REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o plastikowe części auta, jak nie połamać plastikowych zaczepów i zapinek?

Subskrybuj nas na Youtube
Plastik jest w zasadzie w każdym aucie. Fot. Hyundai
Plastik jest w zasadzie w każdym aucie. Fot. Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

We współczesnych autach tworzywa sztuczne są wszechobecne. Plastikowe obudowy skrywają urządzenia do grzania i chłodzenia wnętrza auta, przeróżnego rodzaju filtry, przekaźniki, bezpieczniki.

Z tworzyw sztucznych wykonywane są obudowy pompek spryskiwaczy. Plastikowe wykładziny przykrywają całe połacie wewnętrznych i zewnętrznych części nadwozia. Z tworzyw sztucznych wykonuje się już nawet kolektory dolotowe.

REKLAMA

Nieodłączne plastiki

Prawie za każdym razem, gdy zmuszeni jesteśmy wykonać nawet drobną czynność przy samochodzie, mamy do czynienia z tworzywami sztucznymi. Faktem jest, że jakość obecnie stosowanych tworzyw jest znaczenie lepsza niż dawniej. Starsi użytkownicy z pewnością pamiętają wykonane z tworzyw przewody do benzyny czy do spryskiwaczy. Jeśli trzeba było coś przy nich pomajstrować na mrozie - bardzo często łamały się jak zapałki.

Zobacz również: Czy duże auta są bezpieczniejsze od małych?

Ostrożności nigdy za wiele

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lepsza jakość nie oznacza, że tworzywa są odporne na wszystko, zwłaszcza na naprężenia powstające podczas próby zmiany ich kształtu. Z plastikowymi elementami po prostu trzeba zawsze obchodzić się ostrożnie, a zimą nabiera to jeszcze większego znaczenia. Wykonana ze sztucznego tworzywa dźwignia, którą w ciepły dzień można było niemal dowolnie odginać, na mrozie potrafi się ułamać przy znacznie mniejszym odkształceniu.

Zobacz również: Jak bezpiecznie używać telefonu w aucie?

Trzeba o tym zawsze pamiętać. Jeśli zdejmujemy umocowaną za pomocą zatrzasków plastikową pokrywę, najpierw powoli i stopniowo zmniejszamy docisk w każdym punkcie jej mocowania i ostrożnie, delikatnie podważamy dźwignie zatrzasków. Jednocześnie w każdym miejscu mocowania staramy się oddzielić pokrywę od reszty obudowy. Robimy to równomiernie na całym jej odwodzie. Dopiero, gdy mamy już pewność, że żaden zatrzask nie trzyma pokrywy, możemy spróbować ją zdjąć.

Koszty złamań

Połamane przez nieuwagę plastikowe elementy przeważnie nie dają się naprawić, a jeżeli już - to wytrzymują tylko do ponownej próby demontażu lub montażu. Uszkodzoną część trzeba wymienić. Kłopot polega głównie na tym, że wiele z nich nie występuje oddzielnie, lecz stanowi całość jakiegoś większego zespołu. Jeszcze gorzej jest z kostkami w instalacji elektrycznej. W wielu przypadkach chcąc wymienić uszkodzoną wtyczkę, trzeba kupić całą wiązkę, a to już naprawdę ogromny wydatek.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

REKLAMA

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA