REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kluczyki - co zrobić, gdy się je zgubi, złamie, zostaną skradzione?

Odtworzenie kluczyka do auta nie jest łatwe, oraz bardzo kosztowne.
Odtworzenie kluczyka do auta nie jest łatwe, oraz bardzo kosztowne.

REKLAMA

REKLAMA

Czasy gdy kluczyk był zwykłym kawałkiem metalu minęły bezpowrotnie. W kluczyku zakodowanych jest wiele informacji, które mają utrudnić złodziejowi jego podrobienie. Niestety jeśli taki kluczyk zaginie lub zostanie skradziony, jego odtworzenie nie będzie operacją łatwą, ani tanią.

Nieuwaga kosztuje

Przygoda ze zagubieniem kluczyka spotka prędzej czy później każdego użytkownika auta. W takiej sytuacji najczęściej większość z nas po prostu sięga po drugi komplet. Słusznie. Jeśli jednak sytuacja miałaby się powtórzyć, trzeba dorobić kolejną parę kluczy – tak na wszelki wypadek. I tu właśnie zaczynają się schody.

REKLAMA

Dlaczego? Bo większość kierowców posługuje się tzw. „master key”, czyli głównym kluczem, na którym wybite są numery zamków i wszystkie dane potrzebne do jego odtworzenia. Kluczyki zapasowe najczęściej nie nadają się jako wzór do dorabiania i nie mają wbudowanego pilota, który rozbraja alarm, a może nawet otwierać drzwi garażowe w naszym domu.

Zobacz również: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

REKLAMA

Jeśli klucz został zniszczony lub np. utopiony i mamy pewność, że nie dostanie się on nigdy w nieodpowiednie ręce wtedy czekają nas jeszcze stosunkowo niewielkie wydatki. Stosunkowo bo w zależności od marki i modelu auta wyrobienie w autoryzowanym serwisie wtórnika głównego kluczyka będzie kosztować od 350 do 900 złotych.

Co ważne taki klucz można wyrobić jedynie po udowodnieniu, że jest się właścicielem pojazdu. Dealer poprosi zatem o pokazanie dokumentów, a jeśli auto jest leasingowane lub rejestrowane na firmę niezbędne będzie wypełnienie kilku dokumentów potwierdzających tożsamość osoby ubiegającej się o wtórnik. Wyrobienie kluczyka może trwać nawet 2-3 tygodnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dużo więcej formalności i niestety wydatków czeka nas gdy mamy podejrzenia, że kluczyki zostały skradzione.

Zobacz też: Jakie są zaawansowane systemy bezpieczeństwa?

Nie ułatwiaj zadania złodziejowi

Główny kluczyk (master) w ręku złodzieja oznacza najczęściej, że czeka nas wymiana wszystkich bębenków zamków i stacyjki. Wszystko dlatego, że coraz rzadziej istnieje możliwość dostosowania tego ostatniego elementu do nowego kluczyka. To natomiast równoznaczne jest z koniecznością ingerencji mechaników i wyższymi kosztami - trzeba się przygotować na kwotę czterocyfrową.

REKLAMA

W przypadku bardziej popularnych marek na „nowe zamki” i kluczyki nie będzie trzeba natomiast długo czekać. Importerzy są w stanie sprowadzić komplet bębenków i kluczyków w czasie 3-4 dni. (To nie pomyłka, komplet nowych kluczy można dostać dużo łatwiej i szybciej niż wtórnik zagubionego kluczyka).

Kradzież kluczyków trzeba każdorazowo zgłosić na policji! Jeśli tego nie zrobimy, a do naszego auta spróbuje się ktoś włamać, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Zobacz również: Jak uchronić auto przed kradzieżą?

Dorabianie kluczyka nie w autoryzowanym serwisie – czy to możliwe?

Kluczyki, nawet te z kodami i pilotami, można również dorabiać w wyspecjalizowanych punktach, a nie w ASO. Warto przy tym dodać, że są konkretne modele (np. mercedesa), których niestety poza fabryką skopiować się nie da. W wielu przypadkach może się również okazać, że koszt niefabrycznego kluczyka jest tylko o kilka procent niższy niż w serwisie. Nie podlega jednak dyskusji, że najnowocześniejsze maszyny ślusarskie bez większych problemów radzą sobie również z „kopiowaniem” oprogramowania.

Jest jednak jeden warunek - trzeba mieć główny kluczyk (master), który posłuży jako wzornik i dokumenty auta, jako dowód własności. W tym przypadku sama tzw. karta kodowa może niestety nie wystarczyć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA