REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak nie dać się oszukać w warsztacie samochodowym?

Oddając auto do naprawy zawsze narażeni jesteśmy na różne nieprzyjemne sytuacje w warsztatach. Pierwszy problem to skuteczne diagnozowanie usterek, drugi to fachowość napraw, trzeci - być może najpoważniejszy to... pieniądze. Jak nie dać się wpędzić w koszta?

Czy można przerobić normalne reflektory na ksenonowe?

Zwykłych reflektorów nie można przerobić domowym sposobem na ksenonowe. Reflektory ksenonowe różnią się bowiem nie tylko źródłem światła. Mają inne odbłyśniki lub w ogóle ich nie mają. W przypadków ksenonów niezbędny jest również system czyszczenia i samopoziomowania.

Jak przygotować auto, żeby spalało mniej paliwa?

Delikatne obchodzenie się z pedałem gazu - jedna z głównych zasad ecodrivingu - może dawać mizerne efekty, gdy nasze auto jest niesprawne. Żeby jeździć ekonomicznie i ekologocznie trzeba o samochód zadbać. Dawno nie serwisowane hamulce, brudny filtr powietrza, a nawet niedopompowane koła mogą negatywnie wpłynąć na spalanie.

Co to jest ecodriving – ile można zyskać jeżdżąc ekonomicznie i ekologicznie?

Eco Driving staje się coraz bardziej popularny nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale także w Polsce. Dlaczego? Ekojazda daje wymierne korzyści. Stosując się do szeregu zasad można oszczędzić nawet trzy litry paliwa na 100 kilometrów!

REKLAMA

Czy do każdego silnika można zamontować turbosprężarkę albo kompresor?

Turbodoładowanie lub doładowanie mechaniczne, za pomocą kompresora łopatkowego, poważnie zwiększa moc silnika. Warto jednak wiedzieć, że montaż sprężarki nie wystarczy do podniesienia mocy auta. Przeróbki potrzebne są w układzie paliwowym, oprogramowaniu silnika, układzie smarowania i chłodzenia.

Jak dbać o silnik turbo - na co uważać, jak dbać o turbinę?

Silnik z turbodoładowaniem wcale nie musi być bardziej awaryjny niż jednostka bez doładowania. Tajemnica długowieczności silnika turbo tkwi w dobrej i systematycznej jego obsłudze. Warto również pamiętać o znanych od lat słabych punktach jednostek turbo.

Kluczyki - co zrobić, gdy się je zgubi, złamie, zostaną skradzione?

Czasy gdy kluczyk był zwykłym kawałkiem metalu minęły bezpowrotnie. W kluczyku zakodowanych jest wiele informacji, które mają utrudnić złodziejowi jego podrobienie. Niestety jeśli taki kluczyk zaginie lub zostanie skradziony, jego odtworzenie nie będzie operacją łatwą, ani tanią.

Jak walczyć z wilgocią w samochodzie?

Wilgoci w aucie nie da się uniknąć, również zimą. Można natomiast z nią skutecznie walczyć. Oto kilka przykładów.

REKLAMA

Dlaczego samochód ściąga? Co mogło się popsuć?

Co powoduje, że auto samowolnie zbacza z wybranego kierunku jazdy? Przyczyny ściągania, bo tak nazywa się to zjawisko, są różne. Niektóre łatwo usunąć samemu. Za innymi kryją się koszty i to niekiedy znaczne. Oto mała ściągawka moto.wieszjak.pl.

Jak przejeżdżać samochodem przez głębokie kałuże?

Przejeżdżający z dużą prędkością przez kałużę samochód to widok, który często można zobaczyć na naszych drogach i ulicach. Wylatujące spod kół efektowne pióropusze fontann wody zalewają wszystko i wszystkich dookoła. Pokonywanie kałuż w ten sposób można wytłumaczyć zupełnym brakiem wyobraźni kierowcy, nie wspominając już o dobrych manierach.

Jak sprawdzić stan punktów karnych? – policyjne zaświadczenie to za mało

Chcesz wiedzieć ile punktów karnych wlepiła ci policja i kiedy się one niwelują. W takim razie lepiej prowadź własny dzienniczek. Policja przez przestarzałe procedury nie wie ile kierowcy mają punktów karnych na koncie. Opóźnienia w uzupełnianiu bazy danych sięgają około 5 dni.

Jak dbać o plastikowe części auta, jak nie połamać plastikowych zaczepów i zapinek?

We współczesnych autach tworzywa sztuczne są wszechobecne. Plastikowe obudowy skrywają urządzenia do grzania i chłodzenia wnętrza auta, przeróżnego rodzaju filtry, przekaźniki, bezpieczniki.

Jak często trzeba wymieniać filtr powietrza, czy można to zrobić samemu?

Żeby do cylindrów trafiało powietrze pozbawione zanieczyszczeń, wymyślono filtr powietrza. Warto o niego dbać, często sprawdzać, wymieniać, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, ale też zwracać uwagę na wszystkie elementy, na które składa się układ zasysania powietrza.

Czy kolor auta może wpływać na jego osiągi? Ile waży lakier samochodowy?

Czerwone samochody są szybsze – brzmi niedorzecznie? Ten motoryzacyjny mit nie ma wiele wspólnego z prawdą, ale... rodzaj lakieru teoretycznie może wpływać na osiągi. Jak i dlaczego?

Jak przygotować samochód do dłuższej trasy?

Długie trasy to wyjątkowy sprawdzian dla pojazdu. Żeby uchronić się przed awarią w dłuższej trasie warto sprawdzić w jakiej kondycji jest nasze auto. Lista czynności do wykonania przed ruszeniem w trasę nie jest długa a przeprowadzenie rutynowej kontroli może oszczędzić nam nerwów, czasu i pieniędzy.

Ekspert radzi: jak przerobić auto z kierownicą po prawej stronie?

Prawie każde auto z kierownicą po prawej stronie można przystosować do ruchu lewostronnego. Tak zwana przekładka to operacja skomplikowana, droga a przez to w wielu przypadkach nieopłacalna. Musi być przy tym zrobiona profesjonalnie, bo przegroda czołowa to ważny element konstrukcyjny.

Auto sprowadzone z USA: na co powinniśmy uważać?

Auta sprowadzane z USA mogą różnić się od swoich europejskich odpowiedników. Sprawa oczywista to oświetlenie. Różnice mogą występować też w przełożeniach skrzyni biegów, układzie chłodzenia i klimatyzacji, często inne są poduszki powietrzne i kolumna kierownicy.

Czy olej syntetyczny można stosować w starszych silnikach?

Nie każdy silnik można zalać najnowszym olejem syntetycznym. W starszych silnikach stosuje się gęstsze oleje, są to oleje mineralne lub półsyntetyczne z tak dobranymi estrami, żeby uszczelniały wycieki i nie powodowały wypłukiwania osadów.

Kiedy można stosować olej syntetyczny, jakie ma właściwości i jak go wybrać?

Nowoczesne oleje to w większości smary syntetyczne. Powstają z wyselekcjonowanych estrów i mają konkretne właściwości. Olej syntetyczny jest bardziej wytrzymały i dokładniej wypłukuje silnik – a to nie musi być zaletą.

Nowe auto: gdzie je naprawiać i jak nie stracić gwarancji?

Gwarancja mechaniczna i perforacyjna nowo kupionego auta nigdy nie jest bezwarunkowa. Książka gwarancyjna nakłada na właściciela wiele obowiązków, których wypełnienie jest warunkiem usunięcia ewentualnych awarii w ramach gwarancji. O czym trzeba pamiętać jeżdżąc autem na gwarancji, żeby jej nie utracić?

Rekord sprzedaży Skody

W styczniu 2011 Skoda zanotowała najlepszy wynik sprzedaży w swojej historii, jest też liderem rankingu top 10 marek wybieranych w Europie Środkowo-Wschodniej. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się kolejno Volkswagen i Ford.

Jak wygląda przegląd rejestracyjny auta? Co się sprawdza, ile to kosztuje? Poradnik

Wielu kierowców traktuje przegląd rejestracyjny jako formalność. Tymczasem podczas takiej kontroli diagnosta sprawdza wiele punktów auta. Warto przed badaniem samemu sprawdzić te najbardziej oczywiste sprawy. Tym bardziej, że pieczątki w dowodzie rejestracyjnym można już nie dostać chociażby za niedziałający klakson.

Czy tańsze zamienniki części samochodowych są gorsze?

„Zamienniki”, czyli części samochodowe, które nie są firmowane logiem producenta auta, wśród mechaników nie cieszę się dobrą opinia. Zamienniki są tańsze od oryginałów, ale ich jakość bardzo różni się w zależności od producenta.

Jak często wymieniać oleje, płyn hamulcowy, płyn wspomagania, płyn chłodniczy? Ekspert radzi

Zaniedbania wymiany płynów eksploatacyjnych, czyli: płynu hamulcowego lub hydraulicznego, płynu do chłodnicy, oleju silnikowego i przekładniowego, czy płynu do wspomagania kierownicy, może być kosztowne i niebezpieczne. Kiedy je wymieniać? Czy zawsze konieczna jest wymiana?

Nissan Navara - jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Wiele osób kupując Nissana Navarę wpada w pułapkę swoich własnych oczekiwań. Nie ma nic za darmo: Nissan Navara to nie droższy o 30 tysięcy złotych Pathfinder.

AutoMapa. Jeszcze więcej danych

Producenci AutoMapy udostępnili najnowszą wersję programu AutoMapa Center, pozwalającego na zasilenie każdej legalnej nawigacji z AutoMapą w aktualny obraz ruchu na polskich drogach.

Bezpieczne kolory samochodów

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Australii, ciemne samochody są bardziej narażone na ryzyko wypadku niż te o białej barwie. Czy związek pomiędzy kolorem pojazdu a bezpieczeństwem na drodze występuje także w Polsce?

Hyundai i40 już w czerwcu


Hyundai i40 zostanie zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Genewie w marcu 2010. Do sprzedaży Hyundai i40 wejdzie w czerwcu 2011 roku.

Honda Accord: jaką wybrać? Poradnik kupującego


Honda Accord ósmej generacji nie daje zbyt dużo możliwości konfiguracji. Dwie wersje nadwoziowe, 4 silniki (w kombi tylko trzy) i cztery (dla kombi dwie) wersje wyposażeniowe to niewiele. Jest to jednak typowe w przypadku aut produkowanych w Japonii.

Związkowcy kolejowi skarżą się na polski rząd do Brukseli

17 lutego 2011 r. Federacja Związków Zawodowych Pracowników Polskich Kolei Państwowych wystąpiła do unijnych komisarzy z prośbą o interwencję. Chodzi o to, że rząd Donalda Tuska ok. 4,8 mld zł z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko na kolej przekazał na budowę dróg.

Test Nissan Navara: drwal w garniturze


Są samochody ciężarowe i samochody osobowe. Teoretycznie te dwie kategorie nie spotykają się w jednym nadwoziu. Jednym z wyjątków od reguły okazał się prawdziwy hit sprzedaży - Nissan Navara.

Kierowcy utrzymują budżet państwa


Z obliczeń Dziennika Gazety Prawnej wynika, że kierowcy w 2010 roku zasilili państwową kasę o 50 mld złotych. Gdyby wpływy z samej akcyzy paliwowej przeznaczano na budowę nowych dróg, w ciągu ostatniej dekady mogłaby powstać 7 tysięcy kilometrów autostrad i dróg ekspresowych.

ADAC: rekordowa liczba wezwań do awarii w 2010

W 2010 roku ADAC odebrał wręcz rekordową liczbę wezwań do awarii samochodów, dokładnie 4 miliony 250 tysięcy 724. Głównie był to wynik niezwykle srogiej zimy, ale i letnich upałów. W poprzednim roku tego typu zdarzeń było o 8,1% mniej niż w 2010 r.

Zmiany w Alfa Romeo MiTo


Alfa Romeo MiTo po drobnych zmianach zadebiutuje podczas salonu motoryzacyjnego w Genewie. Odświeżona Alfa Romeo MiTo wejdzie do sprzedaży w Europie w kwietniu 2011 roku.

Jak rozliczyć czynsz za najem samochodu?

Czynsz za najem samochodu nie stanowi opłaty za użytkowanie samochodu. Natomiast firma może czynsz za najem samochodu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Opel Corsa E po liftingu

Na początku 2010 roku, Opel zmodyfikował zawieszenie, układ kierowniczy i silniki dostępne w Corsie. Wówczas zmiany dotyczyły wyłącznie mechaniki. Teraz przyszedł czas na wygląd małego Opla. Corsa po liftingu prezentuje się świeżo i agresywnie.

Fiat Stilo: jak zdemontować zamek w drzwiach kierowcy. Poradnik

Demontaż zamka w drzwiach kierowcy wymaga zdjęcia boczku drzwi przednich. W poradniku tym pokażemy sposób, w jaki można sprawnie wyjąć taki zamek w wersji 3-drzwiowej Fiata Stilo.

Fiat Panda II: montaż przednich głośników. Poradnik

Standardowe głośniki nie zapewniają nam odpowiedniej jakości dźwięku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować lepsze nagłośnienie w naszym aucie.

Fiat Panda II: jak zamontować czujnik temperatury – opis krok po kroku


Czujnik temperatury zewnętrznej jest bardzo przydatny  informuje o temperaturze i dzięki temu możemy wstępnie ocenić panujące warunki. W poradniku tym przedstawimy sposób, w jaki zamontować go w Fiacie Panda II.

Fiat Panda II: montaż podgrzewanych lusterek – krok po kroku


W poradniku tym zaprezentujemy sposób montażu podgrzewanych lusterek w Fiacie Panda II. Jest to stosunkowo przydatna funkcja i warto ją mieć w swoim aucie. Oto opis krok po kroku montażu podgrzewania lusterek bocznych.

Fiat Stilo: montaż podłokietnika. Poradnik

Przedni podłokietnik jest bardzo wygodnym elementem wyposażenia auta, jest rewelacyjny w trakcie długich podróży. Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do jazdy z podłokietnikiem, trudno nam przywyknąć do jego braku. Oto opis krok po kroku jak zamontować podłokietnik w Stilo.

Nowy Mercedes Klasy C Coupe


Podczas marcowych targów motoryzacyjnych w Genewie zadebiutuje nowy Mercedes Klasy C w wersji Coupe. Auto wejdzie do sprzedaży we wrześniu 2011 roku.

Choroba lokomocyjna: jak sobie poradzić?

Nie dla wszystkich podróż samochodem to miłe przeżycie. Dla części z podróżnych jazda samochodem kojarzy się tylko z nudnościami czy zawrotami głowy. Choroba lokomocyjna daje o sobie znać nie tylko podczas jazdy samochodem. Skutki choroby lokomocyjnej odczuwalne są także na pokładzie statku i samolotu.

Toyota Land Cruiser: jaką wybrać? Poradnik


Cena za metr tego samochodu mogłaby zszokować nawet agenta nieruchomości z warszawskiej starówki. Kupujemy jednak prawdziwy i luksusowy samochód terenowy, więc przygotować należy minimum 250 tysięcy złotych.

Suzuki SX4: jakiego wybrać? Poradnik


SX4 to dość oryginalny samochód, udane połączenie auta miejskiego i lekkiej terenówki. Przyjdzie nam jednak za to dość słono zapłacić. Podpowiadamy jaki model wybrać.

Nowa Lancia Ypsilon już w czerwcu

Lancia Ypsilon najnowszej generacji będzie jedną z głównych premier włoskiej marki podczas najbliższych targów motoryzacyjnych w Genewie.

Czy zakup usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu może byc importem usług

Czy zakup usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu wykazuję w deklaracji VAT-7 jako import usług?

Test Honda Accord Tourer: Atrakcyjna i funkcjonalna


Pierwsza generacja Hondy Accord pojawiła się na rynku w 1976 roku. Japońskie auto konkurowało wtedy w segmencie kompaktów, ale już druga generacja Hondy Accord wprowadzona na rynek w 1981 roku przeskoczyła klasę wyżej i tak zostało do dzisiaj.

Nowa Kia Rio pojawi się w marcu

Kia zaplanowała na marzec 2011 oficjalną premierę nowej Kii Rio. Auto zostanie zaprezentowane na targach motoryzacyjnych w Genewie. Nowa Kia Rio będzie znacząco różnić się od obecnie oferowanego modelu.

Fiat Stilo: jak naprawić roletę tylnej szyby

Uszkodzona tylna roleta to dosyć częsta usterka w Stilo. Objaw jest zazwyczaj jeden - roleta nie chowa się w tylną część dachu. W poradniku tym pokażemy jak poradzić sobie z taką usterką.

REKLAMA