Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

REKLAMA
REKLAMA
Co Polacy sądzą o SCT
REKLAMA
Z raportu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) dla Santander Consumer Multirent wynika, że opinie Polaków na temat Stref Czystego Transportu (SCT) są podzielone. 56 proc. ankietowanych wskazuje na potencjalną poprawę jakości powietrza i zdrowia mieszkańców miast. Najmocniej przekonani o tym są starsi respondenci w wieku 50-59 oraz 60 plus lat. Odpowiednio 62 proc. i 65 proc. ankietowanych w tych grupach się z tym zgadza. Z kolei 32 proc. respondentów odpowiedziało, że nie zgadza się z tym stwierdzeniem.
REKLAMA
Aspektem, który podnoszą Polacy, jest konieczność wprowadzenia mechanizmów wsparcia dla właścicieli starszych pojazdów. 67 proc. badanych uważa, że powinny istnieć programy pomocowe, ułatwiające dostosowanie się do nowych regulacji. Jednocześnie 78 proc. Polaków wskazuje, że zasady funkcjonowania SCT powinny być elastyczne, i uwzględniać wyjątki dla mieszkańców i dostawców usług. Z raportu wynika także, że potrzeba takiej pomocy jest silniej artykułowana przez mieszkańców wsi (70 proc.) niż przez mieszkańców największych aglomeracji (63 proc.), których ta zmiana dotyczyć będzie na co dzień.
Obawy związane z SCT
W badaniu Polacy zidentyfikowali także kilka kluczowych obaw związanych z ograniczeniami mobilności w SCT. Jedną z nich jest negatywny wpływ SCT na lokalną gospodarkę, który wskazało 63 proc. respondentów.
REKLAMA
- Wyniki naszego badania pokazują, że Strefy Czystego Transportu mają potencjał stać się pozytywną zmianą w codzienności polskich kierowców. Jednak ważne jest podejście do ich wdrażania, które uwzględni potrzeby zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych - wskazuje Piotr Półtorzycki z zarządu SCM. Jak zaznacza, problem ograniczonej swobody poruszania i negatywnego wpływu na gospodarkę bardziej podkreślili mężczyźni – 66 proc. wobec 60 proc. wśród kobiet.
- Z kolei, w kwestii elastycznego podejścia do Stref Czystego Transportu, widać wyraźnie, że wiek respondentów znacząco wpływa na ich zdanie w tej kwestii. W przypadku tych najmłodszych (18-29 lat) z tym stwierdzeniem zgadza się dwie trzecie uczestników badania (67 proc.), ale już w najstarszej grupie (60+) odsetek ten wzrasta do aż 89 proc. – dodaje Półtorzycki.
Walka ze smogiem
Z badania wynika, że dwie trzecie Polaków (65 proc.) uważa, że skuteczność Stref Czystego Transportu powinna być regularnie weryfikowana i dostosowywana do rzeczywistych efektów. Takie podejście - jak czytamy - jest szczególnie istotne dla mieszkańców mniejszych miast (75 proc.) oraz osób starszych. W wieku 50-59 lat zadeklarowało tak 70 proc. uczestników badania, a w grupie 60 plus aż 80 proc.
Ponadto - jak wynika z badania - 75 proc. ankietowanych obawia się, że nowe regulacje wpłyną na ceny usług i towarów, głównie poprzez utrudnienia logistyczne i konieczność wymiany pojazdów. Największe obawy w tej kwestii mają osoby starsze oraz mieszkańcy największych miast.
W informacji czytamy, że 67 proc. badanych uważa, iż walka ze smogiem powinna obejmować inne rozwiązania, takie jak rozwój transportu publicznego, modernizacja systemów ogrzewania czy promowanie elektromobilności.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Santander Consumer Multirent przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) 24 stycznia - 3 lutego 2025 r. na grupie 1000 osób dorosłych, które posiadają samochód. Zrealizowano je metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
REKLAMA
REKLAMA