REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gdzie się zwrócić przy sporze o odszkodowanie z ubezpieczycielem?

Gdzie się zwrócić przy sporze o odszkodowanie z ubezpieczycielem? Okazuje się, że w takim przypadku jest alternatywa dla postępowania przed sądem cywilnym. Z pomocą może przyjść KNF.

Zakup używanego samochodu w leasingu

Zakup używanego samochodu w leasingu zazwyczaj opłaca się bardziej niż bankowy kredyt. To wyjątkowo atrakcyjna oferta, która ma wiele zalet. Na czym polega, kiedy się opłaca i jak go sfinansować? Podajemy najważniejsze informacje na temat zakupu używanego samochodu w leasingu.

Podróże z BlaBlaCar, a roszczenia wobec kierowcy

Czy w przypadku, gdy kierowca podwozi pasażerów w ramach działalności serwisu BlaBlaCar i zdarzy się kolizja, to czy pasażerowie będą mogli wnieść roszczenia wobec kierowcy? Wyjaśniamy.

Czy można skręcić w prawo na zielonej strzałce, gdy policjant kieruje ruchem?

Czy można skręcić w prawo na zielonej strzałce, gdy policjant kieruje ruchem? Dla wielu zmotoryzowanych problem stanowi interpretacja przepisów w przypadku, gdy na skrzyżowaniu policjant kieruje ruchem ale sygnalizacja świetlna jest włączona.

REKLAMA

Czy wolno zatrzymywać się na poboczu?

Kwestia zatrzymywania się na poboczy nie jest jednoznaczna. Kiedy wolno zatrzymać się na poboczu, a kiedy należy zatrzymać się na jezdni?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część VII: którym samochodem zdawać, czy prosić o obecność instruktora?

Zanim zapiszemy się na egzamin do WORD, musimy zdecydować, czy chcemy poprosić naszego instruktora, aby pojechał z nami na egzamin i występował w charakterze obserwatora. Musimy także podjąć decyzję, czy chcemy zdawać egzamin praktyczny samochodem należącym do OSK (tym samym , którym odbywaliśmy szkolenie), czy autem należącym do WORD. Które rozwiązanie wybrać?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część VI: Egzamin wewnętrzny praktyczny w OSK

Choć praktyczny egzamin wewnętrzny w ośrodku szkolenia kierowców nie jest decydujący w kwestii przyznania prawa jazdy, warto dobrze się do niego przygotować. Dlaczego?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część III: Egzamin teoretyczny w OSK

Kontynuujemy nasz cykl poświęcony szkoleniu na prawo jazdy. W poprzednim odcinku informowaliśmy, jak powinny być prowadzone zajęcia teoretyczne w ośrodku szkolenia kierowców. Dziś o egzaminie teoretycznym wewnętrznym.

REKLAMA

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część V: praktyka z instruktorem

Jak powinien zachowywać się instruktor podczas praktycznej części kursu na prawo jazdy i czego możemy od niego wymagać?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część IV: jazdy z instruktorem

Dobry instruktor nauki jazdy nie tylko wyróżnia się dużą wiedzą, ale także potrafi stworzyć przyjazne warunki podczas szkolenia. Niski poziom kultury osobistej instruktora jest czynnikiem niedopuszczalnym w kontakcie z kursantem.

Ile kosztuje sądowa batalia z ubezpieczycielem?

Powództwo sądowe powinno być ostatecznością dla klienta zakładu ubezpieczeń. Takie rozwiązanie trzeba wykorzystać, gdy sporna kwota jest duża, a efektów nie daje reklamacja oraz interwencja odpowiednich instytucji (np. Rzecznika Finansowego). Każda osoba rozważająca pozwanie zakładu ubezpieczeń, powinna wiedzieć, jakie koszty wiążą się z procesem sądowym. Pod uwagę trzeba wziąć również dodatkowe wydatki, które pojawią się w razie niekorzystnego wyroku. Po uwzględnieniu wszystkich kosztów oraz ryzyka procesowego może się okazać, że powództwo jest nieopłacalne.

Czy limit cen zahamuje podwyżki składek za OC?

Bezprecedensowy wzrost kosztów ubezpieczeń OC dla kierowców, spotkał się z reakcją krajowych polityków. Jak to zwykle bywa, problemy właścicieli aut wykorzystano do bieżącej walki politycznej. Oprócz wzajemnych oskarżeń ze strony parlamentarzystów, doczekaliśmy się również kilku propozycji, które mają ograniczyć dalszy wzrost kosztu ubezpieczeń OC. Czy limit cen zahamuje podwyżki składek za OC?

Czy przepisy drogowe na drodze prywatnej nie obowiązują?

Jakie zasady i przepisy obowiązują na drodze prywatnej. Czy policjant może ukarać kierowcę mandatem za popełnienie na niej jakiegoś wykroczenia? Czy obowiązują tam przepisy dotyczące pierwszeństwa?

Czy ubezpieczyciele naprawdę nie zarabiają na OC?

Czy ubezpieczyciele naprawdę nie zarabiają na OC? Przecież sumując wszystkie wpłacone składki z trzech kwartałów 2016 r. uzyskamy kwotę niespełna 8 miliardów złotych, a sumując wypłacone odszkodowania z polis OC w tym samym okresie uzyskamy wynik ok 5,7 miliarda złotych. O co chodzi?

Co to jest CEPiK?

Co to jest CEPiK? To skrót od Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Czemu taka ewidencja służy?

Czy oszukujący kierowca może liczyć na odszkodowanie?

Zdarza się, że kierowcy podają nieprawdziwe dane ubezpieczycielowi po to, żeby uzyskać atrakcyjniejszą stawkę za polisę OC. Czym skończy się podanie błędnych informacji ubezpieczycielowi?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część II: warianty szkolenia i nauka w OSK

W poprzednim odcinku cyklu „Jak zdać egzamin na prawo jazdy”, informowaliśmy, jakie formalności należy załatwić przed zapisaniem się na kurs nauki jazdy, radziliśmy Państwu czym się kierować wybierając ośrodek szkolenia kierowców. Dziś o tym, jakie istnieją warianty szkolenia i jak powinna przebiegać nauka w OSK.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy cz. I: wybór ośrodka szkolenia

Egzamin na prawo jazdy jest związany z dużym stresem. A wynik uzależniony od przygotowania kandydata na kierowcę. Dlatego istotne są wszystkie składowe procesu szkolenia przyszłego kierowcy. W tym, wybór odpowiedniego ośrodka szkolenia.

Rekompensata za zbyt późno wypłacone odszkodowanie?

Zakłady ubezpieczeniowe mają określony czas na wypłatę należnego odszkodowania. Jeżeli nie dotrzymają terminu, będą musiały wypłacić ubezpieczonemu rekompensatę. W jakich przypadkach?

Kiedy będą uruchomione warszawskie fotoradary?

W 2017 r. zostaną ponownie uruchomione fotoradary stojące przy warszawskich ulicach. Na mocy umowy podpisanej w grudniu 2016 r. sprzęt zostanie wynajęty ITD. Poszczególne urządzenia będą sukcesywnie uruchamiane w 2017 r.

Konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu

Jakie są konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu? Czy wiąże się to z dużą stratą finansową dla leasingobiorcy?

Stawki OC w 2017 r. pójdą w górę?

Komisja Europejska zwiększy sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach komunikacyjnych OC. Czy oznacza to podwyżkę składek w 2017 r.?

Fiat Abonament - przykładowe wyceny

Rynek nowoczesnych sposobów finansowania zakupu samochodów stale się powiększa. Ofertę w tym zakresie ma także Fiat. Fiat Abonament to sposób na to, by jeździć nowym samochodem i nie wydać na to "worka" pieniędzy.

Zakup polisy na firmę lub osobę prywatną - znaczące różnice

Mikroprzedsiębiorcy wykupujący polisy komunikacyjne na użytkowane w firmie samochody są w gorszej sytuacji niż klienci prywatni, którzy zawierają umową ubezpieczenia. Dlaczego?

Kolizja drogowa, co dalej?

Kolizja drogowa może się przytrafić każdemu. Jakie kroki podjąć po kolizji, by bez problemu uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia?

Pozew dotyczący ubezpieczenia sprzedawanego przez oddział firmy z UE

Działalność ubezpieczycieli z terenu UE, niewątpliwie wzbogaca rynek i zwiększa konkurencję. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że pozew dotyczący ubezpieczenia sprzedawanego przez oddział firmy z UE, nie może zostać skierowany do przedstawicielstwa działającego w Polsce. Taka sytuacja nieco komplikuje dochodzenie roszczeń. Na szczęście, pozew przeciwko zagranicznemu zakładowi ubezpieczeń, można złożyć w polskim sądzie.

Zmiany dotyczące OC w 2017 r.

W 2017 r. właściciele pojazdów mogą się spodziewać dalszych wzrost cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ale to nie koniec zmian. Co jeszcze czeka właścicieli aut w 2017 r.?

Nowe pozycje w taryfikatorze punktów karnych od 2017 r.

Od stycznia 2017 r. pojawią się nowe pozycje w taryfikatorze punktów karnych. Zmienią się również zasady redukcji punktów - nie będzie możliwości redukcji 6 punktów karnych raz na pół roku. Co w zamian?

Koszt ubezpieczenia OC dla singli jest wyższy

Koszt ubezpieczenia OC dla singli jest wyższy niż dla osób pozostających w związkach małżeńskich. Okazuje się także, że kobiety płacą więcej za OC niż mężczyźni.

Za mandat zapłacisz kartą płatniczą

Czy można płacić za mandat kartą płatniczą? Jeszcze nie, ale niedługo się to zmieni. Kartami będą mogli opłacać mandaty nie tylko cudzoziemcy ale także Polacy.

Czy można parkować na "awaryjnych"?

Większość kierowców, w przypadku gdy nie może znaleźć miejsca do zaparkowania rozważa pozostawienie auta w miejscu gdzie nie powinno się parkować pojazdu, ale z włączonymi światłami awaryjnymi. Taki postój może słono kosztować.

Jaki procent średniego wynagrodzenia wydają obywatele państw UE na ubezpieczenie OC?

Czy rzeczywiście w Polsce za ubezpieczenie OC płacimy mało w porównaniu do innych krajów UE, zwłaszcza na tle wypłacanych odszkodowań? Materiał przygotowany w oparciu o raport mfind.pl.

Czy podwyżki OC to wynik zmowy cenowej?

Tegoroczne podwyżki składek OC, sięgające 30-40%, przyciągnęły uwagę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK postanowił sprawdzić, czy nie doszło do zmowy cenowej ubezpieczycieli.

Czy można parkować na klepisku?

Czy można parkować na klepisku? Okazuje się, że nie zawsze. Straż miejska wlepia mandaty do 500 zł za parkowanie na klepisku, które trawnikiem już nie jest.

Kolizja z wyprzedzającym samochodem podczas skrętu w lewo

Jeżeli podczas skrętu w lewo (z włączonym kierunkowskazem) zderzymy się z wyprzedzającym nas z lewej strony pojazdem, możemy dostać mandat.

Zakup samochodu z Niemiec - praktyki handlarzy

Polacy wciąż chętnie kupują samochody z Niemiec. Na stanu samochodów i sposobu użytkowania ich przez Niemców narosło w Polsce wiele mitów. Wiedzą o tym handlarze sprowadzający samochody z Niemiec i często piszą w ogłoszeniach to, co Polacy chcą przeczytać. Jak jest prawda o tym biznesie?

Z jakim wyprzedzeniem można kupić ubezpieczenie OC?

Z jakim wyprzedzeniem można kupić ubezpieczenie OC? To pytanie zadaje sobie coraz więcej kierowców, którzy chcąc uniknąć wyższych opłat za OC w 2017 r. chcą wykupić polisę z dużym wyprzedzeniem, a nie czekać do ostatniej chwili. Czy takie działanie ma sens?

Kradzież leasingowanego samochodu, co dalej?

Co zrobić w przypadku kradzieży leasingowanego samochodu? Czy to oznacza duże kłopoty dla leasingobiorcy?

Czy można odliczyć pełny VAT od zakupu pickupa w 2017 r.?

Czy w myśl obecnie obowiązujących przepisów w 2017 r. przedsiębiorcy planujący zakup samochodu typu pickup (wykorzystywanego także do celów prywatnych) będą mogli odliczyć pełną stawkę podatku VAT od zakupu i kosztów eksploatacji pojazdu? Tak, ale dotyczy to nie każdego pickupa.

Jakie będą nowe stawki akcyzy na samochody w 2017r.?

Jakie będą stawki akcyzy na samochody w 2017r.? W mediach pojawiło się mnóstwo informacji na temat nowych stawek podatku akcyzowego dla samochodów. Znamy najnowsze propozycje ministerstwa finansów.

Jak pozbyć się wraku blokującego miejsce parkingowe?

Sytuacja, w której wrak samochodu lub po prostu porzucony przez właściciela pojazd zajmuje jedno z miejsc parkingowych jest znana wielu mieszkańcom polskich miast. Jest jednak sposób, by pozbyć się blokującego miejsce pojazdu.

Coraz mniej firm oferuje kierowcom OC!

Z roku na rok liczba firm oferujących ubezpieczenia komunikacyjne maleje. Co jest tego przyczyną? Jakie skutki niesie to dla polskiego kierowcy?

Różnice w cenie OC dla tego samego kierowcy są gigantyczne

W błędzie jest ten kto myśli, że ceny ubezpieczenia OC dla tego samego kierowcy są u różnych ubezpieczycieli zbliżone. W Warszawie różnica może wynieść nawet 700 zł!

Koniec z odliczaniem 100% kosztów rat leasingowych?

Czy rząd chce ograniczyć możliwość wpisywania w koszt prowadzonej działalności 100% raty za wynajem auta? Takie zapisy można znaleźć w tzw. konstytucji dla biznesu.

Kontrola techniczna autobusów szkolnych

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w 2016 roku kontrolę „Wykonywania przez gminy obowiązku dowożenia dzieci i uczniów do przedszkoli i szkół”. Jej wyniki odkrywają ciemną stronę transportu autobusowego w polskich szkołach.

Czy warto kupić OC i AC przez Internet??

Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń wskazują, że w minionym roku polscy kierowcy przez Internet kupili 1,29 mln obowiązkowych ubezpieczeń OC oraz 0,36 mln polis Autocasco. Sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych jest głównym motorem, który napędza krajowy rynek direct (dystrybucję polis przez Internet lub telefon). Można przypuszczać, że jeszcze więcej kierowców decydowałoby się na zakup polisy online albo przez telefon, gdyby wiedza o korzyściach z takiej transakcji była bardziej powszechna. Wiele osób po prostu nie zdaje sobie sprawy, że tylko przy zdalnym zakupie obowiązkowego OC przysługuje im prawo do odstąpienia od umowy przez 30 dni. 

Czy zapinanie pasów może pomóc w uzyskaniu wyższego odszkodowania?

Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej promują i nagradzają zdrowy styl życia, profilaktykę zdrowotną, a nawet prawidłowe zachowania i wzorcowe postawy na drodze. To opłaca się konsumentom i towarzystwom, i ubezpieczonym.

Czy drastyczne podwyżki ubezpieczeń OC spowodują wzrost liczby pojazdów bez takich polis w 2017 r.?

Czy drastyczne podwyżki ubezpieczeń OC spowodują wzrost liczby pojazdów bez takich polis w 2017 r.? Jaka jest opinia UOKiK?

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu?

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez Policjanta może nastąpić z kilku powodów. Zawsze jednak wiąże się z kłopotliwym trybem jego odbierania, który wymaga poświęcenia mu czasu. Jak zatem uniknąć tej sytuacji?

OC z mini assistance - porównanie oferty rynkowej

Większość towarzystw ubezpieczeniowych standardową ofertę dotyczącą ubezpieczenia OC rozszerza o tzw. mini assistance. Porównaliśmy ofertę popularnych ubezpieczycieli w tym zakresie. Co można dostać więcej, wykupując standardową polisę OC?

REKLAMA