REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy tańsze zamienniki części samochodowych są gorsze?

REKLAMA

REKLAMA

„Zamienniki”, czyli części samochodowe, które nie są firmowane logiem producenta auta, wśród mechaników nie cieszę się dobrą opinia. Zamienniki są tańsze od oryginałów, ale ich jakość bardzo różni się w zależności od producenta.

 Warto jednak pamiętać, że tańszy nie zawsze znaczy gorszy – w wielu przypadkach zamiennik sprawdzi się równie dobrze jak część fabryczna.

REKLAMA

Ta sama część, a wygląda inaczej

Czym różni się zamiennik od oryginału? Najogólniej mówiąc to ta sama część, ale wykonana przez innego producenta. Warto jednak pamiętać, że fabryki też kupują części od zewnętrznych firm, zatem może się okazać, że zamiennik jest w gruncie rzeczy częścią oryginalną, ale kupioną bezpośrednio od producenta.

Zobacz też: Co zrobić z ukręconą świecą żarową?

Może być jednak i tak, że zamiennik będzie się już na pierwszy rzut oka różnił od oryginału. I mowa tu nie tylko o kolorze lakieru pokrycia czy znaczku. Różne firmy korzystają z różnych materiałów, co może powodować różnice w konstrukcji. Zdarzają się również tzw. części uniwersalne, które pasują do więcej niż jednego modelu, przez co mają np. rozbudowane elementy montażowe.

Czy zamiennik będzie pasował?

To, że część nie jest identyczna nie znaczy, że nie będzie pasować. Głównie dlatego zakup zamienników powinien odbywać się po konsultacjach z mechanikiem, najlepiej ze zużytym elementem w ręku.

Najczęściej wystarczy przymierzyć jedną część do drugiej, porównać otwory, gwinty, zgodność wszystkich płaszczyzn. To daje pewność, że część nadaje się do zamontowania.

Zobacz też: Jak wymienić łącznik elastyczny tłumika?

Jeśli technika jest nam obca, musimy zaufać sprzedawcy, który swoją wiedzę opiera na katalogach, ale i tu można się ubezpieczyć. Większość sklepów z zamiennikami przyjmuje część z powrotem, jeśli nie pasują. Żeby uniknąć niespodzianek i nerwów, warto jednak, choćby w rozmowie ze sprzedawcą, ustalić jakie są warunki zwrotu towaru.

Renoma też się liczy

REKLAMA

Kupując typowe części eksploatacyjne, jak choćby filtry, klocki hamulcowe, elementy zawieszenia, mamy najczęściej szeroki wybór różnych firm, a przy tej okazji... dużą rozpiętość cenową. Niestety nie ma zasady, które części są najlepsze: najtańsze wcale nie muszą być złej jakości, a te najdroższe niekoniecznie posłużą najdłużej.

Przy wyborze można kierować się oczywiście renomą firmy. Są producenci, którzy od lat sprzedają części i współpracują z większością marek. Renomowane firmy potrafią być jednak drogie, dlatego warto wypytać sprzedawcę o różnice między poszczególnymi producentami i opinie innych klientów.

Trzeba natomiast pamiętać jedno: NIE KUPUJEMY CZĘŚCI Z NIEZNANEGO ŹRÓDŁA (bez podanej nazwy producenta, bez gwarancji, paragonu lub faktury), a także, co najgorsze, BEZ CERTYFIKATÓW BEZPIECZEŃSTWA. Niestety wśród części zamiennych też zdarzają się „podróbki”, dlatego warto wybierać pewnych sprzedawców.

Oszczędności nie dla wszystkich

Niestety naprawa auta z wykorzystaniem zamienników w niektórych przypadkach nie będzie możliwa, w innych może być nieopłacalna. Dlaczego? Wiele części do najnowszych aut jeszcze nie trafiło na rynek zamienników lub w ofercie ma je tylko jeden producent. Wtedy różnice w cenie między zamiennikiem a oryginałem mogą być dosłownie symboliczne.

Zobacz też: Jak wymienić klapę bagażnika?

Do tego dochodzą jeszcze warunki gwarancji. Decydując się na zamiennik w aucie objętym gwarancją mechaniczną, warto zapytać dealera czy nie spowoduje to jej utraty – A NIESTETY MOŻE.

Mechanik prawdę Ci powie?

Zaufanie do mechanika, który opiekuje się naszym autem jest ważne, dlatego warto zapytać „majstra”, co on poleca. Z drugiej strony dobrze poznać też opinie innych: kierowców, sprzedawców części, internautów.

Wybór zamienników jest naprawdę duży, różnice w ich cenach także odmienne. Dobrze zatem kierować się zasadą złotego środka. Można wiele oszczędzić, ale nigdy kosztem bezpieczeństwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA