REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fiat Panda II: montaż podgrzewanych lusterek – krok po kroku

Robert Kuśpiel
Przedstawiamy montaż podgrzewanych lusterek w Fiacie Panda.
Przedstawiamy montaż podgrzewanych lusterek w Fiacie Panda.

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym zaprezentujemy sposób montażu podgrzewanych lusterek w Fiacie Panda II. Jest to stosunkowo przydatna funkcja i warto ją mieć w swoim aucie. Oto opis krok po kroku montażu podgrzewania lusterek bocznych.

Co będzie nam potrzebne?

REKLAMA

• Mata grzewcza GB8 (104mm x 77mm)
• Kabel dwużyłowy
• Taśma dwustronna
• Lutownica
• Izolacja
• Nóż
• Benzyna ekstrakcyjna
• Śrubokręt płaski i gwiazdkowy
• Młotek
• Klucz imbusowy 5

Wykonanie

REKLAMA

Zaczynamy od wyjęcia szkła lusterka, wkładamy za nie palec i drugą ręką delikatnie ociągamy. Jeżeli zapewniliśmy sobie lepszy dostęp, musimy wyczuć specjalne zatrzaski mocujące wkład lusterka. Znajdują się one po lewej (zewnętrznej) części lusterka, dwa na górze i dwa na dole. Odginamy je palcem. Kiedy szkło delikatnie odskoczy, zdejmujemy je z czterech pozostałych zaczepów. Najlepiej poruszać nim na przemian do góry i do dołu.

Teraz przechodzimy do demontażu lusterka. Otwieramy drzwi i zdejmujemy gumową gałkę od regulacji lusterka. Łapiemy ją na samej górze i pociągamy zdecydowanym ruchem, powinna zejść bez żadnych problemów. Pod nią znajduje się nakrętka, która musimy odkręcić. Teraz demontujemy dużą plastikową osłonę. Podważamy ją od góry i powinna wyjść, wtedy zobaczymy gąbkę uszczelniającą. Odrywamy ją bardzo delikatnie tak, żeby nadawała się do ponownego montażu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Fiat Panda II: jak zamontować czujnik temperatury – opis krok po kroku

REKLAMA

Po zdjęciu gąbki pozostaje nam odkręcenie nakrętki mocującej lusterko. Przykładamy śrubokręt w widoczne zagłębienie i uderzamy w niego młotkiem. Jeżeli wyczujemy wyraźny luz, możemy ją dalej odkręcać ręką. Następnie zdejmujemy tylną pokrywę. Zamocowana jest na zatrzaskach, które są zabezpieczone plastikowym elementem. Odginamy go i jednocześnie odciągamy od zewnętrznej strony pokrywę. Pozostaje nam wyjęcie zaślepki od dołu lusterka, żeby łatwiej poprowadzić nowe kable.

Do kabla lutujemy konektory, które podłączymy do blaszek znajdujących się w macie grzewczej. Teraz odrywamy czarny, mocujący plastik (ten z zaczepami) od lusterka. Najlepiej wsadzić cienki nóż pomiędzy gąbkę a plastik. Następnie przygotowujemy powierzchnię lusterka pod montaż. Czyścimy ją benzyną ekstrakcyjna i naklejamy matę grzewczą. Na końcu naklejamy na nią taśmę dwustronną. W obudowie lusterka montujemy czarny plastik z zaczepami i składamy wszystko w odwrotnej kolejności. Kable prowadzimy poprzez otwór linek regulacji lusterka. Jeden z nich przykręcamy pod osłoną do blachy (masa), drugi prowadzimy do wnętrza auta.

Zobacz też: Fiat Panda II: montaż przednich głośników. Poradnik

Zdejmujemy tapicerkę drzwi i prowadzimy go łącznikiem do wnętrza samochodu, dokładnie do progu kierowcy. W przypadku strony pasażera robimy identycznie. Jednak tutaj prowadzimy go nad schowkiem (wymagany demontaż) i dalej do progu kierowcy. Mamy tutaj pewną dowolność umieszczenia instalacji. Podważamy plastik przy progu i szukamy w wiązce grubego, biało-brązowego kabla. Zdejmujemy izolację i lutujemy do niego kable. Dla pewności można sprawdzić miernikiem, czy po wciśnięciu ogrzewania szyby jest napięcie. Jeżeli wszystko działa poprawnie, składamy pozostałe elementy w odwrotnej kolejności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA