REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny polskich OC i AC na tle krajów europejskich

Ceny polskich OC i AC na tle krajów europejskich
Ceny polskich OC i AC na tle krajów europejskich

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że nie tylko polscy właściciele samochodów mają powody do narzekania na koszt polis OC i AC. Ciekawe dane Eurostatu oraz zrzeszenia ubezpieczycieli Insurance Europe wskazują, że w 2015 r. Polska na tle innych krajów Starego Kontynentu jeszcze nie wyróżniała się wysokimi cenami polis komunikacyjnych (w stosunku do zarobków).

Problemy z drogimi ubezpieczeniami mają m.in. Bułgarzy i Słoweńcy

Wspomniana już organizacja ubezpieczeniowa Insurance Europe regularnie publikuje dane na temat średniej składki ubezpieczeń komunikacyjnych. Najnowsze dostępne dane Insurance Europe (z 2015 r.) wskazują, że wówczas na jednego Polaka przypadała składka OC i AC wynosząca 84 euro (patrz poniższa tabela). Niższy wynik odnotowano tylko w pięciu z 30 porównywanych krajów Starego Kontynentu (Bułgaria - 76 euro, Łotwa - 42 euro, Rumunia - 55 euro, Turcja - 52 euro, Węgry - 49 euro). Analogiczne wyniki dla trzech sąsiadów Polski wyniosły: 137 euro (Czechy), 310 euro (Niemcy) oraz 97 euro (Słowacja). „Do krajów z najwyższym poziomem składek OC i AC na osobę można zaliczyć Szwajcarię oraz Luksemburg (odpowiednio 664 euro i 744 euro w 2015 r.)” - wymienia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.  

REKLAMA

W 2015 r. Polska wyróżniała się niższym poziomem składek ubezpieczeń komunikacyjnych (na osobę) niż Czechy, Słowacja oraz 22 inne kraje Europy.

Zobacz też: Liczba punktów karnych wpłynie na wysokość składki OC

Porównanie kosztu OC i AC staje się ciekawsze, jeżeli oprócz danych Insurance Europe weźmiemy pod uwagę informacje Eurostatu dotyczące przeciętnego poziomu wynagrodzeń netto. W poniższej tabeli zaprezentowano średni roczny poziom wynagrodzenia netto singla z poszczególnych krajów i obliczono udział składki OC i AC (na osobę) w tej kwocie wynagrodzenia. Wynik uzyskany dla Polski (koszt ubezpieczenia komunikacyjnego na osobę jako 0,9% rocznego wynagrodzenia singla) był niższy od średniej z 30 analizowanych krajów (1,1%). Znacznie wyższe wyniki odnotowano m.in. dla Luksemburga (1,9%), Bułgarii (1,8%), Słowenii (1,8%), Czech (1,5%) oraz Islandii (1,4%). „Na drugim końcu cenowego rankingu, ulokowała się Łotwa (0,4%) oraz Grecja (0,6%). Niskie wyniki (po 0,7%) odnotowano też dla Danii, Holandii, Szwecji, Turcji oraz Węgier. To wskazuje, że niewielkie obciążenia z tytułu polis komunikacyjnych nie są domeną tylko mało zamożnych krajów, gdzie mało osób wykupuje AC” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W świetle danych z 2015 r. Polska nie cechowała się wysokim poziomem cen ubezpieczeń komunikacyjnych (w stosunku do zarobków).  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2016 roku wyniki dla Polski na pewno były już znacznie gorsze …

Ze względu na brak odpowiednich danych Insurance Europe, na razie nie można jeszcze sprawdzić, jak wyglądało podobne porównanie cenowe dla polis komunikacyjnych z 2016 r. Znacznie gorsze wyniki na pewno odnotowano dla dwóch krajów z najwyższymi wzrostami składek polis komunikacyjnych w Europie. Mowa o Polsce oraz Irlandii. W obydwu wymienionych państwach, roczna skala podwyżek składki za OC dla kierowców przekroczyła 40%. Koszty OC w 2017 roku wzrosły nawet o 60% - 80%.

Sprawdź aktualny koszt OC w rankingu OC na Ubea.pl

REKLAMA

Taka podwyżka nie może zostać skompensowana przez roczny wzrost wynagrodzeń. „Po zmianach z 2016 roku i 2017 roku, Polska prawdopodobnie dołączy do grona krajów Europy, w których relacja kosztu ubezpieczeń komunikacyjnych do poziomu wynagrodzeń jest gorsza od średniej” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Irlandia oraz Polska to jedyne kraje UE, w których średni koszt ubezpieczeń OC dla kierowców wzrósł o ponad 40% rocznie. Ta zmiana na pewno zwiększyła udział kosztów użytkowania samochodu w budżetach domowych rodzin.  

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA