzy prezes PKP Cargo Wojciech Balczun. Rząd planuje, że przewoźnik może być sprywatyzowany jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Książę Monaco pojedzie do ślubu specjalnym Lexusem


Oficjalnym samochodem podczas ślubu Księcia Monaco Alberta II będzie specjalna wersja Lexusa LS 600h L. Zbudowana na zamówienie wersja auta umożliwi mieszkańcom Księstwa obserwowanie pary i składanie im życzeń podczas przejazdu orszaku.

Mercedes wyprodukował 400 000 egzemplarzy Klasy S


W fabryce Mercedes-Benz w Sindelfingen pracownicy uczcili fakt, że z taśmy produkcyjnej zjechała Klasa S nr 400 000 (licząc od początku produkcji modelu, czyli od 1995 roku). Jubileuszowy egzemplarz Mercedesa S 400 Hybrid w kolorze srebrny metallic trafi do klienta z Freiburga.

Fatalny stan polskich dróg. NIK ujawnia wyniki kontroli

W Polsce śmiertelnych ofiar wypadków drogowych jest dwa razy więcej niż w UE. Powodem jest tragiczny stan techniczny dróg, zła organizacja ruchu, niedouczeni kierowcy i zły stan pojazdów. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport nt. stanu polskiej sieci drogowej. Wnioski są jednoznaczne: zarządcy dróg zaniedbują swoje obowiązki.

Grupa GEFCO finalizuje przejęcie 70 proc. udziałów Gruppo Mercurio

Po dystrybucji memorandum o porozumieniu z dnia 5 kwietnia oraz zatwierdzeniu operacji przez organy ochrony konkurencji w dniu 9 maja 2011 r., grupa GEFCO sfinalizowała zakup 70 proc. udziałów w Gruppo Mercurio, wiodącego gracza w dziedzinie dystrybucji i transportu pojazdów we Włoszech i na całym świecie.

REKLAMA

Czy warto kupić opony w internecie? Jakie pułapki na nas czyhają?

Gdzie znaleźć najtańsze opony? Najczęściej okaże się, że najlepsze oferty znajdziemy w sklepach internetowych. Powstaje jednak problem – kupujemy poniekąd „kota w worku”. Płacimy nie widząc opon na oczy... Czy warto podjąć takie ryzyko?

Topline Edition: limitowana seria Suzuki SX4


Specjalnie dla klientów, którzy szukają auta na wakacyjne podróże firma Suzuki Motor Poland przygotowała limitowaną serię modelu SX4 pod nazwą Topline Edition. Auto wjedzie do salonów sprzedaży w czerwcu 2011 roku.

Ryszard Warzocha nowym Regionalnym Dyrektorem Sprzedaży i Marketingu FIEGE na Europę Wschodnią

Do grupy FIEGE dołączył Ryszard Warzocha, menadżer z wieloletnim doświadczeniem w branży TSL. To istotne wzmocnienie handlowych struktur Fiege w tej części Europy.

ProLogis Park Szczecin: 6 300 metrów kwadratowych dla firmy ASIA

ProLogis globalny dostawca obiektów dystrybucyjnych, poinformował o wynajęciu 6 300 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej w ProLogis Park Szczecin firmie ASIA Sp. z o.o. W transakcji pośredniczyła agencja Jartom.

Czy Chińczycy uratują Saaba?


Niedawno motoryzacyjny świat obiegła informacja, że chiński producent samochodów Hawtai ocali markę Saab i sytuacja szwedzkiego producenta ulegnie poprawie. Jednak gdy rozmowy upadły holenderski Spyker (właściciel marki Saab) musiał znaleźć inne źródło finansowej pomocy - Pangdę.

Dlaczego opony piszczą?

Pisk opon bawi głównie początkujących kierowców, którzy nie są jeszcze świadomi, że przyjdzie im zapłacić za fantazję. Z wiekiem i zdobytym doświadczeniem zaczyna się oszczędzać... również opony. Warto jednak pamiętać, że pisk opon nie zawsze wynika z nierozsądnego posługiwania się pedałem gazu.

Czy warto zamontować czujniki ciśnienia powietrza w kolach? Ile to kosztuje?

Większość nowych aut już klasy średniej wyższej ma w wyposażeniu seryjnym system monitorujący ciśnienie powietrza w oponach. Takie systemy nie tyle mierzą ciśnienie, co ostrzegają gdy jest ono zbyt niskie, minimalizując ryzyko jazdy na „kapciu”. Czy taki system można zamontować w starszym aucie? Ile to kosztuje i czy opłaca się w niego inwestować?

To auto spala 2,2 litra oleju napędowego na 100 km!


Specjalista od jazdy ekonomicznej przejechał autem Skoda Fabia GreenLine trasę liczącą ponad 2 000 kilometrów bez tankowania. Średnie zużycie paliwa wyniosło 2,2 litra na 100 kilometrów.

Najbardziej niezawodne SUVy według... Francuzów

Francuskie raporty awaryjności niezbyt często trafiają do naszego kraju. Ciekawostką jest zatem opracowanie francuskich dziennikarzy dotyczące najbardziej niezawodnych SUVów.

Jakie auta najczęściej kupują Niemcy?


Niemiecki urząd rejestracyjny KBA przedstawił listę najpopularniejszych modeli samochodów w poszczególnych segmentach. Łączna sprzedaż samochodów w kwietniu 2011 roku wyniosła 266 251 egzemplarzy.

Kompendium: jakie narzędzia i akcesoria są potrzebne do serwisowania auta?

Każdy kierowca ma na pewno jakąś małą skrzynkę z narzędziami. Zazwyczaj jest to zbyt mało, żeby przeprowadzić większą naprawę w naszym aucie. Oto, co każdy domorosły mechanik powinien mieć, jeśli chodzi o garażowe narzędzia i akcesoria.

Jak powinna wyglądać internetowa oferta sprzedaży auta?

Jeśli planujesz w niedługim czasie sprzedać swoje auto w internecie, powinieneś zastanowić się, jak promować swoją ofertę. Obecnie na rynku motoryzacyjnym panuje ożywienie, jednak warto wiedzieć jak najlepiej je wykorzystać. Oto, jak powinna być skonstruowana internetowa oferta sprzedaży auta.

Nowe BMW X1 xDrive28i

Nowe BMW X1 xDrive28i to pierwszy w ofercie marki model z czterocylindrowym silnikiem benzynowym i technologią BMW TwinPower Turbo. Nowe rozwiązania gwarantują wysokie osiągi i auto reklamowane jest jako oryginalny i niepowtarzalny produkt w segmencie kompaktowych samochodów klasy premium.

4motion

4motion to napęd na obie osie stosowany w samochodach osobowych marki Volkswagen.

DSG

DSG to dwusprzęłgowa przekładnia biegów, która pierwszy raz została zastosowana w Volkswagenie Golfie R32 w 2003 roku.

TSI

TSI to oznaczenie najnowszej generacji silników montowanych w samochodach grupy Volkswagen-Audi

Czy oleje silnikowe i przekładniowe można mieszać?

Od bardzo wielu lat panuje pogląd, iż mieszanie olejów samochodowych, pochodzących od różnych producentów, może mieć negatywne skutki dla najistotniejszych mechanizmów pojazdu, takich jak silnik czy skrzynia biegów. Czy można je mieszać?

Jak zalegalizować użytkowanie paliw alternatywnych?

Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym każde bez wyjątku paliwo, używane do zasilania silników pojazdów mechanicznych, musi być opodatkowane. Paliwa, nabywane w legalnie działających stacjach paliw są opodatkowane podatkiem akcyzowym.

Jak praca silnika w warunkach nieustalonych wpływa na jego trwałość?

Silniki spalinowe są maszynami cieplnymi, czyli takimi, w których ciepło jest zamieniane w pracę. Z tego powodu powinny pracować w ściśle określonej temperaturze, zbliżonej do 85 stopni Celsjusza w przypadku chłodzenia wodnego i mniej więcej 15 do 20 stopni wyższej w przypadku silnika chłodzonego powietrzem.

Jakie są zalety i wady paliw alternatywnych?

W przypadku napędu pojazdów, pod pojęciem paliw alternatywnego rozumiemy wszystkie substancje ciekłe lub gazowe, zastępujące tradycyjne produkty ropopochodne, takie jak benzyny i oleje napędowe.

Na jakie rodzaje paliw może jeździć samochód?

Od czasu, gdy ceny ropy naftowej zaczęły lawinowo rosnąć, użytkownicy samochodów a także domorośli wynalazcy oraz poważne laboratoria naukowo-badawcze głowią się, jak obniżyć koszty eksploatacji pojazdów. Jednym z prostszych rozwiązań stało się przejście z paliw płynnych na gazowe.

Jak stosować zasadę ograniczonego zaufania w praktyce?

Na kursach dla kierowców czasem można usłyszeć o tzw. zasadzie ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników dróg. Wynika z niej prawda, bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze: „Ufaj innym tylko w nielicznych przypadkach”.

Jak korzystać ze świateł dodatkowych pojazdu (długich, przeciwmgłowych itp.)

Wielu kierowców montuje w swoich pojazdach dodatkowe światła, nie przewidziane przez ich konstruktorów i producentów auta. Teoretycznie światła te mają za zadanie poprawę bezpieczeństwa na drodze. Często w praktyce znacznie je ograniczają.

Bluemotion

BlueMotion jest nazwą handlową stosowaną w odniesieniu do niektórych modeli samochodów z koncernu Volkswagena, gdzie podkreślane jest mniejsze zużycie paliwa.

Kierunkowskazy: jak ich bezpiecznie używać?

Wielu polskich kierowców nie wie, jak używać kierunkowskazów. W efekcie popełnia błędy zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Jak wybrać odpowiednią porę dnia do jazdy w długiej trasie?

Wybór właściwej pory do rozpoczęcia podróży jest jednym z najważniejszych zadań, stojących przed kierowcą. Powinien on wziąć przy tym pod uwagę wiele różnych ważnych czynników. Jednym z najważniejszych są jego predyspozycje i umiejętności, poparte doświadczeniem.

Jak jechać, aby uniknąć wyczerpania fizycznego i psychicznego?

Jazda samochodem jest zajęciem stresogennym. Stres jest jedną z przyczyn zmęczenia i zdenerwowania, a te w prostej linii prowadzą do popełniania błędów i podejmowania niewłaściwych decyzji. Niektóre z nich mogą mieć tragiczne skutki.

Jak wybierać miejsca na postój poza drogami z nawierzchnią utwardzoną?

Wbrew pozorom wybór miejsca na postój samochodu poza utartymi drogami i zagospodarowanymi miejscami nie jest sprawą prostą. Składa się na to wiele różnych aspektów i czynników.

Jak wyprzedzać i omijać przeszkody na drogach gruntowych?

Drogi gruntowe, o nieutwardzonej nawierzchni, nie są torem wyścigów samochodowych. Dlatego wyprzedzanie na nich powinno należeć do najrzadziej wykonywanych manewrów.

Jak podjeżdżać z przyczepą drogami nieutwardzonymi pod bardzo strome wzniesienia i jak z nich zjeżdżać?

Jazda z ciężką przyczepą po stromych zboczach drogami gruntowymi lub bezdrożami jest bardzo trudna i ryzykowna. Toteż należy jej unikać, jeżeli jest to tylko możliwe.

Jak jechać z przyczepą drogami nieutwardzonymi?

Jazda z przyczepą, zwłaszcza gdy jest ona ciężka lub duża, np. campingowa, wymaga od kierowcy trochę umiejętności o doświadczenia. Oto, na co należy zwracać uwagę ciągnąć przyczepę po drogach nieutwardzonych.

Co się stanie, gdy wjedziesz w teren "płaszczakiem"?

"Płaszczak" - tak zwykłe auta z niskim zawieszeniem określają offroadowcy. Jest ku temu powód: wjechanie takim autem w teren może skończyć się uszkodzeniami. Dlatego zjeżdżanie z dróg o nawierzchni twardej lub utwardzonej należy traktować jako ostateczność.

Co zrobić przy samochodzie po zakończeniu jazdy w terenie?

Po wyjechaniu na drogę utwardzoną należy wykonać przynajmniej pobieżny test sprawności pojazdu oraz usunąć niektóre typowe i łatwe do usunięcia niedomagania i usterki.

Lane Assist

Lane Assist to system bezpieczeństwa, zapobiegający niekontrolowanemu zjeżdżaniu ze swojego pasa.

Kompaktowy sedan z Korei: Hyundai Elantra


Na targach motoryzacyjnych w Barcelonie Hyundai zaprezentował piątą generację modelu Elantra. Najnowsza generacja kompaktowego Hyundaia na ryku będzie konkurować m.in. z autami takimi jak Volkswagen Jetta, Chevrolet Cruze i Mazda3 sedan.

Skoda Yeti: konstrukcja wszechstronna

Skoda zrobiła swój pierwszy krok w świecie SUVów i off-roadu. Model Yeti oparty na Octavii 4x4 jest tak naprawdę nieco wyżej zawieszonym kompaktem wystylizowanym na dzielny terenowy pojazd.

IPS

IPS - inteligentny system bezpieczeństwa Forda.

Czy trzeba specjalnie dbać o opony? Czy to przedłuży ich "życie"?

Dzięki prostym i tanim zabiegom możemy przedłużyć okres eksploatacji opon samochodowych. Właściwe użytkowanie, serwis i konserwacja mogą przynieść konkretne oszczędności.

Opony całoroczne – czy sprawdzą się zarówno w zimie jak i latem?

Stare przysłowie mówi, że gdy coś jest do wszystkiego to... nie sprawdza się do końca w żadnych warunkach. Czy tak samo jest z uniwersalnymi oponami całorocznymi? Czy jedne opony poradzą sobie w skrajnie różnych warunkach, w lecie jak i zimą?

Jak dobrać oponę na koło zapasowe? Czy trzeba ją wymieniać?

Wielu kierowców zapomina, że samochód ma nie cztery, a pięć kół. Piąte leży w bagażniku lub wisi na tylnej klapie, ewentualnie pod podłogą. Oponę w zapasie - bo o nim mowa – również trzeba zmieniać! Jak często i jakie ogumienie najlepiej nadaje się na koło zapasowe?

Opona samouszczelniająca się – czy to działa?

Jednym z ciekawszych wynalazków ostatnich lat są opony reklamowane jako „nie do przebicia”. Ich konstrukcja powoduje, że z opony nie będzie schodzić powietrze nawet jeśli w oponie utkwi „ciało obce” o średnicy 1,6 milimetra – tak przynajmniej jest w teorii. A jak wygląda to w praktyce, czy są opony, których nie można przebić?

Czy są opony bez limitu prędkości? Jakie opony stosuje się w najszybszych autach świata?

Opony do najszybszych aut na świecie potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych za komplet. Takie gumy wymagają bezwzględnej kontroli po przejechaniu każdych 500 kilometrów i zużywają się po pokonaniu dystansu kilkunastu tysięcy kilometrów. W zamian za te wszystkie niedogodności oferują jedno – brak limitu prędkości. Ile auto wyciśnie tyle wytrzymają!

REKLAMA