REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,7 HDi PSA/Ford

2,7 HDi PSA/Ford
2,7 HDi PSA/Ford

REKLAMA

REKLAMA

Silnik 2,7 HDi nie jest szeroko znany na rynku wtórnym. Z całą pewnością nie był jednak produktem niszowym. Montowano go w całej serii Jaguarów, Land Roverów, Peugeotów i Citroenów, a roczna produkcja oscylowała w granicy 150 tysięcy sztuk. Możliwości i osiągi wysokoprężnej V-szóstki brzmią naprawdę zachęcająco. Do motoru można mieć tylko jedno zastrzeżenie. Nie sprawuje się najlepiej podczas eksploatacji.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych jasne stało się to, że początek nowego millenium będzie należał do diesli. To właśnie na tych napędach producenci motoryzacyjni zaczęli koncentrować swoje moce inżynierskie, a efekt prac było widać na rynku. Jak grzyby po deszczu w salonach pojawiały się kolejne jednostki. I co ważne, zaglądały nie tylko do segmentów popularnych, ale też i pod maski aut drogich. Do modeli mniej wolumenowych skierowany był właśnie 2,7-litrowy diesel HDi opracowany przez koncern PSA i Forda. Prace inżynierskie nad motorem wystartowały już w roku 1999. V-szóstka ujrzała światło dzienne w roku 2004.

REKLAMA

2,7 HDi PSA/Ford

2,7 HDi PSA/Ford

Założenia postawione przed zespołem pracującym nad jednostką były dosyć oczywiste. Ta miała wyważać moc, wyjątkowe osiągi, kulturę pracy i oczywiście oszczędność. Konstrukcja otrzymała 2,7 litra pojemności, architekturę V6, dwie turbosprężarki, tłoki z odlewu aluminiowego, blok wykonany ze stopu żelaza z grafitem, filtr cząstek stałych FAP oraz system wtryskowy common rail trzeciej generacji. Moc? 207 koni mechanicznych. Moment obrotowy? 440 Nm. Ogromną zaletą nowoczesnego silnika była rekordowo niska waga. Tą inżynierom udało się obniżyć do zaledwie 202 kilogramów!

2,7 HDi PSA/Ford - powabny kot z niewielkim apetytem

REKLAMA

Aby pokazać wielką siłę diesla 2,7 HDi, producenci zadebiutowali go pod maską szlachetnego Jaguara S-Type. To był pierwszy silnik wysokoprężny pod maską brytyjskiego modelu! Premiera stała się zatem bardzo ważnym wydarzeniem. Jeszcze ważniejsze okazały się jednak pierwsze bardzo pochlebne recenzje. Dziennikarze podkreślali, że diesel pod maską brytyjskiego kota ma spory zapas mocy, jest elastyczny i pracuje niezwykle cicho. Do tego mimo iż rozpędzał S-Type do pierwszej setki w 8,5 sekundy, spalał w cyklu mieszanym tylko 6,5 litra oleju napędowego!

Produkcję silnika powierzono brytyjskiej fabryce Forda zlokalizowanej w okolicy Londynu. A nadzieje na komercyjny sukces były spore. Rocznie zakład opuszczało bowiem aż 150 tysięcy motorów. 2,7-litrowy diesel dosyć szybko trafił do szerokiej gamy modelowej koncernu PSA oraz firm Ford i Jaguar. Był montowany m.in. w takich autach jak Range Rover Sport I, Peugeot 607, Peugeot 407, Peugeot 407 Coupe, Jaguar XJ generacji X350, Citroen C6, Jaguar XF, Citroen C5 II i Ford Territory. Ciekawy wyjątek dotyczy Land Rovera Discovery 3. W jego przypadku 2,7-litrowy motor HDi został zubożony o jedną turbosprężarkę. To osłabiło jego moc do 190 koni. Bez żadnych strat pozostawiło jednak moment obrotowy. Ten nadal wynosi 440 Nm.

Inżynierowie koncernu PSA i Forda pewnie w tym momencie woleliby zakończyć opowieść o silniku 2,7 HDi. Niestety nie jest to możliwe. Diesel choć ma całą masę zalet, ma jednak także i serię wad. A te uwidaczniają się dopiero podczas eksploatacji. Pierwszym i zdecydowanie najpoważniejszym problemem silnika są pękające wały korbowe! Czemu kluczowa część w motorze przeciera się? Kierowcy obarczają winą za uszkodzenie obsesyjne odchudzanie jednostki. Lekkie materiały połączone z okrojonym gabarytem wału sprawiają, że ten nie wytrzymuje obciążeń występujących podczas pracy i zaczyna uszkadzać się. Pomijając przypadki pękniętego wału korbowego, zdarzają się też wybicia lub obrócenia panewek wału korbowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2,7 HDi PSA/Ford - pewnych części… nie da się kupić!

REKLAMA

Naprawa jest problematyczna z kilku powodów. Po pierwsze wymaga rozebrania części silnika. Po drugie podczas montażu mechanik musi posiadać specjalny przyrząd do ustawienia pierścienia magnetycznego. Bez tego silnik nie będzie w stanie odczytać prędkości obrotowej wału, a tym samym nie będzie w stanie pracować prawidłowo. Po trzecie remont jest astronomicznie drogi. Nawet w autoryzowanych stacjach obsługi nie da się kupić wału korbowego czy panewek. Można za to kupić tzw. słupek, czyli blok z wałem i tłokami. Niestety ten kosztuje 15 tysięcy złotych. Nowy silnik jest jeszcze droższy - został wyceniony na 33 tysiące złotych.

Problemy z układem korbowodowym są świetnie znane użytkownikom aut wyposażonym w silnik 2,7 HDi. Świadomość problemu sprawiła, że kierowcy razem z mechanikami zaczęli poszukiwać sposobów na odwleczenie w czasie poważnych usterek. Wtedy okazało się, że aby zwiększyć trwałość diesla trzeba zrezygnować z rad… producenta. Przede wszystkim należy skrócić interwał wymiany oleju. Koncern PSA, Ford i Jaguar zalecają zmianę smarowidła co 30 tysięcy kilometrów. Na jednym oleju jednostka nie powinna być jednak eksploatowana dłużej niż 15 tysięcy kilometrów. W ten sposób redukowane są siły tarcia działające na metalowe części korbowodów i zdecydowanie wydłużona jest ich żywotność.

Uwagi od kierowcy auta wyposażonego w silnik 2,7 HDi wymaga również układ wtryskowy. Poszczególne wtryskiwacze trzeba regularnie programować. Tylko w ten sposób będą mogły one zaoferować maksymalną oszczędność paliwa i osiągi. Programowanie na szczęście nie jest drogie. Każdorazowo będzie kosztować od 300 do 400 złotych. Dużo gorszy scenariusz dotyczy zużycia wtryskiwaczy. Te często zaczynają przelewać paliwo w cylindrze. Zbyt bogata mieszanka oznacza zapchanie zaworu EGR, filtra cząstek stałych i uszkodzenie turbosprężarek.

2,7 HDi PSA/Ford - zestaw wtryskiwaczy kosztuje prawie 12 tysięcy

Żeby sytuacja wróciła do normy, konieczna jest wymiana wtryskiwaczy. Jedno urządzenie kosztuje około 1950 złotych. Kwotę tą trzeba jednak przemnożyć nawet przez 6, co daje sumę dochodzącą do 11 700 złotych! Do regeneracji należy podchodzić nieufnie. Z pewnością będzie ona dużo tańsza - naprawa jednego wtrysku może kosztować tylko 500 złotych. Diesel 2,7 HDi został jednak wyposażony we wtryskiwacze piezoelektryczne, które z zasady nie powinny być naprawiane.

W początkowej fazie produkcji francusko-amerykański diesel otrzymywał wadliwą pompę oleju. Po nagrzaniu silnika ta zaczynała regularnie stukać, a po pewnym czasie po prostu zacierała się. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że w warunkach zatrzymanego krążenia oleju mogło szybko dojść do zatarcia silnika i dwóch turbosprężarek. A to postawiłoby opłacalność wykonania ewentualnej naprawy pod wielkim znakiem zapytania. Pompa oleju bardzo często była wymieniania w ramach w gwarancji. Nowa jest dziś dostępna wyłącznie w ASO. Jej cena to około 600 złotych.

Zobacz również: Naprawa auta

Właściciele samochodów wyposażonych w silnik 2,7 HDi skarżą się na niską trwałość elementów układu chłodzenia. Wycieki najczęściej są powodowane przez trzy elementy. Po pierwsze pęka tzw. kolektor wody chłodzącej. Łącznik między głowicami najczęściej uszkadza się na połączeniu plastiku, gumy i metalu. Usterka jest typowa i za każdym razem kończy się znacznym wyciekiem płynu, spektakularnym pojawieniem się dużej ilości pary wodnej oraz przewozem auta na lawecie do warsztatu. Po drugie nieszczelności układu chłodzenia mogą być powodowane przez plastikową obudowę termostatu. Materiał nie wytrzymuje temperatury najczęściej w autach z przebiegiem na poziomie 100 tysięcy kilometrów oraz pęka w momencie wysokiego obciążenia silnika.

2,7 HDi PSA/Ford - efekty specjalne z pary wodnej

Po trzecie znane są przypadki wycieków płynu chłodzącego przez metalowy przewód łączący nagrzewnicę i chłodnicę oleju. Ten koroduje i zaczyna pękać. Wymiana poszczególnych elementów układu chłodzenia może być nie lada wyzwaniem. I nie chodzi o trudny dostęp do nich w komorze silnika, a trudny dostęp do nowych części. Dla przykładu metalowy przewód łączący nagrzewnicę i chłodnicę oleju jest dostępny tylko w ASO i kosztuje około 400 złotych. Problem z dostępem do części nie zmienia jednak faktu, że kontrola stanu układu chłodzenia jest jednak kluczowa. Wycieki mogą doprowadzić do przegrzania silnika, a nawet jego zatarcia.

Elementem awaryjnym w silniku 2,7 HDi - choć nie powinno to dziwić w nowoczesnym dieslu - jest zawór EGR. Sama usterka nie jest zasadnicza. Auto momentami będzie traciło moc, a na tablicy zegarów może się wyświetlić komunikat ostrzegawczy. Kierowca poczuje jednak w kieszeni koszt jej naprawy. Ceny zaworów recyrkulacji spalin zaczynają się od przeszło 780 złotych.

2,7 HDi PSA/Ford - podsumowanie

207-koni mechanicznych, wysoka kultura pracy i architektura V6 brzmią naprawdę atrakcyjnie. Przed zakupem auta wyposażonego w silnik 2,7 HDi kierowca musi sobie jednak zdać sprawę z jednego. To motor, który wymaga troskliwej opieki i przede wszystkim grubego portfela. Już podstawowy serwis jednostki nie należy do tanich, nie ma się zatem co dziwić, że koszty usunięcia podstawowych usterek są astronomiczne. Oczywiście z wysokoprężną V-szóstką da się żyć. Pod warunkiem, że wcześniej kierowca pozna i zrozumie wszystkie jej słabości.

Ceny części zamiennych:

 • filtr oleju - od 31 zł
 • filtr powietrza - od 50 zł
 • filtr paliwa - od 44 zł
 • zestaw paska rozrządu - od 215 zł
 • pasek wielorowkowy - od 61 zł
 • sprzęgło komplet - od 990 zł
 • koło dwumasowe - od 1772 zł
 • wtryskiwacz - od 1948 zł
 • zawór EGR - od 783 zł
 • świeca żarowa - od 61 zł
 • filtr cząstek stałych - od 1990 zł
 • sonda lambda - od 318 zł
 • turbosprężarka - od 4945 zł
 • przepływomierz powietrza - od 252 zł

2,7 HDi PSA/Ford
2,7 HDi PSA/Ford
2,7 HDi PSA/Ford
2,7 HDi PSA/Ford
2,7 HDi PSA/Ford
2,7 HDi PSA/Ford
2,7 HDi PSA/Ford
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

REKLAMA

Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

REKLAMA