Kto zapłaci za szkody powstałe na skutek karambolu?
REKLAMA
REKLAMA
Kto zapłaci za szkody powstałe na skutek karambolu?
Sam proces wypłaty świadczeń za szkody powstałe na skutek karambolu jest złożony, dlatego działanie to wymaga odpowiedniego przygotowania. Niestety w przypadku karambolu nie jest łatwo ustalić, kto i w jakim stopniu odpowiada za zderzenie aut. Są to jednak informacje niezbędne do tego, żeby ubiegać się o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia, dlatego podstawę ustalenia odpowiedzialności poszczególnych uczestników zdarzenia stanowi notatka policyjna. Przybyli na miejsce wypadku policjanci oraz, o ile zajdzie taka konieczność, powołani w sprawie biegli, wyjaśnią wszelkie okoliczności zajścia. Tym samym ustalą, kto jest sprawcą zdarzenia.
REKLAMA
Zobacz też: Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?
Odszkodowanie od sprawcy karambolu
W przypadku dochodzenia swoich praw do odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy wypadku warto pamiętać, że należy nam się wypłata świadczeń zarówno za zniszczone auto, jak i szkody osobowe. Gdy w wyniku karambolu nasze auto nie nadaje się do dalszego użytkowania, z polisy OC sprawcy zdarzenia zostaną pokryte wszelkie koszty związane z naprawą. Osoba poszkodowana ma prawo wyboru sposobu likwidacji szkody, która może odbyć się w wariancie kosztorysowym lub warsztatowym. - Wariant kosztorysowy polega na tym, że po zaakceptowaniu dokonanego przez rzeczoznawcę kosztorysu, ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie, a my we własnym zakresie dokonujemy naprawy. W przypadku wariantu warsztatowego inaczej zwanego rozliczeniem bezgotówkowym, rola poszkodowanego ogranicza się jedynie do wyboru warsztatu, w którym zostanie naprawiony samochód, dostarczenia wyceny i odebrania już sprawnego samochodu. W takim przypadku to warsztat rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym – wyjaśnia Sylwia Kruk, p.o. kierownika działu wyjaśnień Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanym w uzyskaniu stosownego odszkodowania.
Zobacz też: Wypadek z pojazdem uprzywilejowanym
Poszkodowanemu w wypadku samochodowym przede wszystkim należy się wypłata zadośćuczynienia za doznane obrażenia ciała oraz odszkodowanie za poniesione w związku z tym koszty. Starając się o wypłatę takiego świadczenie powinniśmy przedstawić następujące dokumenty: pełną dokumentację medyczną, w skład której wchodzą wyniki wszystkich wykonanych badań i konsultacji medycznych, rachunki za wykupione leki, dojazd do placówek medycznych czy rehabilitację. Możemy się starać również o odszkodowanie za utracony dochód związany z niezdolnością do pracy. - O takie świadczenie mogą się starać nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale również te zatrudnione na umowę o dzieło czy zlecenie. Wystarczy, że wraz z pracodawcą oszacują, ile mogłyby zarobić w czasie niezdolności do pracy – dodaje Sylwia Kruk.
Pokrycie szkód z własnego AC, co dalej?
REKLAMA
Kierowcy, którzy brali udział w karambolu i mają wykupione nieobowiązkowe ubezpieczenie AC, mogą pokryć straty z własnej polisy. – Osoba poszkodowana, która pokryła starty z własnej polisy AC, ma prawo dochodzić odszkodowania z regresem z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Regres ubezpieczeniowy polega na tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca należne świadczenia, po czym we własnym zakresie zwróci się do ubezpieczonego z żądaniem zwrotu wszelkich kosztów poniesionych podczas wypłaty odszkodowania – tłumaczy ekspert DRB.
Warto dodać, że w takich przypadkach przydatne okazuje się także ubezpieczenie NNW. W momencie, gdy podczas karambolu zostaliśmy ranni, możemy również starać się o odszkodowanie z wykupionego ubezpieczenia. Wypłacone środki powinny pokryć poniesione przez nas koszty związane z hospitalizacją, dalszym leczeniem, w tym również rehabilitacją oraz zakupem leków. W przypadku, gdy w wyniku karambolu doznaliśmy szkód osobowych lub zniszczone zostało nasze auto, należy jak najszybciej dążyć do wypłaty należnych nam świadczeń, które pozwolą na minimalizację strat związanych z udziałem w karambolu.
Źródło: Materiały prasowe DRB Centrum Odszkodowań
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA