Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdź jakie kroki należy podjąć aby uzyskać wysokie odszkodowanie OC i AC
REKLAMA
Inna sytuacja dotyczy świadczeń za szkody niemajątkowe (np. uszkodzenie ciała albo śmierć krewnego). W takim przypadku, oprócz kosztów leczenia, trzeba uwzględnić m.in. cierpienie fizyczne i psychiczne, co daje możliwość wywalczenia wysokiej kompensaty od ubezpieczyciela. Przed określeniem swojego roszczenia względem zakładu ubezpieczeń warto dowiedzieć się, jakie skutki wypadku powinno uwzględniać świadczenie dla poturbowanej ofiary albo rodziny zmarłego.
Zobacz też: Gdzie się zwrócić przy sporze o odszkodowanie z ubezpieczycielem?
Ubezpieczyciel sprawcy wypadku czasem musi wypłacać długoletnią rentę
Zgodnie z ogólnymi zasadami określonymi w kodeksie cywilnym (patrz art. 415 KC), osoba winna wyrządzenia szkody, powinna ją naprawić. W niektórych przypadkach dotyczących ruchu drogowego, sprawca wypadku odpowiada na podstawie bardziej restrykcyjnej zasady ryzyka. Kodeks cywilny określa również, jakie kwestie trzeba wziąć pod uwagę przy ustalaniu świadczenia kompensującego szkody na osobie (tzw. zadośćuczynienia). Zgodnie z artykułem 444 – 447 kodeksu cywilnego, świadczenie dla ofiary wypadku drogowego (poza kompensatą za uszkodzone rzeczy), powinno uwzględniać następujące elementy:
- zwrot uzasadnionych oraz celowych kosztów leczenia w ramach publicznej i prywatnej służby zdrowia
- pokrycie kosztów przygotowania do innego zawodu, gdy takie przeszkolenie jest konieczne na wskutek inwalidztwa poszkodowanego
- rentę kompensującą skutki całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy, wyższych kosztów leczenia albo ograniczenia możliwości zarobkowych w przyszłości
- rentę tymczasową, którą sąd przyznaje jeśli w dniu wyroku nie można ustalić wszystkich skutków szkody
- zadośćuczynienie związane z cierpieniem fizycznym oraz psychicznym (takie zadośćuczynienie przechodzi na spadkobierców poszkodowanego, gdy roszczenie zostało uznane na piśmie albo powództwo zostało wytoczone za życia ofiary wypadku)
- zwrot kosztów leczenia i pochówku ofiary wypadku wypłacany osobie, która je poniosła
- świadczenie zastępujące alimenty płacone przez zmarłego (np. dzieciom lub członkom rodziny)
- odszkodowanie związane z pogorszeniem się warunków życia członków najbliższej rodziny po śmierci ofiary wypadku
- zadośćuczynienie pieniężne dla członków najbliższej rodziny za śmierć ofiary wypadku
Zobacz też: Czy ubezpieczyciele naprawdę nie zarabiają na OC?
Niektóre z powyższych świadczeń są przyznawane tylko wtedy, gdy miały miejsce odpowiednie przesłanki (np. pogorszenie się poziomu życia rodziny po śmierci ofiary wypadku). „Trzeba jednak zwrócić uwagę, że zwrot części kosztów jest niemal pewny już w momencie ich poniesienia. Mowa o kosztach związanych z leczeniem obrażeń oraz pochówkiem zmarłego” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
Sąd Najwyższy niedawno potwierdził, że zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku drogowego powinien sfinansować celowe i uzasadnione koszty leczenia wykonywanego poza systemem publicznej służby zdrowia. W takiej sytuacji, to ubezpieczyciel musi udowodnić, że jakieś wydatki na prywatne leczenie nie były celowe lub uzasadnione (patrz uchwała SN z dnia 19 maja 2016 r. - III CZP 63/15).
Zobacz też: Czy oszukujący kierowca może liczyć na odszkodowanie?
Mnogość różnych rodzajów rekompensaty za szkody poniesione podczas wypadku sprawia, że uprawniona osoba przed złożeniem pozwu, powinna dobrze się zastanowić nad kwotą roszczenia. Warto przeanalizować wszystkie punkty z powyższej listy i sprawdzić, czy w przypadku każdego z nich możliwe jest uzyskanie jakiejś kompensaty. W określeniu dokładnej wartości roszczeń, pomoże kancelaria odszkodowawcza, która na podstawie doświadczenia (również sądowego) wie, jakie kwoty można otrzymać w przypadku obrażeń ciała lub śmierci krewnego. Z całą pewnością poszkodowany nie powinien zaniżać wartości swoich roszczeń. Trzeba również pamiętać, że w przypadku większej wartości pozwu, nawet częściowa wygrana (np. w 70%) czasem zapewnia większy zwrot kosztów sądowych niż całkowite powodzenie przy mniejszym roszczeniu ofiary wypadku. „Z drugiej strony, większa wartość przedmiotu sporu skutkuje wyższą opłatą za pozew (5% wartości przedmiotu sporu, do 30 zł do 100 000 zł). Te dwa przeciwstawne czynniki, trzeba wziąć pod uwagę przy określaniu wartości swojego roszczenia” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Kancelaria odszkodowawcza na podstawie swoich wcześniejszych doświadczeń, może pomóc w określeniu realistycznej wartości roszczenia. Trzeba pamiętać, że od wartości pozwu zależy opłata za jego złożenie (5% wartości przedmiotu sporu, od 30 zł do 100 000 zł).
Ciąg dalszy artykułu na następnej stronie
Właściwe udokumentowanie swoich roszczeń jest podstawową sprawą …
REKLAMA
Osoby wnioskujące o kompensatę (nie tylko w sprawach dotyczących wypadków drogowych), powinny pamiętać, że właściwe udokumentowanie roszczeń jest podstawową kwestią. Odpowiednia dokumentacja pomoże na etapie ubiegania się o rekompensatę w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy i podczas ewentualnego sporu sądowego.
W związku z powyższym, zaraz po wypadku trzeba zacząć dokumentowanie ponoszonych kosztów i niekorzystnych zmian, które nastąpiły w życiu poszkodowanego lub jego rodziny. Pod uwagę trzeba wziąć również dodatkowe koszty, które są związane z rehabilitacją oraz leczeniem (np. koszty dojazdu na zabiegi). Warto pamiętać, że faktury stanowią znacznie lepszy dowód, niż paragony pozbawione imienia i nazwiska kupującego.
Zobacz też: Rekompensata za zbyt późno wypłacone odszkodowanie?
Ze względu na obecność danych kupującego produkt lub usługę, faktura jest znacznie lepszym dowodem poniesienia kosztów niż paragon.
Niebawem zasady związane z dokumentowaniem szkód osobowych mogą się zmienić, gdyż Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad specjalnym taryfikatorem, który ujednolici kwoty wypłacane ofiarom wypadków drogowych (za szkody osobowe). „Podczas niedawnego spotkania rządu, instytucji państwowych (KNF, Rzecznik Finansowy) i ubezpieczycieli potwierdzono, że taki taryfikator musi powstać jako odpowiedź na szybkie wzrosty kosztów OC dla kierowców. Trudno jednak oczekiwać, że opisywane zmiany wejdą w życie do końca bieżącego roku” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
Zobacz też: Zakup polisy na firmę lub osobę prywatną - znaczące różnice
Komisja Nadzoru Finansowego chce ujednolicić świadczenia za szkody osobowe. Nie wiadomo jednak, kiedy może nastąpić taka standaryzacja zadośćuczynień.
Źródło: Ubea
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.