REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja auta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak działa bezstopniowa skrzynia biegów?

Bezstopniowe skrzynie biegów zazwyczaj kojarzą się ze skuterami, w których to rozwiązanie jest bardzo popularne. Nie oznacza to jednak, że ten typ skrzyni biegów występuje tylko w jednośladach, bowiem coraz większa liczba aut posiada właśnie ten typ przekładni. Jak działa bezstopniowa skrzynia biegów?

UOKIK: wyniki kontroli jakości paliw w 2017 roku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował raport z badań nad jakością paliw, które prowadził na terenie całego kraju w ubiegłym roku. Zakwestionowano 2,3 proc. pobranych próbek. Sprawdźcie, na jakie stacje paliw lepiej uważać.

Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie?

Zbliża się wiosna, a to oznacza, że już niebawem tysiące kierowców uda się do punktów wulkanizacyjnych w celu zmiany opon w samochodach. Podpowiadamy kiedy zmienić opony z zimowych na letnie.

Rdza w aucie - co zrobić i jak ją usunąć?

W Polsce wciąż drogi posypywane są solą, która działa destrukcyjnie na podwozie i nadwozie naszego samochodu - w wyniku reakcji chemicznych na metalowych częściach pojawia się korozja, a w jej efekcie rdza. Podpowiadamy, co zrobić i jak usunąć rdzę w aucie.

REKLAMA

Zamarznięty płyn do spryskiwaczy. Co robić?

Niskie temperatury sięgające nawet -25° C sprawiają, że nawet niektóre zimowe płyny do spryskiwaczy mogą zamarznąć. Co zrobić, gdy w zbiorniczku mamy zamarznięty płyn do spryskiwaczy?

Audi A4 – zestawienie żarówek w różnych generacjach modelu

Audi A4 to jeden z najbardziej pożądanych modeli na rynku. Auto jest trwałe i wygodne, dlatego nie dziwi tak duża liczba egzemplarzy na rynku. Niektórzy kierowcy sami lubią naprawiać swoje auta, dlatego warto wiedzieć jakie typy żarówek występują w danym samochodzie. Oto zestawienie żarówek w różnych generacjach Audi A4.

Jak uruchomić auto za pomocą kabli rozruchowych?

Ostatnie mrozy sprawiły, że niektóre samochody z wysłużonymi akumulatorami mogły nie odpalić. W takiej sytuacji można „pożyczyć” prąd od innego pojazdu. Jak uruchomić auto za pomocą kabli rozruchowych?

Piszczące hamulce - dlaczego piszczą i jak pozbyć się denerwujących dźwięków?

Niepojące piski i odgłosy dobiegające z okolic hamulców mogą doprowadzić kierowcę do szału. Na szczęście większość dźwięków powstających na skutek działania układu hamulcowego nie oznacza poważnej awarii. Niestety, skutecznie obniża komfort jazdy. Jak pozbyć się piszczących hamulców?

REKLAMA

Co trzeba zrobić i jakie części należy wymienić po zakupie używanego samochodu?

Zakup używanego auta wiąże się nie tylko z ewentualnym przerejestrowaniem pojazdu, ale także z wymianą poszczególnych części, które powinny być zastąpione nowymi odpowiednikami. Co trzeba zrobić i jakie części należy wymienić po zakupie używanego samochodu?

Tanie w zakupie, ale drogie w utrzymaniu - na te auta warto uważać

Przy zakupie auta trzeba pamiętać, że niska cena pojazdu to jedno, a koszty utrzymania go w dobrej kondycji to drugie. Czasami wystarczy jedna awaria, aby naprawa przekroczyła wartość całego samochodu. Oto lista kilku aut tanich w zakupie, ale drogich w utrzymaniu.

Jak dbać o filtr cząstek stałych?

Filtr cząstek stałych staje się powoli standardem w pojazdach. Montuje się go nie tylko w autach z silnikami wysokoprężnymi, ale także od 2017 roku w niektórych samochodach z jednostkami benzynowymi. Podpowiadamy, jak dbać o filtr cząstek stałych.

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?

Jazda „automatem” to wygoda i przyjemność, ale czasami też duże wydatki. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, by wydłużyć działanie przekładni automatycznej. Podpowiadamy jak dbać o automatyczną skrzynię biegów.

Łańcuchy śniegowe – kiedy można ich używać i jak je zakładać?

Tegoroczna zima raczej zasługuje na miano jesieni lub ponurej wiosny, jednak część kierowców może przejeżdżać przez obszary, gdzie użycie łańcuchów śniegowych byłoby wskazane. Kiedy można stosować i jak zakładać łańcuchy śniegowe? Odpowiedź w poniższym poradniku.

Przyciemnianie szyb w samochodzie – przepisy na rok 2018

Przyciemnianie szyb w samochodzie może wydawać się modyfikacją czysto wizualną jednak pociąga za sobą pewne praktyczne korzyści. Nieumiejętne lub zbyt intensywne przyciemnienie szyb może jednak poskutkować mandatem, a nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego. Sprawdź jak legalnie przyciemnić szyby w aucie w 2018 r.

Parujące szyby – jak usunąć wilgoć z auta?

Szyby Twojego auta często są zaparowane? W kabinie pasażerskiej pojawił się nieprzyjemny zapach? W tym poradniku podpowiemy jak pozbyć się wilgoci z auta.

Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy? Czy można mieszać zimowy płyn do spryskiwaczy z letnim?

Zima coraz bliżej i chociaż jeszcze nie panują uciążliwe mrozy, to trzeba wcześniej zabezpieczyć się przed ujemnymi temperaturami. Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy i można mieszać płyny do spryskiwaczy? Odpowiadamy w tym poradniku.

Czy można zimą jeździć na oponach letnich? Czy za jazdę na oponach letnich zimą można dostać mandat?

Niektórzy kierowcy wciąż twierdzą, że jeśli na drodze nie leży śnieg, to można jeździć na oponach letnich. Skoro asfaltu nie przykrywa śnieżny puch, to po co wydawać pieniądze na zimówki? Czy można zimą jeździć na oponach letnich? Czy za jazdę na oponach letnich zimą można dostać mandat? Odpowiadamy w poniższym poradniku.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,0 M47 BMW

Bawarczycy z pełną dumą zaprezentowali w roku 1998 nowoczesny silnik diesla. 2-litrowy motor o oznaczeniu M47 był szczególnie ważny ze sprzedażowego punktu widzenia. Czemu? Otóż miał wejść do oferty najnowszej odsłony BMW serii 3 - sedana, który w założeniach powinien stać się hitem sprzedaży niemieckiej gamy. Motor rzeczywiście znalazł szerokie grono odbiorców. Nie był jednak tak bezawaryjny, jak po biało-niebieskiej szachownicy na masce można było się spodziewać.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 1,8 TS Alfa Romeo

Samochody Alfy Romeo od lat kipią emocjami. Prezentują się powabnie, mają sportowe wnętrza i wyśmienite zawieszenia. Niestety od lat też mają serię wad. Są podatne na korozje i nigdy nie były chwalone za bezawaryjność. Dokładnie taki sam jest silnik 1,8 Twin Spark. Emocjonujący, ale też powodujący serię problemów technicznych. Problemów, które postaramy się dziś przybliżyć.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 3,0 Di Nissan

Rasowy samochód terenowy potrzebuje mocnego silnika diesla. Motor wysokoprężny zagwarantuje mu wysoki moment obrotowy i sprawi, że żadna przeszkoda go nie zatrzyma. Dobrym przykładem takiej jednostki jest ropniak 3,0 Di montowany pod maską m.in. Patrola. To jednak przykład dobry, choć niezbyt trwały. Zaskakiwał i do tej pory zaskakuje właścicieli japońskiego auta naprawdę poważnymi awariami. Jakimi? Sprawdźcie.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 3,2 DI-D Mitsubishi

Dziejowe wpadki z silnikami zdarzyły się chyba każdemu producentowi działającemu na rynku pojazdów popularnych. Tym samym nie ominęły również Mitsubishi. Japoński gigant szczególnie „poślizgnął” się na motorze wysokoprężnym o oznaczeniu 3,2 DI-D. Diesel choć miał dużą pojemność, oferował tylko 4 cylindry i całą masę kosztownych problemów z pompą wtryskową.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,7 HDi PSA/Ford

Silnik 2,7 HDi nie jest szeroko znany na rynku wtórnym. Z całą pewnością nie był jednak produktem niszowym. Montowano go w całej serii Jaguarów, Land Roverów, Peugeotów i Citroenów, a roczna produkcja oscylowała w granicy 150 tysięcy sztuk. Możliwości i osiągi wysokoprężnej V-szóstki brzmią naprawdę zachęcająco. Do motoru można mieć tylko jedno zastrzeżenie. Nie sprawuje się najlepiej podczas eksploatacji.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,5 TD VM Motori

2,5-litrowy diesel zbudowany przez VM Motori ma naprawdę bogatą historię. Otrzymał cztery głowice, powstał z myślą o łodziach, a gdy trafił na drogi, okazał się najszybszym silnikiem wysokoprężnym świata! Niestety na tym kończą się mocne strony jednostki. Radość z jazdy dosyć szybko kierowcom odbierał bowiem wysoki wskaźnik awaryjności. Dodatkowo uśmiech z ich twarzy na długo ścierały koszty koniecznych do wykonania napraw.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,0 JTS Alfa Romeo

Włosi z całą pewnością wiedzą czym są emocje. Jak nikt rozumieją też potrzebę motoryzacyjnej pasji. W tym samym czasie popełniają całą masę błędów, za które kierowcy przychodzi słono płacić podczas eksploatacji. Nie inaczej jest również w przypadku silników. Jednostka 2,0 JTS choć nowoczesna i mocna, nigdy nie stanie się wzorem trwałości ani niskiego zapotrzebowania na paliwo.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 1,2 TSI VAG

Segment B nadal jest jednym z popularniejszych na rynku motoryzacyjnym w Europie. A to sprawia, że producenci nie mogą go ignorować. Właśnie dlatego Volkswagen w roku 2009 wprowadził do oferty Polo nowoczesny, downsizingowany motor 1,2 TSI. Małolitrażowy benzyniak zaoferował kierowcom moc, oszczędność i niestety serię problemów. Te na szczęście ustąpiły już w roku 2012 za sprawą gruntownej modernizacji.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 1,2 MPI VAG

Na początku nowego millenium segment B był najpopularniejszy w Europie. A to oznaczało, że spora część mocy przerobowych producentów została skierowana właśnie na prace nad małymi hatchbackami. Przykładem takiego podejścia może być premiera nowego benzyniaka Grupy Volkswagena w roku 2001. Motor 1,2 MPI miał przynieść rewolucję, a dał przesadę. Niestety przesadę i to w kilku wymiarach. Silnik był zbyt hałaśliwy, zbyt słaby i zbyt awaryjny.

Awaria samochodu – jak sobie poradzić?

Jak sobie poradzić w przypadku, gdy nasze auto w wyniku stłuczki lub awarii zostanie unieruchomione na drodze? W jaki sposób zabezpieczyć auto, co zrobić by móc kontynuować podróż?

Bezpieczny zakup używanego samochodu przez Internet

Zakup samochodu wiąże się z ryzykiem. Zazwyczaj w grę wchodzą wysokie kwoty, a stan techniczny wielu oferowanych na sprzedaż samochodów wzbudza wątpliwości. Wielu kupujących rozpoczyna poszukiwania samochodu przez Internet. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by proces zakupu auta przez Internet przebiegł pomyślnie.

Czy kobiety w ciąży mogą prowadzić samochód?

Czy kobiety w ciąży mogą prowadzić samochód? Jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarza to oczywiście mogą. Muszą jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Jak dobrać fotelik dla dziecka?

Badania są zatrważające. Niemal 64% rodziców nawet nie sprawdza, czy fotelik samochodowy jest właściwie dobrany do ich dziecka. Taki stan rzeczy wynika z dużej nieświadomości rodziców w kwestii bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie. Jak prawidłowo dobrać fotelik dla dziecka?

Jak używać klimatyzacji, by nie zachorować?

Klimatyzacja samochodowa bez wątpienie znacznie poprawia bezpieczeństwo jazdy podczas upałów. Dzięki optymalnej temperaturze we wnętrzu pojazdu kierowca wolniej się męczy i jest w stanie zachować odpowiednią koncentrację. Ale korzystanie z klimatyzacji samochodowej nieumiejętnie jest szkodliwe dla zdrowia. Jak używać klimatyzacji, by nie zachorować?

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2.2 JTS Alfa Romeo

Silnik 2.2 JTS Alfa Romeo, wzorowany na jednostce General Motors choć był chętnie wybierany przez kupujących, szybko obnażył kilka wpadek konstruktorów. Poważnych wpadek.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2.0 D Subaru

Debiutowi pierwszego na świecie silnika Diesla o przeciwsobnym układzie cylindrów, jednostki 2.0 D zaprezentowanej przez Subaru towarzyszył duży szum medialny. Jednostka dawała kierowcom Imprez, Legacy, Outbacków i Foresterów moc, oszczędność i… serię poważnych problemów technicznych. Motor psuł się na tyle często, że już po dwóch latach musieli interweniować inżynierowie.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2.0 IDE Renault

Jednostka 2.0 IDE miała być dla Renault przełomem. Niestety, dosyć szybko okazało się, że producent popełnił poważny błąd. Debiut skończył się porażką, a jednostka zeszła ze sceny po cichu i tylnymi drzwiami.

Z tymi silnikami mogą być problemy: Silnik 2.5 T Subaru

Jednostka EJ20, trafiła do sprzedaży w roku 2005 i stała się częścią nie tylko Imprezy WRX STI. Doładowany benzyniak służył również do napędu Foresterów, Legacy i Outback’ów. Silnik był oferowany w kilku wersjach mocy. Podstawowy model o oznaczeniu EJ255 dysponował stadem od 210 do 265 koni mechanicznych. Topowy nazwany EJ257 rozwijał moc oscylującą w granicy 300 koni mechanicznych. Co z jego trwałością?

Z tymi silnikami mogą być problemy: 4.5 V8 Porsche

4,5-litrowa jednostka V8 pojawiła się wraz z debiutem Porsche Cayenne. Choć architektura była dosyć nietypowa dla niemieckiego producenta, zwiastowała potężną moc i piękne brzmienie. Z czasem motor niestety ujawnił też swoją drugą twarz. Poważne usterki oraz koszty naprawy dochodzące do 30 tysięcy złotych!

Z tymi silnikami mogą być problemy: 5.0 V10 TDI VAG

Silnik 5.0 V10 TDI VAG zadebiutował wraz z wprowadzeniem do oferty modeli VW Tuareg i Phaeton. 10 cylindrowa jednostka zapewnia świetną dynamikę ale okazała się bardzo awaryjna.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 1.8 TSI/TFSI VAG

Silnik 1.8 TSI z grupy oznaczonej symbolem EA888 miał stanowić odpowiedź na nowe potrzeby kierowców w XXI wieku w gamie Grupy Volkswagena. Niestety jednostka napędowa stała się jednym z jaskrawych przykładów technologicznego niedopracowania.

Kredyt na samochód – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Kredyt na samochód to jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu samochodu. Ofert kredytów jest wiele. Istotne jest jednak, by kredyt był bezpieczny. Co to oznacza i jakich potrzeba dokumentów, by otrzymać kredyt?

5 najczęstszych awarii samochodu - jak sobie z nimi radzić?

Do kosztów utrzymania samochodu zaliczamy nie tylko wydatki na ubezpieczenie i paliwo. Poza dodaniem do tabeli utraty wartości pojazdu warto przewidzieć dodatkowy budżet na materiały eksploatacyjne, serwisowanie, a także ewentualne naprawy. Te ostatnie mogą się okazać niespodziewanie drogie. Jakie są najczęściej występujące usterki w samochodzie?

Ile nowe samochody tracą na wartości?

Utrata wartości samochodów w trakcie eksploatacji jest czymś oczywistym, ale wciąż niewiele osób wlicza ją do kosztów eksploatacji pojazdu. Tymczasem to jak dużo kupowane przez nas auto straci na wartości przez 3-4 lata eksploatacji jest bardzo istotne.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 1.5 dCi Renault

Silnik 1.5 dCi jest stosunkowo często występującym napędem w autach wystawionych na sprzedaż. Niestety nie jest wolny od wad. Jakie są typowe problemy z tą jednostką?

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,0 TDI Volkswagen AG

O problemach z silnikiem 2.0 TDI krążą już legendy. Ile jest w nich prawdy i czy ewentualne problemy dotyczą każdej odmiany jednostki 2.0 TDI?

Z tymi silnikami mogą być problemy: silniki 0,6 i 0,7 R3 Smart

Silniki samochodów Smart są oszczędne, a zakup używanego Smarta to ciekawa alternatywa dla komunikacji miejskiej. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że generalny remont silnika Smarta trzeba robić stosunkowo szybko.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 1,6 THP PSA/BMW

Silnik 1.6 THP choć wyposażony w najnowsze zdobycze techniki, tak naprawdę już od początku miał problemy z trwałością. Jakie są główne problemy z tą jednostką napędową?

Co oznaczają skróty nowoczesnych systemów w Lexusie?

Rozwój technologii w motoryzacji skutkuje wprowadzaniem do użytku różnego rodzaju systemy których skróty nie jest łatwo rozszyfrować. Bo, kto z nas bez problemu odgadnie co oznaczają nazwy AVS, DRS, LDH, LKA, czy VGRS...?

Rodzaj i jakość instalacji autogaz a jej wpływ na środowisko

Czy samochody zasilane autogazem są przyjaźniejsze dla środowiska niż pojazdy zasilane np. olejem napędowym? Czy instalacje gazowe są ekologiczną alternatywną zasilana pojazdów?

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

W cieplejszej części roku trudno jest użytkować samochód bez sprawnej klimatyzacji. To kwestia nie tylko komfortu, ale także bezpieczeństwa. Jak dbać o klimatyzację, by dobrze nam służyła?

Jak zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie?

Dobre nawyki i przestrzeganie kilku prostych zasad wystarczy by na jednym baku przejechać więcej kilometrów. Jak zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie? Na to pytanie odpowiadają eksperci.

Jak wyczyścić szyby w samochodzie?

Jest wiele rodzajów zabrudzeń, jakie mogą znaleźć się na szybach naszych samochodów. Jak dokładnie wyczyścić szyby w samochodzie?

REKLAMA