REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny polskich OC i AC na tle krajów europejskich

Ceny polskich OC i AC na tle krajów europejskich
Ceny polskich OC i AC na tle krajów europejskich

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że nie tylko polscy właściciele samochodów mają powody do narzekania na koszt polis OC i AC. Ciekawe dane Eurostatu oraz zrzeszenia ubezpieczycieli Insurance Europe wskazują, że w 2015 r. Polska na tle innych krajów Starego Kontynentu jeszcze nie wyróżniała się wysokimi cenami polis komunikacyjnych (w stosunku do zarobków).

Problemy z drogimi ubezpieczeniami mają m.in. Bułgarzy i Słoweńcy

Wspomniana już organizacja ubezpieczeniowa Insurance Europe regularnie publikuje dane na temat średniej składki ubezpieczeń komunikacyjnych. Najnowsze dostępne dane Insurance Europe (z 2015 r.) wskazują, że wówczas na jednego Polaka przypadała składka OC i AC wynosząca 84 euro (patrz poniższa tabela). Niższy wynik odnotowano tylko w pięciu z 30 porównywanych krajów Starego Kontynentu (Bułgaria - 76 euro, Łotwa - 42 euro, Rumunia - 55 euro, Turcja - 52 euro, Węgry - 49 euro). Analogiczne wyniki dla trzech sąsiadów Polski wyniosły: 137 euro (Czechy), 310 euro (Niemcy) oraz 97 euro (Słowacja). „Do krajów z najwyższym poziomem składek OC i AC na osobę można zaliczyć Szwajcarię oraz Luksemburg (odpowiednio 664 euro i 744 euro w 2015 r.)” - wymienia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.  

REKLAMA

W 2015 r. Polska wyróżniała się niższym poziomem składek ubezpieczeń komunikacyjnych (na osobę) niż Czechy, Słowacja oraz 22 inne kraje Europy.

Zobacz też: Liczba punktów karnych wpłynie na wysokość składki OC

Porównanie kosztu OC i AC staje się ciekawsze, jeżeli oprócz danych Insurance Europe weźmiemy pod uwagę informacje Eurostatu dotyczące przeciętnego poziomu wynagrodzeń netto. W poniższej tabeli zaprezentowano średni roczny poziom wynagrodzenia netto singla z poszczególnych krajów i obliczono udział składki OC i AC (na osobę) w tej kwocie wynagrodzenia. Wynik uzyskany dla Polski (koszt ubezpieczenia komunikacyjnego na osobę jako 0,9% rocznego wynagrodzenia singla) był niższy od średniej z 30 analizowanych krajów (1,1%). Znacznie wyższe wyniki odnotowano m.in. dla Luksemburga (1,9%), Bułgarii (1,8%), Słowenii (1,8%), Czech (1,5%) oraz Islandii (1,4%). „Na drugim końcu cenowego rankingu, ulokowała się Łotwa (0,4%) oraz Grecja (0,6%). Niskie wyniki (po 0,7%) odnotowano też dla Danii, Holandii, Szwecji, Turcji oraz Węgier. To wskazuje, że niewielkie obciążenia z tytułu polis komunikacyjnych nie są domeną tylko mało zamożnych krajów, gdzie mało osób wykupuje AC” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W świetle danych z 2015 r. Polska nie cechowała się wysokim poziomem cen ubezpieczeń komunikacyjnych (w stosunku do zarobków).  

W 2016 roku wyniki dla Polski na pewno były już znacznie gorsze …

Ze względu na brak odpowiednich danych Insurance Europe, na razie nie można jeszcze sprawdzić, jak wyglądało podobne porównanie cenowe dla polis komunikacyjnych z 2016 r. Znacznie gorsze wyniki na pewno odnotowano dla dwóch krajów z najwyższymi wzrostami składek polis komunikacyjnych w Europie. Mowa o Polsce oraz Irlandii. W obydwu wymienionych państwach, roczna skala podwyżek składki za OC dla kierowców przekroczyła 40%. Koszty OC w 2017 roku wzrosły nawet o 60% - 80%.

Sprawdź aktualny koszt OC w rankingu OC na Ubea.pl

REKLAMA

Taka podwyżka nie może zostać skompensowana przez roczny wzrost wynagrodzeń. „Po zmianach z 2016 roku i 2017 roku, Polska prawdopodobnie dołączy do grona krajów Europy, w których relacja kosztu ubezpieczeń komunikacyjnych do poziomu wynagrodzeń jest gorsza od średniej” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Irlandia oraz Polska to jedyne kraje UE, w których średni koszt ubezpieczeń OC dla kierowców wzrósł o ponad 40% rocznie. Ta zmiana na pewno zwiększyła udział kosztów użytkowania samochodu w budżetach domowych rodzin.  

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA