REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 1,8 TS Alfa Romeo

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Z tymi silnikami mogą być problemy: 1,8 TS Alfa Romeo
Z tymi silnikami mogą być problemy: 1,8 TS Alfa Romeo

REKLAMA

REKLAMA

Samochody Alfy Romeo od lat kipią emocjami. Prezentują się powabnie, mają sportowe wnętrza i wyśmienite zawieszenia. Niestety od lat też mają serię wad. Są podatne na korozje i nigdy nie były chwalone za bezawaryjność. Dokładnie taki sam jest silnik 1,8 Twin Spark. Emocjonujący, ale też powodujący serię problemów technicznych. Problemów, które postaramy się dziś przybliżyć.

Twin Spark jest dosyć ciekawym wynalazkiem. Otóż technologia polega na wyposażeniu każdego z cylindrów w dwie świece zapłonowe. Co to ma dać? Przede wszystkim szybszą reakcję na wciśnięcie pedału gazu. Ale również lepsze spalanie mieszanki, niższą emisję szkodliwych związków oraz oczywiście wyższą moc! I tak 1,8 litrowy motor TS montowany w Alfach Romeo rozwijał 140 lub 144 konie mechaniczne. Pomijając użycie dwóch świec zapłonowych na cylinder, motor posiadał kilka innych, całkiem nowoczesnych rozwiązań. Głowica była 16-zaworowa, a dodatkowo inżynierowie postawili na zmienne fazy rozrządu.

REKLAMA

1,8 TS Alfa Romeo

1,8 TS Alfa Romeo

Choć technologia Twin Spark w gamie Alfy Romeo zdobyła szczególną popularność w latach dziewięćdziesiątych, tak naprawdę już w tamtym czasie nie była wcale nowym wynalazkiem. Po raz pierwszy włoska firma wykorzystała ją już w roku 1914. Wtedy jednak była używana przede wszystkim w segmencie samochodów wyścigowych. Do pojazdów popularnych zajrzała niemalże pięć dekad później, a konkretnie w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych. Jako że inżynierowie Alfy Romeo uznawali jej wyższość, nie mieli zamiaru rezygnować z rozwiązania. I tak w roku 1994 stała się ona częścią nowego silnika benzynowego o pojemności 1,8 litra.

1,8 TS Alfa Romeo - dynamika, ale i… spalanie!

Pierwszym modelem Alfy Romeo, w którym pojawił się nowy motor, był legendarny hatchback o oznaczeniu 145. Rok później jednostka pojawiła się w ofercie 146-tki. I choć segment C miał być tym, w którym Włosi liczyli na szczególny sukces sprzedażowy, tak naprawdę benzyniak 1,8 Twin Spark jest najczęściej spotykany pod maską modelu 156. 140-konny wariant silnika rozpędza sedana do pierwszej setki już w 9,3 sekundy. Optymistyczna informacja dotycząca osiągów jest niestety często przysłaniana przez nieco mniej optymistyczne dane określające spalanie. W mieście motor potrafi wypić nawet przeszło 12 litrów paliwa.

Pomijając Alfę Romeo 145, 146 i 156, jednostka 1,8 Twin Spark była montowana również w takich modelach jak 155, GTV, GT czy Spider. Historia benzyniaka w gamie włoskiej marki skończyła się dokładnie w roku 2010 wraz z wycofaniem ze sprzedaży Alfy GT. Początkowo kierowcy sądzili, że głównym problemem 1,8-litrowego silnika jest wysoki apetyt. Z czasem okazało się jednak, że braki na polu ekonomiki jazdy są dopiero wprowadzeniem do prawdziwych zmartwień. Już po kilku latach eksploatacji właściciel Alfy zauważał bowiem, że motor 1,8 TS wydaje z siebie metaliczny dźwięk przy rozruchu. Hałas trwa przez kilka sekund i ustaje.

1,8 TS Alfa Romeo - hałas przy rozruchu? To musi być wariator!

Winny tzw. dieslowskiego rozruchu jest uszkodzony wariator zmiennych faz rozrządu. Czemu mechanizm ulega przedwczesnemu zużyciu? Motor 1,8 Twin Spark ma tendencję do spalania oleju silnikowego podczas dynamicznej jazdy. Z czasem poziom smarowidła obniża się zatem na tyle, że metalowe elementy wariatora zaczynają się ścierać. Co więcej, wariator jest umieszczony w górnej części silnika. A to oznacza, że zaraz po starcie - zanim olej nie zostanie rozprowadzony po całym bloku i głowicy - może pracować prawie na sucho nawet przy prawidłowym poziomie smarowidła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Układ wydechowy

REKLAMA

Zużyty wariator zmiennych faz rozrządu trzeba wymienić. Nie ma żadnej innej metody naprawczej. Nowa część kosztuje przeciętnie około 700 złotych. To jednak dopiero pierwszy element kosztu wizyty w warsztacie. Jednocześnie należy zmienić pasek rozrządu. Do rachunku swoją robociznę doliczy również mechanik. A w ten sposób kwota powiększy się o kolejne co najmniej 400 - 500 złotych. Czy da się uniknąć awarii wariatora? Można przynajmniej próbować. W tym celu trzeba zmieniać olej w silniku do około 10 tysięcy kilometrów oraz regularnie kontrolować poziom smarowidła i uzupełniać ewentualne ubytki.

Dbałość o ilość oleju w silniku jest kluczowa nie tylko z uwagi na przypadki uszkodzenia wariatora zmiennych faz rozrządu. Długotrwała jazda przy zbyt niskim poziomie smarowidła skutkuje wystąpieniem jeszcze jednej poważnej usterki. Chodzi o zatarcie panewek wału korbowego. W sytuacji, w której silnik zaczyna brzmieć metalicznie i niepokojąco wibruje w trakcie jazdy, pomóc mu może jedynie remont. A ten zostanie wyceniony przez mechanika na kwotę oscylującą między 3 a 4 tysiącami złotych.

1,8 TS Alfa Romeo - interwał wymiany rozrządu trzeba skrócić

REKLAMA

Podczas eksploatacji samochodu z silnikiem 1,8 Twin Spark warto pamiętać o jeszcze jednej procedurze. Mowa o wymianie paska rozrządu, a właściwie nie tyle wymianie, co skróceniu jej interwału. Alfa Romeo zaleca montaż nowego napędu rozrządu nawet co 120 tysięcy kilometrów. Paski zazwyczaj jednak nie wytrzymują aż tyle. Mechanicy zalecają, aby interwał wymiany ustalić na przebiegu na poziomie 60 tysięcy kilometrów. Na szczęście koszty w tym przypadku nie są wysokie. Sam zestaw elementów koniecznych do zmiany paska rozrządu kosztuje już 258 złotych.

W silniku 1,8 Twin Spark nadmiernie trwałe nie są też cewki zapłonowe. Objawem ich uszkodzenia jest brak mocy, szarpanie przy mocnym wciśnięciu pedału gazu, falowanie obrotów, a nawet wystrzały pojawiające się w kolektorze. Nowa cewka zapłonowa kosztuje minimum 119 złotych. Wymiana kompletu to zatem wydatek na poziomie co najmniej 476 złotych. Przy przebiegu na poziomie 150 tysięcy kilometrów najczęściej kończy się życie przepływomierza powietrza. Objawy? Kierowca chce wyprzedzić, wciska pedał gazu do dechy, a auto w ogóle nie reaguje.

Usterki przepływomierzy są świetnie znane na forach alfiarzy. Zapaleńcy marki radzą jednak, aby podczas wykonywania wymiany mechanizmu nie oszczędzać. Najlepiej kupić oryginalną część Boscha za jakieś 450 złotych. Inne zamienniki da się kupić nawet za połowę tej kwoty. Ponoć jednak nie radzą sobie one z długotrwałym usunięciem usterki. Tym samym oszczędność wynikająca z zakupu tańszej części jest wyłącznie pozorna.

1,8 TS Alfa Romeo - podsumowanie

Motor 1,8 Twin Spark miał wszystko, co w latach dziewięćdziesiątych mogło zadecydować o jego sukcesie. Rasowo brzmiał, oferował dobre osiągi i sporą ilość nowoczesnej technologii. Co ze spalaniem? To pod koniec XX wieku nie było jeszcze tak kluczowe. Apetyt kierowcy byliby zatem w stanie motorowi wybaczyć, gdyby tylko okazał się tytanicznie wytrzymały. Taki jednak nie był. I co gorsze, lista problemów nie była ani krótka, ani błaha. A to tylko dolało oliwy do ognia…

Ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 17 zł;
  • filtr powietrza - od 32 zł;
  • filtr paliwa - od 28 zł;
  • zestaw paska rozrządu - od 258 zł;
  • zestaw paska wielorowkowego - od 162 zł;
  • sprzęgło komplet - od 329 zł;
  • świeca zapłonowa - od 10 zł;
  • cewka zapłonowa - od 119 zł;
  • filtr cząstek stałych;
  • sonda lambda - od 191 zł.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA